• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?

İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?
7 Eki, 2016

İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?

Kedi Güzellik Yarışması Hakkında Nelerden Bahsedeceğim?

Değerli okuyucularım ve takipçilerim, hepinize en içten sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. Lütfen kabul buyurunuz. Bugünkü makale konum; Kedi Yarışmalarına İsmail Usta kedilerini nasıl hazırlar ve kendi ne gibi hazırlıklar yapar, neleri tedarik eder, yarışma süresi olan 2 gün boyunca yanına neleri alır, kedilerini bu 2 gün kafes ortamına nasıl hazırlar gibi konular olacak. Evet bu hazırlıkların ve bakımların geneline Grooming denir. Basit tabiri ile kedi bakımı, yıkanması, taranması, tırnak kesmesi vs. bakım olarak artık aklınıza ne gelirse diyebiliriz. Bu işi yapan kişiler ve kurumlar var elbette. Lakin ben kendi bakımlarımı, kedilerimi yarışmaya kendim hazırlamayı, genelde kendim tek başıma yapmayı tercih ediyorum. 23 yıllık kedi bakım tecrübelerime nazaran, açıkçası ihtiyaç duymuyorum.

Scottish Fold kulübünün İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır? Yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde güzellik yarışması için hazır olan bir kedi vardır ve üstü şık kıyafetler ile giydirilmiştir.
İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?

Kedi sayım fazla olunca da kuzenlerimden veya teyzelerimden veyahut yakın arkadaşlarımdan yardım alıyorum. Tabi ki yine her şeyi ben yapıyorum. Onlar sadece tutmaya, ufak taramalara, iki kişi yapılacak şeylere yıkama vs konularda bana yardım ediyorlar. Kısacası kedilerimi kendim yarışmaya hazırlamak benim için heyecanlı ve zevkli bir olay. Açıkçası ben bundan çok zevk alıyorum.

Kedi Güzellik Yarışmasına Hazırlanma Tekniklerim

Şimdi gelelim İsmail Usta kedilerini ve kendini nasıl yarışmaya hazırlar? Bu 2 günlük süreci kedileri ve kendisi için kolay geçme, rahat etme bağlamlarında neler yapar? Öncelikle kedilerini yıkar tabi ki. Eğer yarışma mevsimi yaz ise kedilerimi bir gün önceden, kış ise 2 gün önceden yıkarım. Neden kışın iki gün önceden yıkarım? Zira kedilerimin üşütmesini istemem. Çünkü kedilerimin derisi ve tüyleri 2 günde anca kurur.

İçme Suyu ile Yıkarım

Evet ben nasıl bir yıkama yaparım? Aslında yıkama olayımda benle çok özdeşleşmiş ve farklı bir durumdur. Ben kedilerimi içme suyu ile yıkarım. Hayatımda hiç çeşme suyu ile kedi yıkamadım. O hafta, yani yarışmanın olacağı hafta, 5-6 tane damacana su sipariş verip hazırlarım. Çünkü çeşme suyu kedilerin tüy kalitesini bozuyor. İçeriğindeki klor tüyleri kalitesiz hale getiriyor ve parlaklığını alıyor. Tecrübelerimle sabittir bu durum.

Scottish Fold Kulübünün İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır? Yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir kedi banyo yapmaktadır ve kafasında şampuan vardır. Fakat bulunduğu durumdan gayet memnundur kedimiz.
İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?

Çeşme suyu ve içme suyu ile yıkanan kediyi çok kolay ayırt ederim. Nasıl mı? Tüy yapısından elime verdiği histen dolayı. Artık belli bir süre sonra siz de bunu anlıyorsunuz. Denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Bir çeşme suyu ile bir de içme suyu bir yıkayın ve aradaki farkı anlamaya çalışın. Mesela basit bir örnek vereyim sizlere, bazıları yemekleri içme suyu ile bazıları çeşme suyu ile yapar. Aynı yapılan iki yemeğin tadı suya göre değişir. İçme suyu ile yapılan daha yumuşak ve daha lezzetli bir tada sahiptir.

