• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Cattery İsmail Usta’dan Kedi Güzellik Yarışmalarına Katılacaklara Tavsiyeler

Cattery İsmail Usta'dan Kedi Güzellik Yarışmalarına Katılacaklara Tavsiyeler
14 Eki, 2016

Cattery İsmail Usta’dan Kedi Güzellik Yarışmalarına Katılacaklara Tavsiyeler

Kedi Güzellik Yarışmalarına Katılacaklara Tavsiyeler

Değerli takipçilerim, sevgili okurlarım, herkese merhabalar. Bugünkü yazım yarışmada ben neler yaparım, yarışma alanında nelerle ilgilenirim, yarışmalar hakkında tavsiyelerim, görüşlerim nelerdir gibi konular olacak. Ah evet şu muhteşem yarışmalar ? Aslında sevmediğiniz insanları görmek zorunda olmasanız, büyük emeklerle hazırlanan güzel ve gayet eğlenceli etkinlikler. Kediler bu yarışmalarda güzelliklerini yarıştırıyorlar ve şecerelerine artılar ekliyorlar. Türkiye, Avrupa ve Dünya Şampiyonu olmaya kadar gidiyor. Onun için herkes eminim büyük bir özenle hazırlanıyor bu yarışmalara.

Kedi Güzellik Yarışmasına Katılacaklar Neler Yapmalı?
Kedi Güzellik Yarışmasına Katılacaklar Neler Yapmalı?

Benim yarışmalarım benim için biraz meşakkatli geçiyor açıkçası. Maddi olarak bayağı ağır yüklerim, eşyalarım oluyor. Daha önce bahsetmiştim ben yarışmalara tam donanımlı giderim en az 8 valizle. Cattery’min yarısı nerdeyse yarışma alanına taşınır. Zira ihtiyacım olan şeylerin yanımda olmasını severim. Aramak hiç hoşuma gitmez, hatta aradığımı veya ihtiyacım olan şeyi bulamazsam bana gelirler ? Kedilerim ve benim ihtiyacım olan şeyi elimi valize attığımda bulmalıyım mutlaka. Onun için 2 hafta önceden bizim evde valizler çıkar ve yavaş yavaş doldurmaya başlarım. Her gün azar azar bir şeyler koyarım. En sonunda da tekrar kontrol ederim.

Yarışmalarda Gözünüzü Kafesten Ayırmayın

Tabi yarışmalarda sürekli kafeste gözümün olması beni açıkcası bir hayli yoruyor. Çünkü dışardasınız, bilmediğiniz bir ortamdasınız ve bir sürü insan geliyor. Dost var düşman var tabi. Herkesin olduğu gibi benim kedilerim de yarışma bir kenera benim için çok kıymetli. Onların rahatı güvenliği benim sorumluluğumda sonuçta. Ben genelde yarışmalara, daha önce de bahsettiğim gibi korumalarla giderdim. En az 2 koruma alırdım. Biri benle dolaşırdı. Biri de kafesin başından ayrılmazdı. Ben yoksam kimse bir metreden fazla kafeslerime yaklaşamaz o kesin. Ben olsam dahi isteyenler ancak gözümün önünde sevebilir. Tabi ki baştan aşağı dezenfektanla yıkanmak şartı ile. Ben öyle bazıları gibi vermem etmem aman dokunma demem. Çünkü gerçekten bazı insanlar sevmeye, sanal ortamda gördükleri kedileri gerçekte görmeye geliyorlar.

