• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Batın Hastalıkları

Batın Hastalıkları-Hasta Kedi
29 May, 2016

Batın Hastalıkları

Batın Problemleri

Batın da hastalanabilecek bir takım önemli organları içermenin yanı sıra karın boşluğunun kendisi de enfeksiyona yakalanabilir.

Peritonit

Batın Hastalıkları-PeritonitKarın boşluğunun çeperi ve içindeki organların dış yüzeyi karın zarı olarak bilinir. Bu zar çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanabilir: Enfeksiyon, karın duvarı ya da bağırsaklardaki bir yırtıktan içeri girer, enfeksiyon batındaki diğer organlardan sıçrar, tümörler mikroplar kan ya da lenf sistemi yoluyla gelir.

Belirtiler

Peritonit belirtileri Karında sürekli ağrı, ”iki büklüm” şekilde oturma, kusma, ishal ya da kabızlık, ateş, iştah kaybı.

Peritonit Tedavisi

Acil veteriner yardımına ihtiyaç vardır. Teşhis için kan testleri gerekebilir. İlaçlar bulaşıcı hastalıklarla savaşabilir ve dahili bağışıklık oluşturma ihtimalini azaltabilir.

Bulaşıcı Kedi Peritoniti

Batın ile bulaşabilecek hastalıklardan biride kedi peritonitidir. Kedi karın boşluğu enfeksiyonu bir virüsün neden olduğu ve genellikle üç yaşından daha küçük kedilerde görülen bir hastalıktır. Karın zarını etkiler ve karaciğer, böbrekler ve beyinin de dahil olduğu bir takım organlara sirayet edebilir. Çoğu kedi bu hastalığa yakalandıktan bir kaç hafta sonra ölür.

Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler: Ateş, kronik kilo ve sağlık kaybı, karında ödemli şişkinlik, kusma, ishal, sarılık, solunumla ilgili belirtiler ve sinir sisteminde anormallikler.

Tedavisi

Kedileri bu hastalıktan korumak için geliştirilen bir aşı bulunmaktadır. Tedavi sıvı takviyesi ile su kaybına karşı mücadele, vitamin desteği ve hormon katkısı, antibiyotikler ile ikincil hastalıklarla savaşmayı içermektedir. Kedinizi sıcak tutun ve bolca sıvı verin.

Kedi İmmünyetmezlik Virüsü

Batın Hastalıkları-Kedilerde AIDSKedi AIDS’i olarak da adlandırılan bu hastalık insan AIDS virüsü ile aynı sınıftan olan bir virüsün sebep olduğu bir hastalıktır ancak insanlardan kedilere geçip geçmediğiyle ilgili kesin bir bilgi yoktur. Kediler arasında yaygın görülmeye başlamıştır ve kedinin bağışıklık sistemini baskıladığı için semptomlar arasında kilo kaybı, ateş, kronik ishal , deri hastalıkları ve sinirsel bozukluklar bulunmaktadır.

Hastalığın ısırma ile yayılması olası olup, yakın, sürekli temasın da gerekli olduğu düşünülmektedir. Taşıyıcı kediler, hiçbir hastalık belirtisi göstermeden virüsü yıllarca taşıyabilirler. Teşhiş kan testi ile konulur. Bununla birlikte belirli bir tedavisi ya da koruyucu aşısı bulunmamaktadır.

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.