• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

İlk Kediler

İlk Kediler-Kapak
16 Haz, 2016

İlk Kediler

İlk Kediler

İlk KedilerMiacidler olarak bilinen ilk memelilerden çok sayıda yaratık türemiştir. Bunlardan ilki Proailurus‘tur. Bu hayvan uzun bacaklı ve uzun kuyruklu, tilki büyüklüğünde misk kediler ve kedi türevleri karışımı bir özelliğe sahipti. 12 milyon yıl önceki Pliocene dönemi boyunca, misk kedisinden çok normal kediye benzeyen hayvanlar ortaya çıkmaya başladı. Bazılarının öyle köpek dişleri vardı ki, keskin dişli kaplanlarla aslanların bu hayvandan türemiş olabileceği düşünülmektedir.

Keskin Dişli Kediler

Abartılı köpek dişine sahip hayvanlar bir milyon yıl önceki Pleistocene döneminde Avrupa, Asya ve Amerika’da oldukça yaygındı. Ölü otçul hayvan leşlerini parçalamak, fil ve gergedan gibi derisi kalın hayvanları öldürmek için bu keskin dişleri kullanıyorlardı. Bu kedilerin sonuncusu olan Smilodon’ların nesli 14.500 yıl kadar önce tükenmeye başlamıştır.

İlk Gerçek Kediler

İlk Gerçek Kedilerİlk gerçek kediler, 12 milyon yıl önce Pliocene döneminde ortaya çıkmıştır. Bundan altı milyon yıl sonraki Pleistocene döneminin başında dünya kedilerle dolmuştu: aslanlar, vaşaklar ve devasa çitalar Avrupa, Asya ve Çin ormanlarında görülüyordu.

Yarım milyon yıl sonra yani Pleistocene döneminin ortalarında ve sonlarında mağara aslanlarıyla leoparlar Avrupa’ya yayılmaya, Çin’de devasa kaplanlar görülmeye başlanmış, jaguarlar Kuzey Amerika’ya geçmişti.

Kedigiller familyasının manul ve Martelli kedisi gibi daha küçük türleri Avrupa’da görülüyordu. Martelli kedisinin nesli tükenmiştir ama manuallar hâlâ varlıklarını sürdürmektedirler. Çeşitli kedi türleri, kutuplar ve güneydoğu Asya adaları dışında tüm yerleşim yerlerine yayılmışlardır.

Evcil Kedinin En Yakın Akrabaları

Evcil Kedinin En Yakın AkrabalarıPleistocene döneminin ortalarında nesli tükenen Martelli kedisi, modern küçük vahşi kedisinin atası olabilir. Bu Felis Silvestrislerden biri ilk olarak 600,000 yıl önceki İkinci Buzul Çağının sonlarıyla, 900,000 yıl önceki Birinci Buzul Çağının sonlarında ortaya çıkmıştır. Felis Silvestris daha sonra üç ana türde gelişerek Avrupa, Asya ve Afrika’ya yayılmıştır: vahşi orman kedisi (Felis Silvestris), Afrika Falb kedisi (Felis Silvestris Ornata). Günümüz evcil kedisinin, bu türlerden biri olan Afrika Falb kedisinden (Asya vahşi kedisinin de rolü olmasına karşın) türediği düşünülmektedir.

Manul

İlk Kediler-ManulKediden biraz büyük olan bu uzun tüylü kedi ilk olarak M.Ö 2 milyon yılında ortaya çıkmıştır ve Rusya’nın Asya kısmında, Tibet’te, Çin’de, İran’da ve Afganistan’da hâlâ görülmektedir.

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.