• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Cattery Nedir? Kedi Yetiştiricisi Kimdir? Breeding ve Breeder nedir?

11 Nis, 2016

Cattery Nedir? Kedi Yetiştiricisi Kimdir? Breeding ve Breeder nedir?

Cattery Nedir, Kedi Evi Ne Demektir?

Cattery yani Kedi Evi aslında Kedi Yetiştiricisi nedir? Sorusunu yanıtlayacağız. Cattery (Türkçe KATTERİΧ değil KETIRİ  olarak okunmalıdır) kelime anlamı “kedilerin geçici olarak ya da satış amaçlı üretildiği yer”‘dir.¹  Türkçe’ye kedi evi aslında kedi yetiştiricisi olarak çevirilmesi gereken cattery ırk kedilerin bakıldığı, üretilip yetiştirildiği yerlere verilen isimdir.

ALFA-Kedi-Yetiştiricisi-Belgesi-Dünya Cattery Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği
ALFA-Kedi-Yetiştiricisi-Belgesi-Dünya Cattery Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği

Bilmeyenler olduğundan dolayı adını duyar duymaz hemen cattery kimdir? Sorusunun sorup dururlar. İngilizce yazılan bu kelimenin telaffuzu kateri değil aslında ketiridir. Cattery; kedileri geçici olarak ya da satış amacı ile üretildiğine dair kayıtlı olması zorunlu yerlerdir.

Cattery Türkçe olarak çevrildiği zaman kedi evi olarak bazı ırk kedilerin bakılıp üretildiği yetiştirildiği yerlere verilen ismidir. Kedi evi şecereli kedi üretebilmek için uluslararası bir birliğe kayıtlı olması zorunludur.

Kedi Evleri Catteryler Kedileri Nasıl Büyütmektedir?

Kedi Federasyon : Dernek Cattery Uygulama Farkları_001
Kedi Federasyon : Dernek Cattery Uygulama Farkları

Cattery belli bir ücret karşılığında uluslararası şemsiye kuruluşlarından isim hakkı alarak doğan yavru kedileri sisteme kaydederek şecere verirler. Ker uluslararası kuruluşun kendine özgü kuralları bulunmaktadır. Bu kurallar ile hayvanların refahını ve hayvan istismarını engellemek için bulunmaktadır. Cattery  kedi evlerinin kedi evi kurallarından öncelikle hayvanların bakımı ile yılda birkaç kez eşleşme yapmasından dolayı yavruların aşılanması yavru kedilerin ne zaman kadar anne yanında kalması gerektiğine kadar tüm önlemler alınmaktadır.

Cattery kedi sahibi kimdir? Kedi yetiştiricisi mi yoksa kedi üreticisi mi?

Bazı ırk kedileri bakıp üreten ve belli bir dönem sonra kişiye  kedi yetiştiricisi  denilmektedir. Kedi yetiştiricilerin yaptığı işlere ise breeding denilmektedir. Cattery ( kedi evleri ) ırk kedilerin doğru gelişimi ve eşleşmeyi yaparak hamilelik emzirme dönemlerinde yavruların bakımlarıyla ilgilenmektedirler.

TICA Cattery Kedi Yetiştirici Belgesi ALFA Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği1
TICA Cattery Kedi Yetiştirici Belgesi ALFA Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği

Üretim kısmı ise yetiştiriciliğin ufak bir kısmını oluştursa da cattery kedi sahiplerinin asıl yaptıkları iş  kedi yetiştiricisi  olmaktır. Yetiştirici anne yavru kedilerin dünyaya geldikten sonra yaklaşık hafta boyunca yavru kedilerin fiziksel ve psikolojik gelişimiyle yakından ilgilenmektedir. Yavru kedilerin dişlerinin çıkması ve mamaya geçmeleri, tuvalet eğitimleri insanlarla etkileşimleri, sosyalleşmeleri gibi tüm faktörleri kedi yetiştiricisi öğretmektedir.

