• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kanlı İshal Neden Olur? Gençlik Hastalığı Nedir?

kanli-ishal-neden-olur-genclik-hastaligi-nedir
8 Eyl, 2016

Kanlı İshal Neden Olur? Gençlik Hastalığı Nedir?

Kanlı İshal Neden Olur?

Kedilerde Gençlik Hastalığı

Kedilerde gençlik hastalığı nedir?

kanli-ishal-neden-olur-genclik-hastaligi-nedir-kanli-ishal-neden-olurTıp dilinde Kedi Feline Panleukopenia olarak bilinen kedilerde gençlik hastalığı virüs kökenlidir ve bulaşıcıdır. Kedi hastalıkları arasında çok tehlikeli bir grupta olan bu virüs DNA’lıdır, yavru kedilerde tedavi edilmez ise ölümcül sonuçlar doğurabilir. Halk arasında kedi genç hastalığı olarak telaffuz edilen bu hastalık özellikle çok fazla kedi ile birlikte yaşayan yavru kedilerde sıkça görülen bu hastalık; parklarpetshoplarsokaklarkedi barınaklarıhayvan pazarları ve kalitesiz kedi otellerinde yoğun şekilde rastlanılan bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazımızın devamında kedi genç hastalığı belirtileri, kedi genç hastalığı insanlara bulaşır mı? Kedi kanlı ishal tedavisi nasıl yapılır? Kedi genç hastalığı tedavisi mümkün mü? gibi sorularınızın yanıtını ve aklınıza takılan tüm soruların yanıtını alacaksınız.

KEDİ GENÇLİK HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bulaşıcılığı

Düşük oda ısılarına ve kurumaya karşı oldukça dirençli olan bu virüs kloroform, alkol, çamaşır suyu ve fenol ile kısa sürede ölümcül etkisini kaybetmektedir. Kedi gençlik hastalığı, bulaşma oranı genellikle ağız yoluyla olmakla birlikte nadiren de olsa dışkı ve idrar ile de bulaşabilmektedir. Gençlik hastalığı belirtileri ise kusma, iştahsızlık, yüksek ateş ve ishaldir. Tedavi edilerek hastalığı atlatmış bir kedi yaklaşık 1,5 ay kadar daha kedi gençlik hastalığını taşıyabilir ve bulaştırabilir. Hastalığın bulaşıcı etkileri doğada oldukça yaygındır, hastalığın virüsü ortam ısısının 10° ila 25° derece olduğu durumlarda uzun süre canlı kalır.

kanli-ishal-neden-olur-genclik-hastaligi-nedir-kedi-genclik-hastaliginin-belirtileri-nelerdirBirçok dezenfektana karşı direnç özelliğine sahip olan bu virüs birkaç yıl yaşayabilir. İlk anda fark edilemeyen bu virüs, kedinin vücuduna girdikten sonra yaklaşık 8-10 gün arasında ilk belirtilerini göstermektedir. Daha çok genç olarak nitelendirdiğimiz 2-6 yaş arasındaki kedilerde görülmektedir. Kürek kemiklerinin göğüs kafesi üzerinde bir çıkıntı yapması bu hastalığa yakalanmış hemen hemen bütün kedilerde görülen ilk belirtilerdendir. Tüylerde dağınıklık ve sıvı kaybı diğer belirtiler arasında yer almaktadır. Su veya mama kabına kafasını sokan kediler genellikle hastalığın getirdiği iştahsızlıktan dolayı yemiyordur, dikkat edildiğinde sadece öylece kafalarını eğdiklerini fark edersiniz.

Hastalık Belirtileri

kedilerde-genclik-hastaligi-feline-panleukopeniaHastalık evresinde oldukça gergin ve mutsuz olan kediler, ayaklarını karın altına toplar vaziyette bir oturuş sergilemektedirler. Buna ‘kronik panleukopeni duruşu‘ denilmektedir. Sıvı dengesi giderek bozulan kedinin veteriner tarafından yapılan ilk muayenesinde karnında şişliğe ve yüksek ateşe rastlanılır. Yapılan kan testlerinde beyaz kan hücrelerinin giderek azaldığı görülür. Mama yemeyen kedi sık sık kusmaya başlar, kusmuğun rengi yeşil ve yapışkan bir kıvamdadır. Kedinin bağışıklık sisteminin direnci hastalığı atlatma konusunda oldukça önemlidir. Çünkü bağışıklık sistemi dirençli olan kedilerde hastalık daha zayıf, bağışıklık sisteminin direnci düşük olan kedilerde ise hastalık daha şiddetli geçmektedir.

