Scottish Straight Longhair Kedi Irk Standartları

Scottish Straight Longhair Longhair Kedi Irk Standartları

Bu sayfada Scottish Straight Longhair Longhair Kedi Irk Standartları nın ne gibi özelliklere sahip olması gerektiğini öğreneceğiz.

Scottish Straight Longhair Longhair Kedi Irk Standartları kafası, gözleri, burnu, kulakları, vücudu, kuyruğu ve kürkünün incelenmesi sonucunda belirlenmektedir.

Kimler değerlendiriyor? Kedi yarışmasına ilk defa katılacak insanların sıkça sorduğu bir sorudur. Kediler ırklarına göre bazı standartlar üzerinden Felinoloji Uzmanları / Hakemler tarafından değerlendirilirler. Ait olduğu ırkın yüksek standartlarını taşıyan kedilere üreme izni verilerek, ırk standartlarının genetik problemlerden arındırılması amaçlanır. Scottish Straight Longhair Longhair Kedi Irk Standartlarını değerlendiren hakemler hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Scottish Straight Longhair Kedi Irk Standartları

Kafa Yapısı

Yüksek standartlarda bir Scottish Straight Longhair öne doğru uzanan güçlü bir çeneye sahip olmalıdır. Çenesi yuvarlak hatlara sahip olmalıdır. Sağlıklı ve yuvarlak yanaklara sahip olmalıdır. Boynu uzun ve ince olmamalıdır. Kafasını kısa ve kalın bir boyun karşılamalıdır.


Gözler

Bir birinden uzak olarak konuşlanmış gözler tatlı bir yüz ifadesinin göstergesidir. Büyük, yuvarlak ve geniş gözleri burununa yakın olarak ancak aynı hizada olmamalıdır. Göz rengi ile kürk rengi bağlantılıdır.


Burun

Burununun görüntüsü düz bir eğriye bağlı ve kısa olmalıdır. Yamuk inen, birbirlerinden farklı büyüklükleri kusurlu üreme olarak kabul edilen ayrıntılardır. İskoç Kedilerinin uzun burunlu olması gerektiği bilgisi CFA & TICA standartlarınca reddedilmektedir. Scottish Straight Longhair’ların burunları diyagonal bir doğrultuda olmalıdır.


Kulaklar

Scottish Straight Longhairların kulaklarının sivri bölgeleri ve gözlerine doğru katlanmış olmalıdır. Profilden bakıldığında kulakların sivrilme uçları görünmemelidir. Küçük, sıkı bir şekilde katlanmış, kapalı ve kat izleri belli olmayan büyük kulaklar her zaman en yüksek standart olarak kabul edilir. Kulak uçları yuvarlak hatlara sahip olmalıdır.


Vücut

Ortanca boyutlara, belirgin omuzlara bağlı ince bacaklara sahip olmalıdır. İskoç kedilerinin uzun ve sağlam duran atletik bir vücuda sahip olması gerekir. Olmalı kısa ve kalın bacaklar, kedinizin Scottish Straight yerine British Shorthair soyundan geldiğinin göstergesidir. Scottish Straight Longhair’lar sadece Scottish Straight’lar ile çiftleştirilmelidir. Pati parmakları, pürüzsüz ve yuvarlak olmalıdır.


Kuyruk

İskoç Kedilerinin kuyrukları orta uzunlukta ve vücuduna orantılı olmalıdır. Scottish Straight Longhair kedi ırklarının kuyrukları esnek, yuvarlak bir uç sona erebilir ancak yüksek standart kuyruk ucunun sivrilmesi gerektiği yönündedir. Uzun ve ucunda sivrilen kuyruk Scottish Straight Longhair ırkında ideal olarak tercih edilmektedir.


Kısa Kürk (Longhair)

Yoğun, sık, peluş, ve düzensiz tüy yoğunluklarına sahip olmalıdır. Tüylerin tamamı tek bir uzunlukta olmamalıdır. Kısa, orta ve bölgesel olarak uzun tüy yapıları görülebilir. Tüylerin dokusu yumuşak ve kaygan bir yapıya sahip olmalıdır. Ancak İskoç Kedilerinde kürk rengine göre tüy yapısı değişiklik gösterebilmektedir. Bunun dışında tüylerinin dökülmediği gibi açıklamalar doğruyu yansıtmamaktadır. Bölgesel, mevsimsel ve hormonal değişiklikler Scottish Straight Longhair’ların tüylerinin bir Persian kadar tüy bırakması için yeterli bir sebeptir.


Scottish Straight Longhair Kedi Irk Standartları

Yarışmalarda Değerlendirme Puanları

Baş (55 tam puan)

Başın Değerlendirme Alanları

Kulaklar: 25 Puan
Kafa Şekli, Ağız, Boyun, Çene, Profil: 15 Puan
Gözler: 15 Puan

Vücut (40 tam puan)

Vücudun Değerlendirme Alanları

Gövde, Bacaklar, Pençeler ve Vücut Yapısı: 10 Puan
Kuyruk: 20 Puan
Kürk: 10 Puan

Renk (5 tam puan)

Renklerin Değerlendirme Alanı

Kürk ve Göz Rengi: (5 Puan)

img1

Nasıl Sahiplenirim?

Kedi Irk Kulüp Sistemleri, Meden Bilgi Teknolojileri’nin 2014 yılından beri, internet üzerinden cins kedi sahiplendirme işlemlerini keyifli ve güvenli kılan kusursuz bir sistemidir.

Scottish Straight Longhair Kulübü sayesinde evinizden çıkmadan yüzlerce Cattery‘nin yetiştirdiği, binlerce cins kediyi  inceleyebilirsiniz. İster ilk defa kedi bakacak bir aile olun, isterseniz tecrübeli bir kedi sahibi Scottish Straight Longhair Kulübünde aradığınız her ayrıntı var!

Kedi Irk Kulüp sistemleri ile, 2014’den bugüne kadar yaklaşık 450 kedi ailesiyle buluşmuştur. Cattery’lerimizden alacağınız kedi yavrularının sahiplendirme işlemleri Scottish Straight Longhair Kulübü kuralları dahilinde güvence altındadır.

Sahiplenme İlanları

Her ihtiyacınız, olduğunda yanınızdayız!

Scottish Straight Longhair Kulübü hakkında bilgi veya yardım almak istiyorsanız destek talebi açmaktan çekinmeyin.

 

 

Yeni İlanlar En Son Yayımlanan İlanlar

Partnerlerimiz

 partner-logo1 
 partner-logo1 
 partner-logo1 
 partner-logo1