• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Gebelik

Kedilerde-Gebelik-Düşük-Kulaklı-Kedi
28 May, 2016

Kedilerde Gebelik

Kedilerde Gebelikten Korunma

Eğer kediniz ”kırma” bir kediyse, ancak tüm yavrular için barınabilecekleri iyi evler bulacağınızdan emin olduğunuzda onu üretmelisiniz. Eğer kediniz cins bir kediyse ve cins yavrular üretmek istiyorsanız, iyi bir üretme çiftliği bulmak gibi işlere ve çıkacak masraflara hazırlıklı olmalısınız.

Erkek Kedilerin Kısırlaştırılması

Kedilerde Gebelik-Erkek Kedinin KısırlaştırılmasıEğer bir üretme çiftliği kurmak niyetinde değilseniz, tüm erkek kediler kısırlaştırılmalıdır. Bu uygulama eş kavgalarını, planda olmayan yavru kedileri, evden kaçıp gitmeleri ve erkek kedinin idrarındaki nahoş kokuyu ortadan kaldırır.

Dişi Kedilerin Kısırlaştırılması

Kedilerde Gebelik-Kraliçenin KısırlaştırılmasıEğer kesinlikle yavru kedi istemiyorsanız Dişi Kediniz dört-dokuz aylık olduğunda kısırlaştırılması için bir veterinere başvurun. Dişi Kediyi kısırlaştırmaksızın eşsiz bırakmak, bakire Dişi Kedilerde ileri yaşlarda yumurtalık kistleri ve rahim problemleri görülebileceğinden çözüm değildir.

Operasyon genel anestezi ile her iki yumurtalığın ve rahmin büyük bir bölümünün alınmasını içerir. Geriye dönüşü yoktur ve operasyon sonrası yan etki genelde görülmez.

Kısırlaştırma Prosedürleri

Kedinizi operasyona götürmek için veterineri arayarak randevu almanız gerekir. Genel anestezi uygulandığından, müdahale öncesi kedinize 12 saat süreyle yiyecek ve içecek vermemeniz istenecektir. Bazı Dişi Kediler geceyi de veterinerde geçirirken, çoğu durumda kedinizi operasyondan sonra, aynı gün içinde geri alabilirsiniz.

Kedinizi eve getirdiğinizde ona dinlenmesi için sıcak bir ortam sağlayın, hafif yiyecekler verin ve sevgi gösterin kısırlaştırılmış Dişi Kedinin küçük yarasında erimeyen türden dikişleri olacaktır ve veteriner bunları 5-10 gün sonra alacaktır.

Dişi Kediye Doğum Kontrol Hapları Verilmesi

Kedilerde-Gebelik-Kraliçeye-Doğum-Kontrol-Hapı-VerilmesiDişi Kedinin kısırlaştırılmasına alternatif bir yöntem, kızışma dönemini durdurmak ya da ertelemek için gebeliği önleyici ilaçların kullanılmasıdır. Bu uzun süreli etkili enjeksiyonlar ya da tabletler şeklinde olabilir ve veteriner tarafından önerilir.

Doğum kontrol haplarının bir kaç kısa vadeli avantajı olsa da kısırlaştırma doğum kontrol haplarına tercih edilir. Bu avantajlar arasında şunlar bulunur: Yeni bir doğum öncesi cins Dişi Kediye dinlenmesi için vakit kazandırmak, belirli zamanlarda kızışma dönemini önlemek ve yavru kedilerin doğum zamanını önceden planlamak. Doğum kontrol haplarının dezavantajları ise: Şeker hastası hayvanlara verilemez, uzun süreli kullanıldığında rahim hastalıklarına neden olabilir, yan etkileri olabilir ( uyuşukluk, iştah artışı, istenmeyen kilo artışı).

Dişi Kedilerin Kısırlaştırılmasına Engel Faktörler

  • Henüz 3 ayını doldurmamış yavru kedileri kısırlaştırmayın.
  • Kızışma döneminde kısırlaştırmadan kaçının. Kanda dolaşan yüksek seviyedeki seks hormonu kanamayı arttırır.
  • 4 haftadan fazla hamile olan Dişi Kediler kısırlaştırılmamalıdır. Pek çok veteriner kalça kemiğinin doğuştan deforme olması gibi mantıklı, tıbbi bir neden olmaksızın hamile bir Dişi Kediyi kısırlaştırmayı kabul etmez.
Avatar

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.