Hızlı Teşhis

kanli-ishal-neden-olur-genclik-hastaligi-nedir-hizli-teshisİlk 24 saati atlatan yavru kedilerde hastalığın seyrine bağlı olarak gözlerde retinada tahribat, optik sinirlerin küçülmesi ya da görme kaybı incelenmektedir. Hastalığın etkeni olan virüs gözlerde irinli bir akma ve kapanma yaratabilir. Hastalığı taşıyan kedilerin tüylerinde matlaşma ve seyrekleşme, ağız içlerinde yaralar ve ağızlarında kötü bir koku, lezyon meydana gelmektedir. Kedinizde yüksek ateş, ishal, yapışkan kıvamda bir kusma ve göz-burun çevresinde bir akıntıya rastlarsanız geç kalmadan mutlaka veterinerinize başvurmalısınız. Dışkıda kan ve ishal gözükebilir. Ancak her kanlı ishal nedenlerini  gençlik hastalığına bağlamak yanlıştır.

KEDİ GENÇLİK HASTALIĞI TEŞHİS VE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Nasıl Teşhis Edilir?

kedi-genclik-hastaligi-teshis-ve-tedavisi-nasil-yapilirKedi gençlik hastalığının belirtileri kediden kediye değişiklik göstermekle birlikte, ilk bulgular veteriner klinik tedavisi neticesinde rastlanılan beyaz kan hücrelerindeki azalmalardır. Kambur durma, yüksek ateş, halsizlik ve yeme-içmeye olan ilgisizlik de hemen hemen bütün kedilerde görülen hastalığın diğer belirtileri arasında kabul edilmektedir. Veteriner teşhis sırasında kedinin kanında virüse karşı antikor bulursa bu durum hastalığın tam teşhisini koymayı kolaylaştıracaktır.

Teşhis Sonrası

Teşhis konulduktan sonra kedi gençlik hastalığı nasıl tedavi edilir? Tedavi aşamasında ilk yapılması gereken; kedinin doğal bağışıklık sistemini güçlendirmeye başlamak olacaktır. Çünkü bağışıklık sistemi güçlendikçe hastalığın seyri ve şiddeti aynı oranda düşecektir. Veteriner; sonrasında ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun oluşmaması için önlem alır. İshal ve kusma durumlarının yeniden ortaya çıkmaması için gıda takviyeleri ile su kaybını gidermeye çalışır.

Hastalığın Bulaşma Sebebi

kanli-ishal-neden-olur-genclik-hastaligi-nedir-hastaligin-bulasma-sebebiHastalığa sebebiyet veren virüslerin ortadan kaldırabilmesi için gerekli olan paraziter temizleme yapıldıktan sonra veteriner aşı uygular, uygulanan aşı kedinin vücudunda hastalığa karşı antikor üretilmesini sağlar. Piyasada satılan karma aşı dediğimiz gruplarda bu virüse karşı etkin koruma maddesi mevcuttur. Anne kedilerde hamilelikten önce bu aşı mutlaka uygulanmalıdır. Kedilerdeki gençlik hastalığının tedavisi oldukça zor ve maliyetlidir, aşı ise kedinizi minimum maliyetle virüslere karşı koruma altına almaktadır. Bu nedenle mutlaka kedinizin aşılarını aksatmadan yaptırmanız gerekmektedir. Bununla birlikte klinik ortamda bulunan ancak hastalığı taşımayan yavru kediler için de mutlaka virüse karşı koruyucu aşı yapılmalıdır.

Teşhis Sonrası Yapılması Gerekenler

teshis-sonrasi-yapilmasi-gerekenlerSıvı kaybını en aza indirmek için kusma ve ishali azaltmak ya da ortadan kaldırmak gerekmektedir. Bunun için ağızdan beslenme, diyet ve özel konserve mamalar kullanılmalıdır. Hastalığa sebep olan virüsten yavru kedileri korumak için; kedilerin birinci aşıları 8-10 haftalıkken, ikinci aşıları ise 12-14 haftalıkken yapılır. Daha yetişkin olan kedilerde ise yıl içinde tek doz aşı uygulamak hastalıktan koruma için yeterli olmaktadır. Hastalığa yakalanmış, hastalık şüphesi olan ya da hamile olan kedilerde kesinlikle aşı uygulanmamalıdır. Aşılama yapıldıktan yaklaşık 15 gün kadar sonra kedilerin vücudunda hastalığa karşı antikorlar üretilmeye başlar. Hastalığın tedavisinde; daha önce hastalığı geçirmiş olan kedilerden alınan kan ve plazmalar kullanılmaktadır.

