• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Sağlıklı Kedi Seçimi

Sağlıklı-Kedi-Seçimi-Bakımlı Kedi
18 May, 2016

Sağlıklı Kedi Seçimi

Sağlıklı Kedi Seçimi

Sağlıklı kedi seçimini bir çok yerden yapmak mümkündür. Kişisel tavsiye iyi bir yol gösterici olsa da, sizin seçiminiz nasıl bir kedi beslemek istediğinize bağlıdır. Hiç bir zaman kaynağını araştırmadan alelacele kedi satın almayın.

Kedi Yetiştiricisinden Kedi Satın Almak

Sağlıklı Kedi Seçimi- Kedi Yetiştiricinsnden Kedi Satın AlmakCins kedi almaya karar verdiyseniz, sizin için en iyi seçenek, her ne kadar pahalı olsa da, uzman bir kedi yetiştiricisinden satın almaktır. Kedi kulüpleri size bir adres ve isim listesi verebilicektir yada bir kedi yarışmasına gidip orada birkaç hayvan yetiştircisi ile tanışmayı deneyebilirsiniz. Her ne kadar kedi yarışmalarındaki bazı kediler satılık olsa da, yavruların tümünü evde görmek daha iyidir. Burada, yetiştirilme şartlarını gözlemleyebilir ve her bir yavrunun bir yarışma keşmekesi ve heyecanından uzakta nasıl davrandığını görebilirsiniz.

Pet Shop’tan Kedi Satın Almak

Sağlıklı Kedi Seçimi-Pet Shoptan Kedi Satın AlmakEğer seçme imkânınız varsa , petshoptan kedi almanızı tavsiye etmem çünkü küçük yaştaki kediler
özellikle hastalık ve enfeksiyona karşı dayanıksızdır ve petshop’larda bunlar çok kolay yayılır. Böyle bir petshop’tan kedi satın alıyorsanız, kedinizi muayene ederken çok titiz olun. Petshop’larda satılan kedilerin fiyatları genellikle makul olur.

 Bir Klinikten Kedi Temin Etmek

Kedi himaye eden klinikler, cins olmayan kedi temin edebileceğiniz başka bir yerdir. Genellikle sizi seve seve bir kedi sahibi yapacaklardır.

 Sağlık Sertifikaları ve Aşılar

Sağlıklı Kedi Seçimi-Sağlık Sertifikaları ve AşılarSağlıklı kedi seçimi yapmadan önce veteriner muayenesi yaptırmanız ideal olanıdır ve eğer pahalı, cins bir kedi alıyorsanız, bu şarttır. Kendi veterinerinizden bu muaeyeneyi yapmasını ve yazılı bir sağlık sertifikası vermesini isteyebilirsiniz. Yetişkin yada yavru bir kedi, hayvanları koruma derenkelerinden alınmışsa, veteriner muayenesi, hayvan teslim edilmeden önce tamamlanmıştır. Yine de, kedinizi nereden temin ederseniz edin, kediyi aldıktan sonra en kısa zaman içinde bir veteriner muayenesi ayarlamanız iyi olacaktır. Eğer söz konusu olan bir yavru kedi ise, almadan en az bir hafta önce mutlaka kedi enteriti ve kedi gribine karşı aşılanmış olduğundan emin olun eğer yetişkin bir kedi almışsanız, küçükken aşılanıp daha sonra düzenli takviyeler yapılıp yapılmadığını kontrol edin. Aşılarının ve sonraki takviyelerin yapılmış olduğu veteriner sertifikası ile belgelendirilmelidir. Ayrıca, eğer başka kedileriniz varsa ve bunları Kedi Lösemisi’ne karşı korumak istiyorsanız, veterinerinizden yeni kedinize bir kan tahlili yapmasını ve sonucunun negatif çıktığını belgelemesini isteyebilirsiniz. Test sonucu negatif çıkan sağlıklı kediler 9 haftalıkken Kedi Lösemisi’ne karşı aşılanmaya başlayabilirler.

Cins kedilerin tümü yaklaşık beş haftalık olduklarında, renkleri ve anne babalarına ait detaylarla birlikte, kendilerine ait isimlerle kaydettirilmelidirler. Bu yapılmadığı takdirde, kedi şovlarında cins kategorisine girmelerine izin verilmeyecektir.

İyi Huylu Bir Kedi mi?

Sağlıklı Kedi Seçimi- İyİ Huylu Bir Kedimi Kötü Huylu Bir Kedi miSağlıklı kedi seçimi yaparken, uyanık, sevecen, oyuncu ve kucağa alınmaktan hoşlanan mizaçta bir kedi bakın.
Yavru kediler arasında bir seçim yaparken en iyisi, yavruların en büyük, en atılgan ve en öne çıkanın üzerinde durmaktır. Kardeşlerin en küçük ve en içine kapanık olanının hastalıklı olma olasılığı yüksektir ve beklenmedik erken ölümü size acı verebilir.

 

 

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.