Gözünüzü Kafesten Ayırmayın
Gözünüzü Kafesten Ayırmayın

Neden mahrum bırakayım? Yarışma alanında çok yoğun oluyorum o bir gerçek. Çünkü gerek benle tanışmak isteyen, gerekse de kedilerimi görmek isteyen, yüzlerce insanla konuşuyorum, görüşüyorum. Felinoloji Derneği’nin düzenlediği en son yarışmada, yanıma koruma almadım. Dernek Başkanı, Sayın Feyza Çelik hanımın kefaleti ve güvencesi ile gittim. Onu kırmadım ve beklediğimden de müthiş geçti. Son derece rahat ettim ve hiç bir güvenlik sorunu veya nahoş bir hadise yaşamadım. Dernek daha önceki yazılarımda dediğim gibi gerçekten böyle organizasyonlarda önemli bir unsur. Onların sizin yanınızda olduğunu bilmek ayrı bir güven verir insana. Onun için Dernek seçimi önemli bir konu. Dikkat etmek ve özen göstermek gerekir. Velhasıl bu iki gün benim için açıkçası güzel ve eğlenceli geçiyor. Dışarıdan yemek yemeği pek sevmediğim için, evden genelde hazırlar getiririm yiyeceklerimi. İşte nedir kekti, börekti, aperatif bir şeylerdi, atıştırmalıklardı, içeceklerdi falan. Çünkü bazı durumlarda yarışma alanlarında yiyecek alma imkanı olmuyor. Tedbirli olmakta fayda var. Sonra arkadaslarımla oturur hep beraber bir sofra kurar yeriz ? Açıkçası yarışmalar benim için eğlence kaynağı. Hem görmediğim dostlarımı görüyorum, istişare edip sohbet ediyoruz. Hem de kedilerimiz yarışıyor.

Hakemleri Dikkatle Dinleyin!

Mesela bu yarışmalarda ringler olur. Aynı ırktan kediler ringe çıkar ve ırklar arasında bir yarışma olur. Mesela Scottish ırkları gibi. Bu süreç benim için en eğlenceli ve ilgili çekici süreç. Çünkü dünyaca tescilli Kedi Hakemlerinin birebir ırklar hakkında yorumlarını dinlemek benim için büyük bir tecrübe. Genelde hakemlerin çoğunluğu Rus oluyor. Açıkçası Rusça’da bildiğim ve konuşabildiğim için benim için onarı dinlemek hiç zor olmuyor. Kendimin de ileride Hakem olmak gibi bir düşüncesi olduğu için çok ilgimi çekiyor.

Albert Wojciech Kurkowski Hakem
Hakemleri Dikkatle Dinleyin

Özellikle ringlerde hakemlerin ırklar hakkında açıklamalarını kaçırmayın. Çünkü görerek dinliyorsunuz. Hakemler hem anlatır hem de tek tek bütün kedilerde özellikleri gösterirler. Kediler hakemlerce ayrı ayrı, tek tek değerlendirilirler ve tüm ırklar hakemi olmayı planladığım için sadece kendi ırklarım olan British ve Scottish değerlendirmelerini değil, tüm ırk değerlendirmelerini dinlerim.

Dediğim gibi aslında benim için en önemli kısım yarışma değil. He dediğim gibi eğlence, yoksa benim kedim ödül almış almamış, çok ödül alan kedinin yavrusunu çok yüksek fiyata sahiplendiririm, gibi bir endişem ve kaygım olmadığı için ve tüccar olmadığım için açıkçası benim için hiç önemli bir nokta değil. Herkesin kedisi gibi onlar benim gönlümün birincisi. Onlar benim can yoldaşım, arkadaşım, ticari metam değil. Bugüne kadar hiç o gözle bakmadım ve bakacağımı da sanmıyorum. Kedimin ne kadar doğurduğu değil, ne kadar ödül aldığı değil, ne kadar yavrusunu sahiplendirdiğim veya ne kadara verdiğim değil benim için önemli olan kedimin sağlığı ve rahatı. Zira yakın dostlarım ve çoğu takipçim iyi bilir. Maddi olarak durumum çok şükür iyidir. Onlardan gelecek gelire zerre kadar ihtiyacım yoktur.

Yarışma Cadı Kazanı Gibi

Cadı Kazanı
Cadı Kazanı

Benim kedilerim şu an bile zaten en üst standart ve kalitede bakılıyorlar ? Amaç hem yarışma hem de eğlence. Tabi bir de üstüme gelen böyle öldürecekmiş gibi bakışlar olmasa daha da eğleneceğim ? Yarışma alanı Dallas gibi, resmen cadı kazanı. Herkes birbiri hakkında konuşur. Yüzüne gülüp sohbet ediyor. Sonra bir bakıyorsun bir köşede dedikodunu yapıyor. Bunu hissediyorsunuz emin olun. Kedi camiası özellikle cins kedi camiası üzgünüm ki böyle. Bence cins kedi camiasının en büyük sorunu, akan kanı ve en büyük kanayan yarası bu. Dedikodu ve fesatlık. Tabii arkasından gelen, kötülükler, iftiralar vesair. Yarışma alanında maruz kaldığınız pis pis bakışlar. Bu yönü gerçekten bunaltıcı. Keşke insanlar şu kalplerindeki fesatlıkları bir bırakabilseler. He bi de tanındığım için bütün gözlerin üzerimde olması ayrıca bir bunaltıcı. He diceksiniz bu camiada hiç mi dostunuz yok? Var tabi ki olmaz olur mu. Gerek kedi sahibi, gerek yetiştirici, gerek Cattery benim de bu dünyada dostlarım ve güvendiğim insanlar var. Birkaç örnek verebilirim mesela. Furkan Alegöz, Dilara Aydın, Berkan Kantar, Zeynep Pilsin, Esra Tabanoğlu, Rüveyda Yılmaz vesair ismini hatırlayamadığım kaliteli bir çok üretici, yetiştirici, kedi sahibi. Benim de saygı duyduğum insanlar, bilgisine ve kalitesine güvendiğim insanlar var elbet. Bir de tabi sövdüğüm saydığım insanlar da var o ayrı ?

