• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Eğitim – Hayır Komutu

Kedilerde Eğitim - Hayır Komutu
11 Kas, 2016

Kedilerde Eğitim – Hayır Komutu

Merhabalar sevgili takipçilerim, saygı değer okurlarım. Bugün yine çok güzel, faydalı, uygulamaktan ve anlatmaktan çok zevk aldığım, senelerce anlatsam bıkmayacağım, beni feci derecede cezbeden bir konu ile karşınızdayım.

Kedilerde Eğitim – Hayır Komutu

Nedense bir türlü çözemedim ama kedi eğitimi beni feci derecede etkiliyor. Hep araştırma hep öğrenme hep uygulama ihtiyacı duyuyorum. Evet eminim ki okuyunca çoğunuzun aklında oluşan şey, kediler eğitilir mi? Sorusu oldu biliyorum 🙂 Evet kediler eğitilir arkadaşlar. Bu her ne kadar uzun ve zor, fazlası ile sabır gerektiren bir süreç olsa da evet kediler mutlak suretle eğitilirler. 23 yıllık tecrübelerimle sabittir bu durum. Bu eğitim sürecini bir köpek eğitimi gibi düşünemeyiz. Çünkü köpeklerin eğitim alması çok kolaydır. İç güdüseldir köpeklerin emir/komut almaları. Tabi ki onların eğitimlerinde de belli başlı zorluklar vardır.
Kedilerde Eğitim
Kedilerde Eğitim

Yine de bir kedi kadar zor olacağını sanmıyorum. Kediler yaratılış itibari ile özgür ruhludurlar, asidirler ve emir almaktan hiç mi hiç hoşlanmazlar. O yüzden sizin komutlarınızı dinlemezler. Lakin dediğim gibi bunun da bir yolu var. Öncelikle karşımızdaki hayvanın evde sultan edasıyla, hükümdar sıfatı ile dolaşan bir kedi olduğunu unutmayalım yeter. Evet çoğumuzun kedisi böyle değil mi? Onlar hükümdar biz ise hizmetçileri 🙂 Olsun biz kedi severler olarak mutluyuz ki bu durumdan. Kime ne 🙂 Evet bunu unutmazsak işimiz daha kolay olacaktır emin olun. Neden mi?

Çünkü başta da dediğim gibi bu işin püf noktası zaman ve sabır. Kedimizin bu karakterde olduğunu düşünürsek hem sabırlı oluruz hem de sinirlenmeyiz. Evet zaman alır. Bir kediyi eğitmek uzun bir zaman alır.

Kedinizle Aranızda Duygusal Bir Bağ Olması Gerekli

Öncelikle bunun için kedinizle aranızda muhteşem bir duygusal bağ olması gerekir. Konuşmadan ziyade, gözlerle, bakışlarla anlaşmanız gerek. Mesela ben tüm kedilerimle, eğitim haricinde çok konuşmam. Çünkü İhtiyaç duymuyorum. Gözlerle bakışlarla anlaşırız biz onlarla. Emin olun sizin daha göz bebeğinizin hareketinden ne istediğinizi, ne yapmak istediğinizi, ne düşündüğünüzü anlarlar. Sadece kediler değil tüm hayvanlar böyledir. Hayvanlar hisseder. Mesela ben birine vitamin vericem diyelim. Bunun için ayağa kalkıyorum ve ortada bir tane kedi yok 🙂 Neden çünkü niyetimi ne yapmak istediğimi anlıyorlar ve saklanıyorlar. Normal kalktığım zaman peki neden kaçmıyor ve saklanmıyorlar?
Kedinizle Aranızda Duygusal Bir Bağ Olması Gerekli
Kedinizle Aranızda Duygusal Bir Bağ Olması Gerekli

Çünkü o an beyin dalgalarınızda ona geçen, hissettirdiğiniz birşey yapma olayı yok. Evet beyin dalgaları. Kediler beyin dalgalarını, titreşimlerini hissederler ve bunla birlikte tüm hayvanlar gibi çok iyi birer göz ve ruh okuyucudurlar. Sizin gözbebeğinizdeki en ufak bir değişimi bile algılar sizi çok iyi okurlar. Bunu unutmayın. Onları kandırmak bir hayli güçtür. Evet sizdeki bu duyguların olumlu olumsuz olduğunu da hissederler. Mesela üzüntülü olduğunuz zamanlarda yanınıza gelip mırlarlar. Çünkü sizin kötü olduğunuzu hissederler. Zira etrafa negatif elektrik yayıyorsunuz. Bunları çok iyi algılarlar.  Evet konuyu fazla dağıtmadan devam edelim. Ne diyorduk. Evet güzel bir eğitim vermeyi amaçlıyorsanız kedinizle aranızda böyle bir beyinsel titreşim ve ruhani boyutta bir bağ olması gerekir. Gelelim hayır komutuna. Çoğumuz kedilerimizin bizim istemediğimiz şeyleri yapmasını istemeyiz.