İyi bir kedi yetiştiricisi yavru kedilerin fizyolojik ihtiyaçlarına yuğun bir şekilde beslenmesini ağlayarak yavru kedilerle ayrı ayrı yakından ilgilenirler. Aslında kedi yetiştiricisi olmak bir gönül işidir. Ve bu işi sevmeyen birinin de kedi yetiştiricilik konusunda başarılı olması söz konusu değildir zaten.

Kediler hassas kalabalıktan hoşlanmayan özellikteki hayvanlar oldukları için evdeki birçok kediye yetiştirici zaman zaman yeni çözümler ürettikten sonra iade etmek zorunda kalmaktadırlar. Kedi yetiştiriciliğinde tecrübe eğitim, maddi ve manevi şartlarının hepsinin yerinde olması gerekmektedir. Mutlu ve sağlıklı bir kedi eğitimli ve özverili kedi yetiştiricisinin emekleri ile yetişmektedir.

Cattery / kedi evleri kedileri sahiplendirir mi satar mı?

Cattery/ kedi evleri kedileri sahiplendirir mi satar mı Konusuna gelecek olursak eğer kedi evleri kediler teknik olarak ücret mukabilinde verilse bile sahibi oldukları için her halükarda kedileri sahiplendirme yapmaktadır. Kedileri sahiplendirme yapacağı ücretli veya ücretsiz sahiplendirme yapıp yapmayacağı bağlı olduğu dernek veya uluslararası herhangi bir yönlendirme ya da beklentisi yoktur. Dernek veya federasyonlar şecere takibi yaptıktan sonra hizmet veren uygulamalara sadece aracılık etmektedir. Kedi sahiplendirme yetiştiricinin inisiyatifine kalmış olan bu konu tamamıyla kişisel olmakla ücret politikası olsa bile kişisel bir durum söz konusudur.

Yetiştirici Kedisini Ücretli Sahiplendirir mi?
Yetiştirici Kedisini Ücretli Sahiplendirir mi?

Sorumluluk sahibi bir kedi yetiştiricisi ücretli bile olsa en iyi şartlarda bakacak özellikle ırk kedilerin hassas olduğu bilincine varmalıdır. Bu sebepten dolayı kedilerin psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçlarına göre davranabilecek maddi yönde kedilerin masraflarından hiçbir şekilde kısıtlama yapmayacak bir aileye sahiplendirilmelidir. Yetiştiricilik bir öğrenme sürecidir. Ve her kedi ayrı için yeni bir bilgi taşımaktadır. Sahiplenilen kediler in sağlık durumunu ve gelişimini kedi yetiştiricisi ile takip edilmesi gerekmektedir. Cattery / kedi evleri kedileri sahiplendirir mi satar mı ? konusu yetiştiricini elinde olan bir şeydir. Ücret karşılığı satarak da sahiplendirir hiçbir ücret talep etmeksizin de sahiplendirebilir.

Cattery / kedi sahibi kimdir? Kedi yetiştiricisi mi yoksa kedi üreticisi mi?

Cattery kimdir, Cattery nedir? Soruların kafasını bir hayli karıştırmaktadır. Çünkü kedi yetiştiricisi mi ve kedi üreticisi mi Soruları birbirlerine benzemektedir. Kedi yetiştiricisi aynı zamanda  kedi üreticisi mi  denildiği zamanda evet kedi yetiştiricisi kedi üreticisidir Çünkü ırk kedileri üreten ve belli bir döneme kadar yetiştiren kişiye kedi yetiştiricisi veya kedi üreticisi denilmektedir üretim kısmı yetiştiriciliğin ufak bir kısmı da yer alsa bile kedileri yetiştirenler kedi üretişidir aynı zamanda.

Cattery / kedi sahibi ve yetiştirici olmak için derneklere üye olmak şart mı? 