Uzun Süre Erkek Kedi Aradım

Uzun Süre Aradığım Kedi
Uzun Süre Aradığım Kedi

Biliyorsunuz uzun süre erkek kedi aradım. Bir çok yetiştirici bana kedi vermedi. Niye? Çünkü İsmail Usta kan sayımı, Elisa testi, Laboratuvar analizi ile kedi alıyor. E onlar da haklı ben de kendime güvenmesem, kedimde bir şey olsa ben de vermem. Neyse tek üretici onlar değil elbet. Kaliteli bu işi hakkı ile yapan ve bana olan güvenleri ile beni gerçekten mest eden Oxana Koçak ve Rahmi Koçak gibi elit üreticiler de var. Mesela, Scottish Fold c 33 yani Lilac Point Erkek yavrum Salah ı onlardan aldım. Hastalıksız kedi üretmek bir ayrıcalıktır. Bana göre bu böyle. Neyse biz yarışmaya eğlenmemize, konumuza bakalım. Yoksa ben ağzımı açarsam yetiştiriciler hakkında 14 ciltlik Ansiklopedi seti olur ? Evet şiddetle tavsiye edeceğim konular.

Yarışmada Şiddetle Tavsiye Ettiklerim

Kedilerinizi yarışma alanında sakın ve sakın yalnız bırakmayın. Dışarı bile çıksanız mutlaka yanına birini bırakın ve yalnız gelmeyin. En azından bir arkadaşınız sizle olsun. Çünkü ringe veya hakeme çıktığınızda eşyalarınız, diğer kedileriniz yalnız kalır ve kedinizi sevmek isteyen insanları dezenfekte etmeden kedilerinizi vermeyin. Öpmelerine izin vermeyin. Ben özellikle dikkat ederim bunlara. Mamalarınızı, sularınızı, kaplarınızı, kumlarınızı veya örtülerinizi unutmayın. Bazen alanlar çok sıcak veya çok soğuk olabiliyor. Bunlar için yavrularınızın etkilenmemesi için bir saç kurutma makinesi, bir pervane ve uzatmalı priz mutlaka yanınızda bulundurun.

Yarışmada Şiddetle Tavsiye Ettiklerim
Yarışmada Şiddetle Tavsiye Ettiklerim

En önemli nokta, kediler genelde böyle ortamlarda çok strese girerler. Çoğu kedi yemez içmez, onun için yanınızda mutlaka balık yağı kapsülü, Promega, Viyo giki takviyeler bulundurun. Yemediğini gördüğünüz anda takviye edin sırınga ile. Kimse kedisinin bağışıklığının düşüp, strese girip hasta olmasını istemez değil mi?    Bir de mutlaka bitkisel sakinlestirici olan, Pasiflora şurubu yanınızda bulundurun. Çünkü bazen çok sakin kediler bile hırçınlaşabiliyor böyle ortamlarda. Stres, yabancı insanlar, kalabalık, ağır basık ortam, mekan değişikliği vesair bir sürü faktör var bu ortamın oluşması için. Onun dışında dediğim gibi benim yarışmalarım görmediğim arkadaşlarımla görüşmek, sohbet etmek, gelen misafirlerimi ağırlamak gibi güzel olaylarla geçiyor.  ? Benim nasıl hazırlandığımı görmek için buraya tıklayabilirsiniz; Kedi Güzellik Yarışmalarına Katılacaklara Tavsiyeler ve daha fazlası

Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta
 [spacer size=”xs” class=””]

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.”] Kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”44″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”true” ] [spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.”] Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”24″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”false”]

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.