Aslında onlara zararı olacak şeylerdir bunların çoğu. Yoksa biz kediseverler için bir vazo kırmıs bir tezgaha çıkmış çok önemi yok. Biz o an direkt vazo kırılırsa ayağına batar, keser, parçasını yutar falan düşünüyoruz. En azından ben öyle düşünüyorum. Herkesin de böyle düşündüğünü umut ediyorum. Mesela saksıyı eşelemesi, zehirli bir bitkiyi yemesi, tezgah üstüne çıkması, ocağa yaklaşması, tuvalete girmesi vs vs genişletilebilir bu konular. Benim tüm kedilerim eğitimlidir. Bunu kedilerimi alıp besleyen bakan arkadaşlarım ve beni ziyarete gelen dostlarım çok iyi bilirler. İnsan gibi sizi anlarlar. Dediğim gibi eğitimliler.

Eğitime Küçük Yaştan Başlamalısınız

Peki ben bu eğitimi onlara nasıl veriyorum. Özellikle hayır komutunu. Benim kedilerde melek değiller. Bazen beni bile deli edebiliyorlar. Eğitim aslında küçük yaştan başlar. 1-2 aylıkken. Tabi büyük kedilerde eğitilebilir ama bu zaman alır. Küçükken eğitim vermek her konuda daha iyidir. Hem aranızdaki bağ daha sağlam olur ve küçükken öğrenme kapasiteleri daha yüksek olur. Hazır yeri gelmişken bir konuya daha değinmek istiyorum. Kedileriniz istemediğiniz birşey yaptığında, hiç tasnif etmediğim yöntem olan ceza vermek hiçbir işe yaramaz.
Kedinizle Aranızda Duygusal Bir Bağ Olması Gerekli
Kedinizle Aranızda Duygusal Bir Bağ Olması Gerekli

Bir kere burda anlaşalım. Kedilere ceza vermek işi yaramadığı gibi, kedinizin size küsmesine, aksine daha çok asi ve yırtıcı olmasına neden olur. Görüyorum, okuyorum, duyuyorum. Bir kediye ceza vermek nedir arkadaş ya. Kedi bunu anlamaz ki. Senin onu sevmediğini düşünür ve hırslanır. Odalara kapatmak aç bırakmak gibi insanlık dışı yöntemler. Düşünüyorum da düşünmesi bile gayet kötü. Sen istemediğin şeyi neden yapmaması gerektiğini ona aşılamazsan bu yöntemlerin hiçbir faydası yok. Feci derecede insanlık dışı. Evet gelelim hayır komutuna. Kediniz istemediğiniz birşey mi yaptı veya yapıyor mu? Öncelikle gözlerinin içine bakarak sert bir şekilde ve yüksek sesle hayır demeniz gerekir. Yaptığı şeyi hala bırakmıyorsa hayır diye ikinci telkini yapın. Olmadı 3-4 bu böyle gider 🙂

Kedinize Bunun Zararlı Olduğunu Anlatabilirsiniz
Kedinize Bunun Zararlı Olduğunu Anlatabilirsiniz

Hala bırakmıyorsa kedinizi ordan alın veya neyi yapmasını istemiyorsanız ondan uzaklaştırın ve kucağınıza alın. Yeri veya nesneyi göstererek, bunun zararlı olduğunu ve yapmaması gerektiğini nedenleri ve sonuçları ile birlikte, tatlı bir dille, yumuşak bir ses tonu ile anlatın. Emin olun sizi dinliyor ve anlıyorlar. Evet bir çocuk gibi yüzlerce kez söylemeniz gerekse de bunu ona anlatacaksınız.

Kedinizle Konuşmaya Çalışın

Evet yanlış duymadınız konuşacaksınız. Tabi bu konuşmanız üzgün memnuniyetsiz bir surat ifadesi ile olacak. Kediniz sizin yaptığı şeyden memnun olmadığınızı anlayacaktır. Elbet on veya yirmi telkinden sonra bunu emin olun anlayacaktır. Ben kedilerimle bebek gibi konuşurum. Sadece eğitim için tabi. Onun dışında normal günlük yaşantımız gözlerle ve bakışmalarla olur. Eğitim için bazı şeyleri defalarca yüzlerce kez anlattığım olur. Ama sonunda anlar. Yapmamasını gerektiğini iyice anlar. Benim üzüldüğümü, memnun olmadığımı anlar ve yapmaktan vazgeçer.
Kedinizle Konuşmaya Çalışın
Kedinizle Konuşmaya Çalışın

İşte bağ burda önemli. Kedinizle çok iyi bir duygusal bir bağ kurarsanız sizi asla üzmek istemeyecektir. İşin asıl sırrı burda ve lütfen lütfen çok rica ediyorum. Hatta yalvarıyorum. Kedilerinize bağırmayın ve kızmayın. Sesinizi yükselterek onlara çemkirmeyin. Onlar masum, onlar günahsız onlar bilmiyor siz öğreteceksiniz. Siz onların hayat yoldaşlarısınız. Görev sizde. Bağırmak, kızmak bir kediyi güvensiz ve pısırık artı korkak ve ürkek yapmaktan başka hiç bir işe yaramaz. Annenizin babanızın size yetiştirirken bir şeyi elli defa anlattıklarını kendilerine sorabilirsiniz. Bir anne gibi bir baba gibi sabırlı ve anlayışlı olacaksınız. Onlar sizin evladınız. Bir bebek gibi bakacaksınız, yetiştireceksiniz onları. Bağırmanız, sinirlenmeniz hiçbir işe yaramaz. Ya da ceza vermeniz. Ağzıma almak bile istemiyorum ama şiddet uygulamanız. Görüyoruz, duyuyoruz maalesef.

