• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

İdrar Yolları Sorunları

İdrar Yolları Sorunları-Kedi
29 May, 2016

İdrar Yolları Sorunları

İdrar Yolları Sorunları

İdrar yolundaki sorunlar genellikle enfeksiyonlardan kaynaklanır. Böbrek rahatsızlıkları nadirdir fakat kedigil idrar yolları iltihabı oldukça yaygındır. İdrar yolları ile ilgili bir sorundan şüphelenirseniz, derhal veteriner ile temasa geçin.

Akut Böbrek Sorunları

Nefrit veya diğer adıyla akut böbrek enfeksiyonu çok sıklıkla oluşmaz. Belirtileri ise şunlardır: Kusma (kanlı olabilir), susuzluk, ağız iltihabı (sıklıkla yutma güçlüğü ile birlikte), şiddetli durgunluk, kıvranmalar, koma.

Akut Böbrek Sorunları Tedavisi

Rahatsızlığın nedeni bir zehir ise, veteriner toksinden kurtulmaya çalışacaktır. Ve her durumda dehidrasyon (susuz kalma) ile mücadele etmek için sıvı verilecektir.

Kronik Böbrek Rahatsızlıkları

İdrar Yolları Sorunları-Kronik Böbrek RahatsızlıklarıYaşlı kediler sıklıkla kronik böbrek rahatsızlığı belirtileri gösterir ki başlangıç aşamasında yer alan belirtiler şunlardır: Aşırı susuzluk, artan idrar, kilo ve kondisyon kaybı. İleri aşamalarda ise daha başka belirtiler de gelişir: Üremi (artık maddelerin kanda tutulması), kusma, kötü kulu nefes, ağızda yara ve ülsertler, anemi, dehidrasyon. Son aşamada ise ölümden önce görülen belirtiler şunlardır : Kan kusma, nöbet, koma.

Kronik Böbrek Rahatsızlıkları Tedavisi

Kaybolan böbrek dokusu yenilenmez, dolayısıyla kalan böbrek üstündeki yük minimum düzeyde tutulmalıdır. Kedinize iyi kaliteli, düşük protein ve yüksek karbonhidrat içerikli bir diyet uygulayın örneğin: Glikoz, bal ve şeker faydalı enerji kaynaklarıdır. Veteriner sıvı enjeksiyonlar, vitamin takviyeleri ve uygun ilaçlar tavsiye edebilir.

Mesane ve Üretra Kanalı

İdrar Yolları Sorunları-Mesane ve Üretra Kanalıİdrar yollarında sorun olan bir kedi ilk aşamada zorlanarak biraz kanlı idrar çıkaracaktır. Daha ileri durularda ise bu zorlanma sonuç vermeyebilir; Kedi tuhaf bir pozisyonda çömelir ve karın bölgesi şişer. Bu durumdaki kedinizin karnını sıkıştırmayın bu, kediye acı verir ve hatta mesanesinin patlamasına bile neden olabilir. Çok sıklıkla kısırlaştırılmış erkek kedilerde görülen bu durum idrar içinde bulunan ve kanalı tıkayan kumlu katı bir atıktan kaynaklanır. Nedenleri şunlardır: Erken kısırlaştırma, düşük sıvı alımı, kuru yiyecekler, ileri yaş, obezite, egzersiz eksikliği.

Mesane ve Üretra Kanalının Tedavisi

Tıkalı bir üretra kanalı, derhal bir veteriner müdahalesi gerektiri tıkanıklık veteriner tarafından kedi uyuşturularak açılacaktır.

İdrar Yolları Tıkanıklığından korunma

[list type=”default” color=”primary”]
  • Erkek kedileri en az dokuz aylık olana kadar kısırlaştırmayın.
  • Bol miktarda içme suyu sağlayın.
  • Çok fazla kurutulmuş yiyecek vermeyin.
  • Kedinizi içmeye teşvik etmek için yemeklerine biraz tuz ekleyin. [/list]

 

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.