• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Dişi Kedilerde Üreme Sorunları

Dişi Kedilerde Üreme Sorunları-Hamile Kedi
29 May, 2016

Dişi Kedilerde Üreme Sorunları

Dişi Kedilerde Üreme Sorunları

Dişi Kedilerde Üreme Sorunları-HastalıkÜreme sorunları sistemlerde görülen rahatsızlıklar kısırlaştırılmış bir kedide görülmez. Fakat, kısırlaştırılmamış bir dişi kediniz varsa, bu sorunlardan birini yaşayabilir.

Yumurtalık Kistleri

Yumurtalık folikülleri olgunlaşmayıp büyüyerek kiste dönüştüklerinde ve dişilik hormonlarından bol miktarda ürettiklerinde, bu durum normal cinsel döngüyü etkiler. Belirtiler arasında bunlar yer alır: Kısırlık, sık veya sürekli kızgınlık dönemleri, kondisyon ve kilo kaybı, gerginlik, genel olarak hoşnutsuz bir mizaç

Tedavi

Veteriner, kistin olgunlaşıp düşmesini sağlamak için hormon kullanabilir. Bu yöntemin etkisiz olma ihtimali varsa ameliyatla yumurtalıklar alınabilir. Bazen ameliyat sorunu çözmez fakat erkeklik hormonu olan testosteron hormonu ile tedavi genellikle bu tip durumlarda yardımcı olur.

Mastitis Hastalığı

Dişi kedilerde Üreme Sorunları-Mastitis HastalığıÖzellikle zayıf düşen veya yaşlı dişilerde, plasentanın atılmadığı veya forseps ve sezaryen ile ölü bir yavru doğurtulduğu veya çıkartıldığı durumlardan sonra ya da zor bir doğumun ardından rahim enfeksiyonu ve iltihabı görülebilir. Belirtiler arasında şunlar yer alır: Durgunluk, iştahsızlık, ateş, karında ağrı, nahoş, kokulu, kanlı veya cerahatli vulva akıntısı, aşırı susuzluk, kusma.

Tedavi

Veteriner antibiyotik enjeksiyonlar verecektir, ayrıca rahmi küçültmek için bir hormon kullanabilir. Dehidrasyon aşikar olduğunda sıvı yenilemesi gereklidir: Kedinize et suyu, ballı su ve proteinli hidrolisat gibi besleyici sıvılar verin.

Piyometra Hastalığı

Bu terim ”rahimde cerahat” anlamına gelmesine rağmen veterinerlikte rahimde oluşan hormonsal bir rahatsızlığı ifade etmek için kullanılır. Kaynaklanan yapısal değişimler rahim duvarının kalınlaşmasına ve mikroskobik kistlerin gelişmesine yol açar. Bunun ardından iltihap oluşur ve sonunda rahim yapışkan, cerahat benzeri bir sıvı ile dolar. Bu rahatsızlığın belirtileri arasında şunlar yer alır: Vulva akıntısı, durgunluk, karnın büyümesi, susuzluk, iştahsızlık, kusma, zayıf bedensel kondisyon. Tedavi rahim ve yumurtalıkların alınmasını içerir.

Rahim Sarkması

Zor bir doğumun ardından bazen rahmin bir kısmı veya çoğu vajinadan sarkarak şiş ve kırmızı bir kitle olarak kendini gösterir. Hassas zar açığa çıktığında kolaylıkla zarar görebilir.

Tedavi

Acil veteriner müdahalesi gerekir. Veterineri beklerken, sarkan kısmı ılık su ile ıslatılmış bir parça pamukla hafifçe silerek temiz ve nemli tutun. Sıvı parafin veya saf vazelin sürün ve temiz bir kumaş ile üstünü kapatın. Eğer kısa sürede müdahale edebilirse, veteriner sakinleştirici veya uyuşturucu vererek rahmi tekrar yerine yerleştirebilir. Üstünden zaman geçerse veya durum şiddetli ise, rahmi yerine geri yerleştirmek için karın bölgesinden ameliyat gerekecektir.

Doğum Sonrası Kanama

Üreme sorunları arasında dikkat etmeniz gereken bir konu. Zor bir doğumun ardından dişi kedinin rahminden kan gelebilir. Ciddi durumlarda şok, bayılma ve hatta ölümle sonuçlanabildiği için kedinizin başına böyle bir şey gelirse hemen bir veterinere götürün. Belirtiler şunlardır: Vajinadan kan akması, vulvanın sürekli olarak yalanması, güçsüzlük, soluk ağız ve göz zarları, hızlı ve güçlükle nefes alıp verme, şok başladığında kedi üşüyecektir ve soluk renkli zarların maviye dönme ihtimali vardır.

Tedavisi Nedir?

Rahmin büzülmesi ve pıhtılaşmayı hızlandırmak için veteriner tarafından ilaç verilecektir. Kan kaybı şiddetliyse ve dişi kedi şoktaysa, kan nakli gerekecek ve muhtemelen kedi bir süre hastaneden kalacaktır.

Süt Bezi Sorunları

Dişi Kedilerde Üreme-Süt Bezi SorunlarıSüt verme devresinde bazen dişi kedinin süt bezleri iltihaplanır belirtileri ise şunlardır: Şişme, kızarıklık, hassasiyet, ateşlilik, durgunluk, yiyeceklere ilgisizlik, yavru kedilerin süt emmesine izin vermeme. Yaşlı kedilerde kronik mastitis, kist ve tümörler sıklıkla görülür. Bunları sadece bir veteriner birbirlerinden ayırt edebilir.

Tedavi Nasıldır

Veteriner antibiyotik tavsiye edecektir. Şiş bezleri silerek kedinize yardımcı olabilirsiniz. Tümör olması durumunda hemen ameliyat edilir.

Emzirme Krampları

Kimi zaman eklampsi veya ”süt ateşi” de denen bu sendrom çoğunlukla süt emzirme döneminde veya çok nadiren hamilelik sırasında kandaki kalsiyum seviyesinin düşmesinden kaynaklanır. Belirtiler değişmekle birlikte temelde şunları içerir: Kas seğirmesi, titremeler, spazmlar, sendeleyerek yürüme, felç, kısa ve çabuk soluk alma, kusma.

Tedavisi Nedir

Veteriner tarafından acil müdahale gerekir; kalsiyumlu tuz enjeksiyonu verilecek ve kalsiyum takviyeleri tavsiye edilecektir. Bu rahatsızlık tedaviye çok çabuk cevap verir.

Avatar

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.