• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Dişi Kediler ve Pyometra ( Rahim İçi ve Rahim Ağzı Enfeksiyonu )

Dişi Kediler ve Pyometra
21 Eyl, 2016

Dişi Kediler ve Pyometra ( Rahim İçi ve Rahim Ağzı Enfeksiyonu )

Evet efendim, bugünkü konumuz Pyometra. Yani tüm dişi kedi sahiplerinin korkulu rüyası, rahim içi ve ağzı enfeksiyonu. Aslında, bana göre çok da öyle aşırı korkulacak bir durum değildir. Birçok veteriner ve uzman, kedilerin erken kısırlaştırılmasını önerir. Lakin ben tam karşı görüşteyim. Öncelikle her kedi pyometra olacak diye birşey yoktur. Yani nasıl her insan kanser olacak diye bir şey yoksa.

Pyometra Nedir?

Dişi Kediler ve Pyometra

Nedir bu Pyometra? Pyometra, dişi kedi ve köpeklerde görülür. Konumuz kedi olduğuna göre, kediden devam edeceğiz. Efendim, dişi kedilerin kızgınlık dönemlerinde ve ilk 2-3 haftasında görülecek bir risktir diyebiliriz. Kedilerin kızgınlık döneminde, östrojen ve progesteron seviyesi, aşırı artar ve rahim duvarları kalınlaşır, rahim ağzı açılır, yani rahim kendini doğuma hazırlar. Bu doğal bir süreçtir. Bu dönemde, rahim ağzı açık olduğu için, rahmin enfeksiyon, bakteri ve parazit kapma olasılığı yüksektir. Rahim, yüksek seviyede östrojen ve progesteron salgısı nedeni ile savunmasız hale gelir. Tabi bu savunmasızlığın önüne geçebilirsiniz. En azından Yüzde 70-80 riskini azaltabilirsiniz. Yazımın sonunda, neler yapmanız gerektiğine değineceğim.

Şimdi pyometraya devam edelim. Evet ne diyorduk. Kızgınlık döneminde rahim duvarları kalınlaşır, rahim ağzı açılır ve kedimiz enfeksiyon kapmaya müsait duruma gelir. Pyometra iki çeşittir. İç pyometra ve dış pyometra. İç pyometrada, rahim duvarları kalınlaştıktan sonra, rahim ağzı kapanabilir ve bu süreçte giren bakteriler burada ürer. Aslında en tehlikelisi budur. Çünkü biriken sıvı içeride şişme yapar. Bakteri Cumhuriyeti diyebiliriz. Pyometra, genelde kedi besleyenlerin, hastalığın son dönemlerinde gözlerine çarpan bir hastalıktır. Çünkü iç pyometrada karında aşırı şişme olur, dış pyometrada ise vajinada aşırı kanlı iltihap akıntısı olur. Yani son noktalardır. Vücut yavaş yavaş kendini bitirir. Erken teşhis edilebilirse, tedavisi vardır. Lakin son döneme denk geldiyse, şansınız çok zor.
Kedinizin kısırlaştırılması gerekir ve rahminin dahi alınması gerekebilir. Sadece yumurtalarla bile kurtaramayabilirsiniz. Hatta hiç müdahele edilmezse, ölümle bile sonuçlanır. Bazı veterinerler sadece yumurtaları alır ve kısırlaştırırlar. Rahmi bırakır. İlrelemiş bir pyometrayı yumurta almakla kurtaramazsınız. Rahmin de alınması gereklidir. Pyometranın İkinci şekli ise dış pyometradır. Dış pyometrada, kızgınlık dönemi sonu rahim duvarları yine kalındır ama bazı kedilerde rahim ağzı kapanmaz, açık kalır. Bu da kedilerde akıntı, kan, iltihap şeklinde dışarı atıma sebep olur. Tabi ki pyometra enfeksiyonu durumlarında. Daha az tehlike arz eden bir durum olsa da yine de büyük riskler taşır.

Pyometranın Belirtileri Nelerdir?

Pyometra VetAslında bu kediye göre değişiklik gösteren bir durumdur. Mesela bazı kedilerde su içme artar ve dolayısı ile idrar artar. Kum kabında günlük olağan idrar miktarından daha fazla idrar görebilirsiniz. İştahsız olabilirler, ateş yükselebilir, halsizlik, bezginlik, sürekli uyuma, uyuşukluk ve bazen kusma da görülebilir. Eğer teşhis erken ise tedavi de erkendir. En önemli nokta, erken teşhistir. En başta anlamalısınız. Böyle bir durumda kuzunuzu ultrason için veterinere götürün.Alacağınız tek cevap büyük ihtimal ile kedinizin kısırlaştırılması gerektiği olacaktır. Hayır efendim kısırlaşması gerekmez, tedavi edilebilir. Sayısız şahit oldum tedavi ile iyileşen kediye. O zaman böyle bir durumda veterineri terkedin ve hemen bir Fakülte hastanesine gidin.

Riski Azaltmanın Yolu Nedir?

Kedilerimizin kızgınlık dönemlerinde, devamında, doğum döneminde ve hamilelik döneminde neler yapmalıyız ki kedimiz pyometra olmasın veya riski yüzde 70 ile 80 arasında azaltalım. Aslında çok basit. TEK DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ŞEY, ÜST DÜZEYDE DEZENFEKTASYON VE KUVVETLİ BİR BAĞIŞIKLIK. Evet bu dönemde sizi kurtaracak tek şey temizlik ve kedinizi iyi besleme olacaktır.
Dişi Kediler ve Pyometra VeterinerMesela kedilerimizin kum kaplarını temizleyip her gün dezenfekte ediyoruz. Temizledikten sonra üstüne dezenfektan sıkıyoruz. Kedilerimize bu dönemde ellerimizi yıkamadan asla dokunmuyoruz veya bir dezenfektan sıkmadan asla ellemiyoruz. En önemli nokta mutlaka ve mutlaka şiddetle söylüyorum her akşam hiç üşenmeden kedinizin patilerini ve rahim ağzını yani vajinasını poposunu bir dezenfektan veya saf alkolle, bebek islak mendilleri ile yani yumuşak bir ıslak mendille silmektir. Kedimizin sık dolaştığı yerlere de her gün dezenfektan sıkmayı ihmal etmiyoruz. Beslenme, Protein ve kalsiyum miktarını yüksek tutuyoruz. Kaliteli yaş ve kuru mamaların yanında, kırmızı et, balık, lor, süt, yoğurt vermeyi ihmal etmiyoruz.
Özetle efendim. Kedinizin ve yaşam ortamlarının, özellikle tuvalet kaplarının temizliğine aşırı dikkat ediyoruz ve çok çok iyi bir beslenme sağlıyoruz. Riski yüzde 70 ile 80 arasında azaltıyoruz ve evimizi bu dönemde her gün çamaşır suyu ile silmek en büyük dezenfektandır bunu sakın unutmayınız. Tabiki kedilerimizin senelik düzenli aşılarının ve iç dış parazitlerinin, bağışıklık güçlendirici iğnelerinin, düzenli aşılarının ve iç dış parazitlerinin düzenli olarak yapıldığına inanarak söylüyorum tüm bunları. Kuzularınıza iyi bakın olur mu. Hepinizi seviyorum.
Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.”] Kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”44″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”true” ] [spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.”] Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”24″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”false”]

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.