Scottish Fold Gelişim Aşamaları

Scottish Fold Gelişim Aşamaları

Bu sayfada geçmişten günümüze Scottish Fold gelişim aşamaları öğreneceğiz.

Scottish Fold gelişim aşamalarını incelediğimizde ilk dikkatimizi çeken mutasyona uğramış kulakları olduğunu görüyoruz. Düşük kulak diğer bir deyişle kırık kulak çok nadir görünülen bir mutasyondur.

Düşük kulaklı kedi olarak tanınan Scottish Fold kedi ırkına ilk defa Çin kaynaklarında rastlanmıştır. Bilim adamları Çin’de 1700’lü yıllar da böyle bir kediye rastladığını gösteren belgelere ulaşmışlardır. 1896 da ise farklı bir kitapta Çin’de görülen bu kediden bahsedilmiştir. Ne yazık ki tarihte Scottish’ler hakkında çok az bilgi sahibiyiz.

Scottish Fold Gelişim Aşamaları

İlk Yetiştirme Çalışmaları

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi ilk YetiştiricileriÇinde bulunan belgelerden çok uzun zaman sonra tekrardan düşük kulakları olan kedilere rastladıklarını söyleyen insanlar olmuştur. 1961 senesinde İskoçya’da düşük kulakları olan bir kedi bulmuş ve bu kediye Susie ismini vermişlerdir. İlk Scottish Fold‘un sahipleri olan çiftçiler kedinin annesinin kulaklarının normal olduğunu fakat babasını hiç görmediklerimi söylemişlerdi. Susie’nin bir de kardeşi vardı, onun kulakları da Susie’nin ki gibiydi. Anne kedi geçmişte Scottish Fold Kedi Irkının ilk yetiştirme çalışmalarına başladılar. Düşük kulak mutasyonu geçirmesi sonrasında bu genler genler yavaş yavaş tanınmaya başlamıştır. Scottish Fold’lar çiftçilerin ilgisini çekmiş ve bir batın yavru almak istemişlerdir. Çiftçilerin aldığı yavrudan da kırık kulaklı bir kedi doğmuştur. Susie öldükten sonra  Scottish’ler Susie‘nin kızı ile çiftleştirilmeye başlanmıştır.


Tüm Scottish’lerin Annesi

Scottish Straight ve Fold Scottish Kedi Irkının TarihileriSusie’nin kızı günümüze kadar gelen bütün Scottish’lerin annesi olarak kabul edilmektedir. Scottish kedileri ilk olarak cins olmayan kedi ırkları ile çiftleştirilmiştir, ortaya çıkan yavruların bazıları düz kulaklı, bazıları ise düşük kulaklı doğmuşlardır. Scottish Straight ve Scottish Fold gelişim aşamaları bu şekilde başlamıştır. 5 yıl zaman geçtikten sonra ise Scottish Fold’lar yarışmalara götürülmeye başlanmıştır. Scottish Fold sahipleri İlk zamanlarda sadece beyaz tüylü Scottish Fold’ları yarışmalara götürmeyi tercih etmişlerdir. Scottish’ler profesyonel kariyerine beyaz ve kısa tüylü klasmanında yarışarak başlamışlardır.


İsminin Konulması

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi İlk İskoç KedileriYarışmaların üzerinden geçen bir kaç yıl sonra bu kediye bir isim koyma kararı alındı. ‘’Scottish Fold’’  🙂 isimi  anlaşılacağı üzere Scottish Fold ırkının yetiştirilmeye başladığı iskoçyadan gelmiştir. Daha önce farklı kaynaklarda görülmesine rağmen ilk defa profesyonel anlamda yetiştirilmeye İskoçya’da başlanması nedeniyle isminin seçilmesinde önemli bir rol oynamıştır. Scottish Fold’un ikinci batını bir British ile gerçekleşti ve bu batından da kırık kulaklı kedilerin ortaya çıktığı görüldü.