Tedavi Sürecinde Veteriner Kontrolü

kanli-ishal-neden-olur-genclik-hastaligi-nedir-tedavi-surecinde-veteriner-kontroluBunlar hasta olan kedilere aktarılarak birer antibiyotik gibi kullanılır. Bununla birlikte damar içi serumlar, vitamin takviyeleri, aminoasit takviyesi, hijyen kurallarının gerektirdiği şekilde uygulanması, ek gıdalar, iyi bir bakım ve düzenli veteriner kontrolü de hastalığın oluşum evresinde yok edilebilmesi için mutlaka dikkat edilmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır. Kedi gençlik hastalığında, tanıyı koyma konusunda dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü çoğu zaman; bu hastalık zehirlenmelerle, bağırsak tıkanması, iltihaplı ishaller ve paraziter vakalarla karıştırılabilmektedir.

Yeni Doğan Yavru Kedilerde Etkileri

Hamile kedilerde vakanın büyük bir çoğunluğunda erken doğum, ölü doğum ya da doğan bebeklerde büyüme ve gelişme hızlarında anormallik meydana gelmektedir. Burunda hafif sarılık, burun ve ağız içinde yeşilimsi bir akıntı hastalığın diğer belirtileri arasında kabul edilmektedir. Tedavi sırasında aynı ortamda bulunan ancak hastalık belirtisi görülmeyen yavru kedi gruplarına kesinlikle diğer kedilere uygulanan tedavi uygulanmamalı sadece koruyucu aşı uygulaması yapılmalıdır.

Tedavi Sonrası Önlemler

kanli-ishal-neden-olur-genclik-hastaligi-nedir-tedavi-sonrasi-onlemlerHastalığı, uygun tedavi yöntemleri atlatmış olan kediler yaklaşık 1-1,5 ay kadar hastalığı taşımaya, çevrelerine yaymaya devam ederler. Dolayısıyla toplu yaşayan kedi grupları içinde hastalığı taşıyan kediyi diğer sağlıklı kedilerden ayırarak uzak tutmada fayda vardır. Kedi gençlik hastalığında kediyi korumanın tek çözüm yolu aşılamadır. Bu nedenle mutlaka kediniz henüz 6-8 haftalıkken aşılama yapmalısınız. Her yıl tekrarlanan karma aşı, kedileri bu virüse karşı korunaklı hâle getirir.

KEDİ GENÇLİK HASTALIĞI İNSANLARA BULAŞIR MI?

İnsanlara Bulaşma İhtimali

Kedi gençlik hastalığı insanlara bulaşır mı noktasında zoonoz kavramını açıklamakta fayda vardır. Zoonoz; insandan hayvana ya da hayvandan insana geçen enfeksiyonel bir rahatsızlıktır. Kedi gençlik hastalığı ise zoonoz değildir. Kedilerde gençlik hastalığı insanlara bulaşır mı? Dolayısıyla bu soruya vereceğimiz yanıt; hayır, insanlara bulaşmaz olacaktır.

Yapılması Gerekenler

Kedinizin hastalığa dair bulgular taşıdığını düşünüyorsanız mutlaka veterinerinize başvurmalısınız. Serolojik test ve hızlı test kitleriyle hastalığın tanısını kısa sürede koymak mümkündür. Erken teşhis ve tedavi neticesinde kediniz yeniden canlı ve mutlu günlerine geri dönecektir.

Scottish Fold Kulübü
Yönetim Kurulu Başkanı
Mert Eden
Mert Eden

Mert Eden

1 Yorum

  1. Avatar
    baileys
    şöyle dedi:

    Merhabalar
    Bir hafta önce aldığım scottish kedimi sarı sarı kusmaları yüzünden veterinere götürdük ve gençlik hastası olduğu ortaya çıktı. Kusma, halsizlik, iştahsızlık var fakat kanlı ishal, ateş yok. Kedimiz dolaşabiliyor , atlatabiliyor. Onu Bursa’da özel hayvan hastahanesi gibi bir yere bıraktık orda da testleri yapıldı lökosit değeri 1,54 çıktı şimdi orda tedavi oluyor. İki gündür orada ilk gün kanlı ishali de başladığını söylediler. Fakat ikinci gün kusma olmadığını ishalinin normale döndüğünü söylediler 1.54ten kedinin iyileşmesi mümkün mü ?

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.