Cattery Belgesi Yani CFA Kedi Yetiştirici Belgesi
Cattery Belgesi Yani CFA Kedi Yetiştirici Belgesi

Cattery / kedi sahibi ve yetiştirici olmak için derneklere üye olmak şart mı Konusuna değinecek olursak eğer evet şarttır. Çünkü dünya kedi kongresi ( World Cat Cangress) üyesi toplam da 9 ayrı uluslararası kedi birliği ile şecereli kedi yetiştiriciliği konusunda farklı uygulamaklar ve teknikler sunmaktadır. WCF’de merkezi bir online bir sistem kurulu olmadığı için derneklere üye olarak dernekler üzerinden yürümek zorundadır. Ayrıca CFA ve TICA’da kedi yetiştiricisinin tüm işlemlerini şahsen kendileri yaparak merkezi online sistemden kendi şecerelerini talep ederek soy takibini yapmaktadır. WCF’ kedilerin ve soyları sadece derneklere kayıtlıdır, Merkezi online sistemi ise henüz mevcut değildir. Cattery / kedi yetiştiricisi olmak için derneklere üye olmak şart mıdır Diyen kedi yetiştiricilerin öncelikle derneklere üye olması gerekmektedir. Bazı federasyonlarının cattery/kedi yetiştiricisi kurallarına Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği sayfasından ‘İngilizce’ olarak ulaşabilirsiniz.

Kedilerin gelişim sürecindeki evreler nelerdir? Nasıl yetiştirilir?

Cattery nedir? Konusuna ve yetiştiricisi, yetiştirmek için derneklere üye olmak şart mıdır? Gibi konulara ayrı ayrı yeteri kadar bilgi verdik. Şimdi biraz da kedilerin nasıl büyütülüp beslendiği standart minimum gereksinimler nelerdir? Birazda standart cattery tesislerinden bahsedelim.

Standart cattery tesisleri özel bir ikametgâh özel bir konut ya da fiziksel olarak özel bir rezidansa bağlı olmayan ayrı bir yapı kısmı aşırı maruz a karşı kedileri koruyabilmek yaralanmadan yapısal olarak sağlam ve iyi durumda yetiştirilmelidir Ayıca kedilerin korunması açısından diğer hayvanların girişi de kısıtlanmalıdır. Gıda yatak içyapı yüzeylerini malzemeleri temiz olmalıdır.

Kedi Federasyon : Dernek Genetik Cattery Uygulama Farkları_001Cattery kedi tesisi yeteri düzeyde sıcak tutulmalıdır. Aşırı soğuk veya aşırı sıcaktan kedileri korumak için yeterli sıcaklık seviyesinde olmalıdır. Ortam sıcaklığı kedilerin ıs stresi nede soğuk stresi yapmayacak şekilde bir aralıkta tutulmalıdır. Cattery tesisi her zaman yeterince sağlıklı temiz ve kedilerin konforunu e iyi şekilde tutak için havalandırılmalıdır. Güneş ışığı aşırı ısınma rahatsızlığa neden olduğu için güneşi girecek ışınlamalarından korunmak için kediler gölgeli yerlerden barındırılacaktır. Cattery kedi tesisi pencere kapı ve havalandırma yoluyla havalandırılarak ne koku gibi kötü koşulla r en aza indirilmelidir.

Ayrıca kediler bir veteriner tarafından en az bir kez her gün yeteri kadar beslenecek kedilerin besinleri oldukça hijyenik olacak e kedinin durumu ve büyüklüğüne göre normal günlük besin gereksinimleri karşılanmalıdır. Kedilere yeteri kadar da günde bir kez su verilmelidir. Kediler herhangi bir sıkıntı veya şiddetli hastalık belirtileri görülmesi durumunda tıbbı bakım sağlanacak bir veteriner tarafından muayene edilecektir. Kedilerin iyi yetişebilmesi için günlük uyku takibi yapılarak birkaç saat uyutulmalıdır.

Cattery tesisinde kedilere insanca ve şiddete maruz kalmadan yetiştiren yetiştiriciler tarafından yetiştirilmelidir. Barınakları bir kedinin hava şartlarından yoksun, temiz olmayan, içme suyu sıkıntısı olan gerekli besinleri sağlayacak maddi durumu olmayan kedilere acımasızca dayak, atan sakat bırakan acımasızca muamele yapan durumlarda gerekli derneklerden kedi yetiştiriciliği lisansı verilmemektedir.

Scottish Fold Kulübü
Technology Manager
Mert Eden

Mert Eden

Mert Eden

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.