Kediniz Sonunda Ne Demek İstediğinizi Anlayacaktır
Kediniz Sonunda Ne Demek İstediğinizi Anlayacaktır

Ne kadar üzücü değil mi? Aciz, çaresiz bir cana vurmak. Böyle bir durumla karşılaşmaktan açıkçası çok korkuyorum. Zira ben sinirli bir insanım. Birden deli damarım atabiliyor. Bir canlıya işkence eden birini görürsem korkarım ona çok kötü zarar verebilirim bile. Buna hiç tahammülüm yok. Hele bir hayvana. Masum çaresiz bir cana. Çok kötü içimi sızlatır benim her okuduğumda olan bu olaylar. Dediğim gibi özete gelirsek. Kedinizi eğitmek için öncelikle aranızdaki bağın çok kuvvetli olması gerekir. Kedinizin sizi üzmekten, kırmaktan, sevginizi kaybetmekten korkması gerekir. Püf ve asıl nokta bu. Kerinize yapmaması gereken şeyi bıkmadan, yılmadan, usanmadan defalarca anlatacaksınız. Yüzlerce kez osa bile bu. İnanın sonunda ne demek istediğinizi anlayacaktır.

Yıllarca Sayısız Kedi Baktım ve Eğittim

Ben yıllarca sayısız kedi baktım, eğittim, büyüttüm, yetiştirdim. Daha hiç beni anlamayan, veya komutlarımı dinlemeyen kedim olmadı. Mesela kızım Maya bu konuda biraz inatçıydı. Maya aşırı özgür ve asi bir ruha sahip. Çabuk sinirlenir, çabuk gücenir ve aşırı derecede de kıskançtır kendisi prensesin. Beni biraz zorladı diyebilirim. Facebook’ta sanırım yayınlamıştım. Ölen kedim Sefa’dan sonra Maya’ya da git getir komutunu öğretmiştim. Yani atılan şeyi getirmek. Bu bir oyundur. Bunu da sonraki yazılarımda mutlaka anlatacağım. Her zaman derim her kedinin farklı bir karakteri, yapısı ve huyu vardır. Siz bunları keşfedip nabza göre şerbet vermeyi çok iyi bilmelisiniz. Mesela yine örnek olarak Maya kızımı vericem. Maya dediğim gibi aşırı derecede kıskanç bir kedidir.
Yıllarca Sayısız Kedi Baktım ve Eğittim
Yıllarca Sayısız Kedi Baktım ve Eğittim

Ben de bu huyunu bildiğim için onun yanında diğer kedileri çok sevmemeye ilgilenmemeye dikkat ediyorum. Mesela çabuk sıkılan bir huyu olduğu için sevmek istediğim zaman bunu kısa tutuyorum. Çünkü hemen mızmızlanmaya başlıyor. Mesela balığı çok seviyor. Özellikle ton balığı ve hamsi. Arada gelir mızmızlanır. Bakarım hiçbir derdi yok. Gelir söylenir söylenir ve gider. O kadar akıllı ki ton balığı istiyorsa mama dolaplarının oraya hamsi istiyorsa mutfaktaki dolaba gider. Yani bana anlatır balık istediğini sıpam 🙂 Cinsini bile anlatır. En azından ben artık yıllardır kedilerle iç içe olduğum için ne istediklerini anlamak için gözlerine bakmam yetiyor. Onlar beni okuyor ama ben de onları okuyorum 🙂  Maya’ya olmaz hayır çok yedin dersem bu sefer daha çok söylenir. Ben de azcık vermeye karar veririm ama diğerlerinden gizli. Neden mi? Çünkü bu onun daha çok hoşuna gider. Hımm en çok beni seviyor havasına girer. Halbuki öyle birşey yok hepsini eşit derecede seviyorum.

Hepsi benim evladım. Sonuç olarak kedinizin karakterini çok iyi çözmeniz gerekir. Ona güzel, faydalı bir eğitim vermek için. Ve aranızdaki bağ sımsıkı olmalı. Gerisi zaten kendiliğinden gelecek. Emin olun buna ve inanın. Bir kediye eğitim vermek dünyanın en zor seyi olsa da imkansız değildir. Her kedi eğitilebilir. Yeter ki bunu isteyin ve kedinizi ne kadar sevdiğinizi ona hissettirin. Onlar masum, çaresiz ve muhtaçlar. Düşünsenize bizden başka kimseleri yok. Lütfen kedilerinize ne olursa olsun ceza vermeyin, bağırmayın, vurmayın. Onlar birer melek… Sevgiler ve saygılar efendim.
Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

 Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

İsmail Usta

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.