• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Hamilelik

28 May, 2016

Kedilerde Hamilelik

Kedilerde Hamilelik

Kedilerde hamilelik eğer başarıyla gerçekleşmişse, dişi kediniz tekrar kızışma dönemine dönmeyecek ve çok yakında hamilelik belirtileri göstermeye başlayacaktır. Bununla birlikte eğer hamile kalmamışsa, kızışma iki veya üç hafta sonra tekrar başlar. Hamilelik süresi yaklaşık 9 hafta kadardır.

Veterinere Danışmak

Kedinizin hamileliği döneminde veterinere danışarak kedinizi doğuma hazırlamalı ve yavru kedilere zarar vermeyecek kurt dökücü ilaç tavsiyesi almalısınız.

Hamile Dişinizin Bakımı

Dengeli bir beslenme sağlayınız, vitamin ve mineral (özellikle kalsiyum) ilaçları verin. Büyüyen yavrular bağırsaklara baskı uygulandığından kabızlık meydana gelebilir. Bunu gidermek için kedinizin yemeğine birkaç damla parafin karıştırın.

Doğumun Ne Zaman Gerçekleşeceğini Öğrenmek

Çiftleşme zamanı tam olarak bilinmediğinde yavru kedilerin ne zaman doğacağını tahmin etmek zordur. Kaba bir hesapla ”pembeleşmenin” başlamasından itibaren altı hafta kadar sonra doğumun gerçekleşmesi beklenebilir.

Doğum Süreci

Doğurma zamanı geldiğinde, dişi kedinin vücudundaki keşfedilmemiş bir ”saat” yavruların rahimden atılmaları sürecini başlatmak için hormon üreten salgı bezlerine sinyal gönderir.

Ortalama Hamilelik Ne Kadar Sürer

Kedilerde Hamilelik-Ortalama Hamilelik Ne Kadar SürerKedilerde hamilelik ortalama olarak 65 gün sürmekle beraber, doğum bu süreden bir hafta önce veya bir hafta sonra gerçekleşebilir. 68 günden önce doğan yavrular, ölü olarak ya da çok zayıf doğma eğilimindedirler ve bu durum bir düşük olarak değerlendirilmelidir. 71 günden daha sonra doğan yavrular ise normale göre daha iri olabilir veya ölü doğabilirler. B u tip geç doğumlar dişi kedi için de sorun olabileceğinden, doğumun 71 gün içinde gerçekleşmemesi durumunda bir veterinere başvurun.

Doğum Süreci Kediniz İçin Ne Kadar Zordur?

Kedilerde Hamilelik-Doğum Süreci Kediniz İçin Ne Kadar Zordur?Dişi kedilerin büyük bir çoğunluğu doğum sırasında zorluk çekmezler ve kedinin sahibinin ya da ir veterinerin yardımına genellikle ihtiyaç olmaz. Yavru kedilerin üçte biri öncen kuyrukları çıkacak şekilde doğar, bu normaldir ve ters doğum değildir. Bu terim yavrunun arka ayakları vajinaya girerken, ön ayakların annenin başına işaret ettiği durumlarda geçerlidir. Ancak bu tip bir durumda ile dişi kediler genellikle yardıma ihtiyaç duymaksızın doğum yapabilirler.

Doğum Sürecinin İlk Evresi

Bu evre 6 saat kadar sürer ve rahim boynu açılıp, plasentanın bir kısmı rahimden buraya girdiğinde başlar. Rahim kaslarının istemsiz kasılmaları yavru kedinin dış dünyaya olan yolculuğunu başlatır. Bu kasılmalar başladığında, dişi kediniz büyük bir olsalıkla doğum kutusuna gidecektir. Hızlı soluk alıp vermeye ve hırıltılı sesler çıkarmaya başlayabilir. Ayrıca berrak bir vajinal akıntı görülebilir ve bazen bu ilk evrenin sonunda berrak ya da hafif bulanık bir su/kan sızıntısı olabilir.

Doğum Sürecinin İkinci Evresi

Doğumun bir sonraki evresi yaklaşık 10-30 dakika arası olup 90 dakikadan daha fazla sürmez. Bu evre, cenin ve plasentanın istemsiz rahim kasılmalarını, istemli karın kası kasılmaları veya vücut gerilmeleriyle (ıkınma) desteklemek için anneyi uyarmalarıyla başlar.

Başlangıçta ıkınma her 15-30 dakikada bir olur. Dişi vulvasını yalamaya başlar ve doğum yatağından çıkmaz. Kısa z aman sonra, yavruyu saran zarın ilk işareti olarak gri bulanık kabarcıklar vulvada görülmeye başlar. Ikınmalar arasındaki süreler kısalır ve gerilmeler 15-30 saniyede bir tekrarlayana dek sürer. Plasentanın dışarı çıkmış kısmı büyümüş ve içinden yavru kedi görülmeye başlamıştır. Son kasılmalardan sonra dişi kediniz nihayet yavruyu dışarı iter.

Doğum Sürecinin Üçüncü Evresi

Yavru dışarı çıktığında, kendisini çevreleyen vücut zarları ve plasenta arkadan kolayca gelir. Her bir yavru, kendi üç evresiyle ayrı bir doğum demektir. Her bir yavrunun, – aynı yumurta ikizleri hariç -kendi plasentası vardır.

Yavru Doğduktan Sonra

Kedilerde Hamilelik-Yavru Doğduktan SonraYavru doğar doğmaz, dişi kedi yavrusunu yalamaya başlar ve yavrunun göbeğinden 2-4 cm. mesafeden göbek kordonunu dişleriyle keser. Pek çok memelide görülen içgüdüsel bir davranış olarak plasentasını yer (bunun nedeni muhtemelen çürük gaz çıkaracak ya da yabani hayvan saldırısını çekecek atıkları yok etmektir). İshale ya da hazımsızlığa neden olabileceği için kediniz yemeden plasentayı kaldırmaya çalışın. Ama eğer yemişse, endişelenmeyin, bu ona zarar vermeyecektir.

 

Avatar

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.