• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Sağlıklı Beslenme Süreci

13 Haz, 2016

Sağlıklı Beslenme Süreci

Sağlıklı Bir Beslenme Süreci

Sağlıklı Beslenme Süreci-KonuBeslenme süreci  yemeğin insan hayatı için önemli olan öğelerinden çoğu, bir kedi için de önemlidir. Ancak bunlara farklı oranlarda gereksinim duyulur. Bizden farklı olarak kedi, diğer canlılardan oluşan bir beslenme süreciyle hayatta kalacak şekilde donatılmış, gerçek bir etoburdur. Bir kedi avını yerken yalnızca kas etini değil aynı zamanda derisini, kemiklerini ve iç organlarını da yer. Bu diyetin toplamı bir kedinin hayatta kalabilmesi için ihtiyacı olan hemen her şeyi içerir.

Proteinler

Sağlıklı Beslenme Süreci-ProteinEt, balık, yumurta ve peynirde bulunan proteinler vücut dokusunun temel yapı taşları olan amino asitleri sağlarlar, büyüme ve onarım için hayatidirler. Kedide proteinler aynı zamanda enerji veren kalori kaynağıdır. Kedinin vücudunda sindirim sırasında belli bir işleme tabi tutulduktan sonra büyük miktarlarda yan ürün üretirler.

Sonuç olarak böbrekler bunları atabilmek için çok çalışabilmelidir. Büyükmekte olan bir kedi diyetinde en az yüzde 10, yetişkin bir kedide en az yüzde 6 civarında proteine ihtiyaç vardır. Bununla birlikte iyi bir kedigil diyetinde yüzde 25 ile yüzde 30 oranında protein bulunmalıdır. Bir kedi vücudundaki proteini metabolize ederken taurin adı verilen önemli bir aminoasit sentezler.

Bu kimyasal madde gözlerin, sinir siteminin, iskeletin ve kalbin sağlığı için hayatidir. Kediler bundan yeteri miktarda üretmezler bu nedenle taurinin geri kalan kısmının neredeyse tamamını çiğ balık ve et gibi gıda maddelerinden alırlar. Bazı kedi mamaları ve özel kedi sütleri de taurin takviyesi içermektedir.

Yağlar

Bir kedi için temel kalori kaynağı olan yağlar kedinize düşen payın yüzde 15 ila 40’ını oluşturmalıdır. Yağların avantajı, böbrekleri yan ürünlerle yüklemesidir bu yüzden kediniz yaşlandıkça diyetindeki yağ içeriği arttırılmalıdır. Kedinizi bozulmuş yağlarla beslemeyin, bu onu hasta yapabilir.

Karbonhidratlar

Diğer bir kalori kaynağı olan karbonhidratlar ekmek veya patates gibi nişastalı yiyeceklerde bulunur. Bunlar bir kedi için şart olmasa da, eğer mönüye eklemek istiyorsanız, diyetin yüzde 50 kadarını karbonhidrat olarak verebilirsiniz. Bu gıda çeşidi aynı zamanda sağlıklı bir bağırsak için de yararlı bir lif kaynağıdır.

Mineraller

İnsanlarda olduğu gibi bir kedinin büyümesi, vücut yapılarının ve hayati fonksiyonların çalışması için minerallere ihtiyaç vardır. Eğer kedinizi çeşitli gıdalarla beslerseniz gerekli tüm mineralleri alacaktır.

Vitaminler

Av hayvanının tamamını yemek ve güneş ışığı, vahşi kedilere ihtiyaçları olan tüm vitaminleri sağlar. Ev kedileri tüm vitamin ihtiyaçlarını dengeli bir diyet ya da uygun hazır kedi mamalarından temin edebilirler. Kedinin B12, C ve K vitaminlerine ihtiyaçları yoktur. B12, onlar için gereksizdir, C ve K vitaminleri ise vücutlarında sentezlenir.

 

Avatar

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.