Sırrının Çözülmesi

Scottish Fold gelişim aşamaları artık sırrının çözülmesini amaç ediyordu. Zamanla devam eden planlı Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi İlk İskoç Kedisiçiftleştirmeler sonucunda düşük kulak özelliğinin baskın bir gen olduğu anlaşılmıştır. Düşük
kulaklı kedilerin ortaya çıkması için annede veya babada kırık kulak geninin bulunması yeterli olduğu farkedildi. Bu dönemde Scottish’ler sadece beyaz British’ler ile çiftleştirilmişlerdi. Ancak bu ciddi bir soruna sebep olmuştur. O dönemlerde beyaz kedilerin sağırlıkla ilgili bir sağlık problemleri olduğunu bilinmemesi nedeniyle yavru batınları genellikle sağar olarak doğdular. İlk zamanlarda beyaz kedinin sağlık problemleri yüzünden değilde; kulaklarından dolayı sağır olduğunun zannedilmesi gibi hatalı teşhisler konuldu. Bu sebeplerden günümüze kadar gelen genetik miraslar nedeniyle FIFE ve İngiltere’de Scottish Fold cinsi tanınamamaktadır.


Amerikan Dokunuşu

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi Komik KediScottish Fold gelişim aşamaları Amerika’lıların dokunuşlarıyla günümüzdeki göz alıcı görünüşlerine kavuştular. Belkide İskoç kedilerini, Amerikan yetiştiricileri sayesinde halen Scottish Fold’u elde edebilmekteyiz. 1970 li yıllarda Amerikan bilim adamları Scottish Fold’u araştırmaya başladılar. Neil Todd isimli bir bilim adamı 1970 li yıllarda Scottish Fold’ları Amerika’ya getirdi ve kırık kulak mutasyonu ile ilgili araştırmalar yapmaya başladı, düşük kulak mutasyonu ile ilgili kesin bilgiler bulamasa da bugün genetik kusurların tespit edilmesinde önemli çalışmalara imza attı. Bunun dışında en büyük başarısı da CFA ve birçok felinoloji alanında hizmet veren federasyon ve derneklerin ırk kategorilerine Scottish Fold cinsini sisteme kayıt ettirmeyi başardı. 1978 yılında gerçekleşen bir yarışmada Scottish Fold cinsi resmi olarak kabul edilmeye başlamıştır.


Scottish Fold Kedi Irk Standartları

Yarışmalarda Değerlendirme Puanları

Baş (55 tam puan)

Başın Değerlendirme Alanları

Kulaklar: 25 Puan
Kafa Şekli, Ağız, Boyun, Çene, Profil: 15 Puan
Gözler: 15 Puan

Vücut (40 tam puan)

Vücudun Değerlendirme Alanları

Gövde, Bacaklar, Pençeler ve Vücut Yapısı: 10 Puan
Kuyruk: 20 Puan
Kürk: 10 Puan

Renk (5 tam puan)

Renklerin Değerlendirme Alanı

Kürk ve Göz Rengi: (5 Puan)

img1

Nasıl Sahiplenirim?

Kedi Irk Kulüp Sistemleri, Meden Bilgi Teknolojileri’nin 2014 yılından beri, internet üzerinden cins kedi sahiplendirme işlemlerini keyifli ve güvenli kılan kusursuz bir sistemidir.

Scottish Fold Kulübü sayesinde evinizden çıkmadan yüzlerce Cattery‘nin yetiştirdiği, binlerce cins kediyi  inceleyebilirsiniz. İster ilk defa kedi bakacak bir aile olun, isterseniz tecrübeli bir kedi sahibi Scottish Fold Kulübünde aradığınız her ayrıntı var!

Kedi Irk Kulüp sistemleri ile, 2014’den bugüne kadar yaklaşık 450 kedi ailesiyle buluşmuştur. Cattery’lerimizden alacağınız kedi yavrularının sahiplendirme işlemleri Scottish Fold Kulübü kuralları dahilinde güvence altındadır.

Sahiplenme İlanları

Her ihtiyacınız, olduğunda yanınızdayız!

Scottish Fold Kulübü hakkında bilgi veya yardım almak istiyorsanız destek talebi açmaktan çekinmeyin.

 

 

Yeni İlanlar En Son Yayımlanan İlanlar

Partnerlerimiz

 partner-logo1 
 partner-logo1 
 partner-logo2 
 partner-logo1