• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Ağız Problemleri

Kedilerde Ağız Problemleri-Diş
29 May, 2016

Kedilerde Ağız Problemleri

Kedilerde Ağız Problemleri

Kedilerde ağız ile ilgili sağlık problemleri; Kötü nefes, ağızla eşeleme, ısırmak istediğinde dişlerin çatırdaması, aşırı salgılama, yeme zorluğu. Bunların sebebi dişler, diş eti veya dildeki bir acı ya da rahatsızlıktır ve bir takım nedenleri bulunmaktadır.

Diş Çürümesi

Kedilerde Ağız Problemleri-Diş Çürüğünden Nasıl Korunulur?Modern kedi gıdası olan kıyılmış, konserve yiyeceklerin kedilerin ağızları üzerinde zararlı etkileri bulunmaktadır. Vahşi kediler taze avlarının derisi ve kıkırdaklarını kemirirken dişlerini temizler ve parlatırlar ancak kedinize kemik vermeniz aynı neticeyi yaratmayacaktır. Bizdeki diş kayıpları kedigillerde nadir olsa da, dişlerinin etrafında tartar ve diş pası biriktirmeye yatkındırlar.

Önce yumuşak olan ve sonradan sertleşen bu kalıntılar, yüksek oranda kalsiyum içermektedir ve kedinizin süt ve tahılca zengin diyetinden kaynaklanmaktadır. Diş etinde tartar birikiminin başlıca etkisi iltihap yapması ve diş oyuklarına mikropların girmesine neden olmasıdır. Yavaşça enfeksiyon diş oyuğundan aşağıya iner ve diş çürümesi başlar. Sonuç olarak diş gevşer, sinirler ölü ve dişin çekilmesi zaruri hale gelir.

Diş Eti İltihabı

Kedilerde Ağız Problemleri-Diş Eti İltihabıDiş eti iltihaplanmasının çeşitli nedenleri vardır bunlardan bazıları ise: Tartar, tahriş edici kimyasalların yalanması, böbrek hastalığı, vitamin eksikliği, kan kanseri. Başlangıçta tek belirti diş kenarlarındaki koyu kırmızı hattır. Daha sonra diş etinin daha geniş bir kısmı iltihaplı, hassas ve kirli kırmızı renkli bir görünüm alır. Aft meydana gelebilir.

Dil ve Dudakların Şişmesi

Dilin alt tarafının bir ya da iki tarafta şişmesi ranula olarak bilinir ve genellikle kedi geçici yemek yeme güçlüğü çektiğinde fark edilir. Bu tükürük bezlerinin tıkanması ile meydana gelen bir durumdur. Kedinin dudağındaki kronik, zamanla yayılan ve iyileşmesi zaman alan ülser veya şişme çoğunlukla eosinophilic granuloma’dır (bir çeşit aft) nedeni bilinmemektedir. Bu her iki problem de veterineriniz tarafından başarıyla tedavi edilebilir.

Diş Çürüğünden Nasıl Korunulur?

Tartar oluşumunun önlenmesi için kedinin dişlerinin temiz tutulması gerekmektedir. Çoğu kedi dişlerinin yumuşak bir diş fırçası, tuz ve su ile haftada bir temizlenmesi izin verecektir. Eğer kedi direniyorsa kedinizi yılda bir kez veterinere götürerek diş temizliğini yaptırın.

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.