Yıkama konusuna gelmişken, ben kedilerimi yarışmalar hariç senede sadece iki kere yıkarım. Bana göre bu benim görüşüm tabi, kedi sık yıkanmaz. Bu kedinin tüy kalitesi ile birlikte psikolojisini de bozar. Bilirsiniz kediler yıkanmayı sevmezler. O yüzden ben senede iki kere yıkama taraftarıyım. O da tüy döküm zamanlarında yani o dönemlerde biraz olsun onları rahatlatmak için. Bir yaza girerken bir de kışa girerken yıkarım kedilerimi. Tam da tüy dökme zamanlarına getirmeye özen gösteririm. Çünkü bu onlar için muazzam bir rahatlık oluyor. Yani kısaca ilkbahar ve sonbahar diyebiliriz.

Scottish Fold Kulübünün İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır? Yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde bir persian kedi vardır ve güzelik yarışması için hazırlanılmıştır.
İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?

Kedilerimi Nasıl Yıkarım?

İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?
İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?

Evet ne diyorduk? Yıkama suyunuda farklı bir şekilde hazırlarım. Nasıl mı? Kedilerime özel aldığım kovalar vardır. Yine içme suyu ile ılıştırır hazır hale getiririm. İçine yaklaşık 20 lt. bir kovaya, 1 damacana suya denk geliyor aşağı yukarı, çeyrek çay bardağı sirke koyarım. Sirke birincisi gözle görülmeyen parazitleri öldürür ve uzaklaştırır. İkincisi de tüyleri ve deriyi besler. Tüylere parlaklık ve canlılık verir.

İki Yıkama

Bu şekilde suyumu hazırladıktan sonra, iki yıkama ve şampuanlama yapıcam. İlk yıkamam Arap sabunu ile olacak. Evet bildiğiniz Arap sabunu. Arap sabunu tüyleri yumuşacık yapar ve çok iyi bir dezenfektandır. Duruladıktan sonra, kedi şampuanlarından biri ile bir güzel yıkar, durularım.

Üçüncü Yıkama

Yarışma olacaksa, yani yarışma için bir yıkama yapıyorsam 3. yıkamayı yaparım. O da aleo vera ile en son yıkar, durularım ve yıkama işlemimi bitiririm. Aleo vera özellikle derinin çok iyi bir duruma gelmesini sağlar. Mantarı önler, parazitlerin yerleşmesini önler, tüylere parlaklık ve canlılık verir. Normal yıkamalarda bile kullanabilirsiniz, faydası çok zararı hiç yok.

Tüyleri Kurutma

Şimde gelelim kurutmaya, saç kurutma makinasını genelde tercih etmem. Zira tüyün yapısını bozuyor. Doğal kurumaları en tavsiye ettiğim yöntem. Bunun için ortamlarını 30 derecenin altına düşürmüyoruz. Kuruduğu süre boyunca en az 2 gün bu ısıyı sabit tutuyoruz ve efendim 2 gün sonunda kuruduktan sonra, yani yaklaşık yarışmadan bir gün önce, akşam vaktine geliyor bu durum.

Kuruma Sonrası Bakım

Öncelikle, kulak, göz, ağız, burun pati, popo ve tırnak vs bakımlarını yapıyorum. Bu işlemlerim bittikten sonra, en son taramasını yapıyorum. Tarama iğne uçlu bir tarakla tüyleri alıyorum. En son fırça ile alıyorum. Sabah aynı işlemi bir daha yapıyorum. Bir husus var bu tarama konusunda onu da belirteyim. Eğer kedinizin tüylerinde çok kırık varsa ve çok dökülüyorsa, yarışmadan 2 hafta önce falan bir fürmünatör tarakla, tımar tarağı ile kırıkları, dökülecek tüyleri alın. Neden 2 hafta? Çünkü tüyler 2 haftada anca düzelir. Tabi yine de siz çok sert, tüyleri havaya kaldıracak kadar ve kesecek kadar aşırı sert bir yarışma bakımı uygulamayın. Hafif bir şekilde yapın bunu.

İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?
İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?

Evet taramaya dönelim ne diyorduk? Fırça da bittikten sonra en son parfümlerini sıkar bırakırım ve bu tarama işlemini sabah yarışmada giderken bir kez daha yaparım. Çünkü tüyler yatmadan dolayı bozuluyor ve tabi yarışma alanında elimizde sürekli bir tarak var 🙂 Hakemlere çıkana kadar sürekli tararız. Tabi bazıları bu işi çok fazla abartıyor. O da ayrı 🙂 En son yarışmada birini kedisini tararken görünce çok gülmüştüm. Resmen adam kendinden geçmiş. Bir ara hopluyordu kediyi tararken 🙂 Öyleleri de var tabi 🙂 Siz yine de abartmayın. Kendinizden geçecek bir olay değil. Altı üstü kedi tarıyorsunuz 🙂 Hoplayıp zıplamanızın bir manası yok 🙂

Besin Takviyeleri

Evet efendim kedileri bakım olarak nasıl hazırladığımıza değindik. Şimdi de gıda ve besin olarak neler yaparım ben ona gelelim. Yarışmadan 1 hafta önceden, kafes ortamında performansları ve bağışıklıkları biraz düşeceği için, aşırı stres olacakları için ve genelde bazı kediler çok yiyip içmezler. Bu sebepten dolayı ben onları biraz güçlendiririm.

İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?
İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?

Bir hafta boyunca sadece protein ve B vitamini veririm. Yani sadece kırmızı et ve balıkla beslerim. Baska hiç bir şey vermem ve günde 1ml. kadar da imunex içiririm ve tüyleri daha güzel olsun diye 1 adet balık yağı kapsülü yuttururum. Genel olarak çok iyi bakıldıkları için hiç bir şey yapmasam da olur. Evet yarışma alanına giderken ben nasıl hazırlanırım? 🙂

Yarışmaya 8 Bavulla Giderim

İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?
İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?

Neden güldünüz derseniz evet biraz fazla abartırım ben 🙂 Yaklaşık 8 bavulla falan giderim. En az iki yardımcı arkadaşımla gelirim. Kedilerim ve benim 2 gün boyunca ihtiyacımız olan veya olacak her şey aklınıza ne gelirse, termometre den tutun, saç kurutma makinesine, pervaneden tutun, kum kaplarına kadar. Kafesin sıcak ve soğuk olma durumlarına göre bir tedbir 🙂 Ben bez kullanmayı sevmiyorum. Küçük bir kapta kum kullanmak benim için ve onlar için daha uygun. Dediğim gibi Cattery’min yarısı taşınıyor oraya 🙂 Zaten benle yarışmada olanlar, görenler şahittir bu duruma.

İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?
İsmail Usta Kedi Güzellik Yarışmasına Nasıl Hazırlanır?

Ne ararsan vardır bende. Tedbirli olmayı severim. Bütün kedilerimi götüreceksem büyük onlar için özel yaptırdığım çadırımı alırım. Büyük devasa bir çadır içine rahatça 20 kedi sığar. Bu yüzden iki masa alıyorum her gittiğimde. Eğer bir iki kedimle gideceksem, katlanır ufak kafeslerimi alıyorum. Ufak dediysem yine bu da 2 metreye 60 cm genişlik ve yükseklikte bir kafes. Evet bunlar günler öncesinden hazırlanır. İşte dedim ya aklınıza ne gelirse dezenfektanlar, mama kapları su kapları, mamalar, ıslak mendiller, Promega veya Viyo gıda takviyeleri yememeleri durumunda kullanmak için.

Sakinleştirici Pasiflora şurup vs. işte efendim İsmail Usta kedilerini ve kendini yarışmaya böyle hazırlar. Kedilerimin ve benim rahatım önemli 😉 Kendinize ve kedilerinize çok iyi bakınız. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.”] Kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”44″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”true” ] [spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.”] Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”24″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”false”]

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

1 Yorum

  1. […] En önemli nokta, kediler genelde böyle ortamlarda çok strese girerler. Çoğu kedi yemez içmez, onun için yanınızda mutlaka balık yağı kapsülü, Promega, Viyo giki takviyeler bulundurun. Yemediğini gördüğünüz anda takviye edin sırınga ile. Kimse kedisinin bağışıklığının düşüp, strese girip hasta olmasını istemez değil mi?    Bir de mutlaka bitkisel sakinlestirici olan, Pasiflora şurubu yanınızda bulundurun. Çünkü bazen çok sakin kediler bile hırçınlaşabiliyor böyle ortamlarda. Stres, yabancı insanlar, kalabalık, ağır basık ortam, mekan değişikliği vesair bir sürü faktör var bu ortamın oluşması için. Onun dışında dediğim gibi benim yarışmalarım görmediğim arkadaşlarımla görüşmek, sohbet etmek, gelen misafirlerimi ağırlamak gibi güzel olaylarla geçiyor.   Benim nasıl hazırlandığımı görmek için buraya tıklayabilirsiniz; Kedi Güzellik Yarışmalarına Katılacaklara Tavsiyeler ve daha fazlası […]

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.