• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri

Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri
5 Eki, 2016

Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri

Felinoloji Seminerleri Hakkındaki Düşüncelerim

Efendim 20 senedir kedi bakıyorum ve 3 senelik Irk Kedi Yetiştiriciliği serüvenimde, yani 23 yıllık kedicilik yaşamımda, katıldığım iki seminer var. Birincisi eski derneğim, Kedi Irkları Derneği’ nin düzenlediği, Breeder Of Private Cattery ünvanımı ve belgemi aldığım seminer, ikincisi ise, büyük bir zevkle katıldığım ve çok memnun kaldığım, ikincisini ve üçüncüsünü heyacanla beklediğim, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği ve Felinoloji Derneği’ nin düzenlediği WCF Breeder of Excellence Seminer Part 1 semineri. İkincisini niye bu kadar abarttın derseniz. Kendi derneğin olduğu için mi derseniz. Hiç alakası yok.

Scottish Fold Kulübünün Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde Sol Baştan Mert Eden-Feyza Nur Çelik-Andreas Möbius-Pavel Kijanets-Beverly Elian-Albert Wojciech Kurkowski-Tetyana Mironova-Kedi Yarışması-Hakem Değerlendirmeleri
Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri

Zira ben bu seminere ve ardından gelen yarışmalara katıldığımda hala eski derneğime kayıtlı idim. Zaten bu seminere ve ardından gelen yarışmalara katıldıktan sonra tüm fikrim değişti, resmi olarak istifa ettim ve yeni derneklerime geçtim. Hatta Mert Bey’i ve Feyza hanım’ı, arayıp tebriklerimi sundum. Ne kadar mükemmel olduğunu ve çok memnun kaldığımı anlattım.

Scottish Fold Kulübünün Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde Feyza Nur Çelik elinde bir ankara kedisi ile bulunmaktadır ve show haber ile röportaj yapmaktadırlar.
Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri

Felinoloji Derneği ve Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği’nin düzenlediği WCF Breeder of Excellence Seminer Part 1 Semineri tek kelime ile hiç abartısız, son derece muhteşemdi. Muhteşem bile az gelir. Ben hayatımda böyle bir organizasyonda rahat ettiğimi hatırlamıyorum. Daha ardından düzenlenen yarışma kısmı var 🙂 O hele daha bir harikaydı. Onu bir dahaki yazımda zevkle anlatıcam efendim. Çünkü böyle bir yarışmanın benim gibi memnuniyetsiz ve mükemmeliyetçi, her şeyi beğenmeyen bir insanın kaleminden anlatılması farzdır 🙂

Felinoloji Seminerlerinde Olması Gerekenler

Neyse konumuza dönelim. Arkadaş, birebir çeviri yapıldı. Yani Eğitimciler yabancı oldukları için anında çeviri oldu. Kulaklıklar takıldı. Yok böyle bir çeviri. Böyle bir çeviriyi ben hayatımda görmedim. Bir çok organizasyona katıldım. Anlık çeviri çok gördüm lakin böyle bir çeviri yoktu. Anlık ve kişisel bir çeviri. Nasıl mı kişisel. Çevirmenler konuşan kişinin ses tonuna varana kadar muhteşem çeviri yapıyorlar. Ben izlerken birinin çevirdiğini hiç hissetmedim. Mesela Pavel veya Andreas Mobiüs gerçekten konuşuyormuş gibi geldi. Beverly hanım da zaten tek bayan olduğu için gayet güzel çevirildi konuşmaları.

Scottish Fold Kulübünün Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde Kedi Derneği-Felinoloji Eğitimi-ismail usta
Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri

Sadece bir noktada rahat edemedim. O da koltuklar. Otelin koltukları, konferans salonunun koltukları çok rahatsızdı. Felaket derecede belimi ağrıttı. Bunu zaten belirttim kendilerine. Ben överim de memnun olmadığım şeyi de yazarım. Bende neyse o. Ne fazlası vardır ne eksiği. Susmam yani kolay kolay. Ağzıma aklıma geleni kim olursa olsun yüzüne derim. Hiç çekinmem. Kralı gelse konuşurum. Ben gözü kara bir insanım. Allah’dan başka kimseden korkum yok. Neyse şu koltuk sorununu geçelim 🙂 O da nazar boncuğu olsun. Bunun dışında herşey mükemmeldi. Servis, ikramlar, çekilen fotoğraflar muhteşemdi. Diyorum ya 4-8 lik bir seminer. Dernek başkanları sıfatı ile gerek Feyza Hanım’ın gerek Mert Bey’in ilgi ve alakaları, özenleri, çabaları, takdire şayandı. Sadece bana karşı değil, herkese karşı tabi. Bana ayrı bir alaka gösterildi tabi. Çoğunuz bilir beni seven insan çok. Sevmeyen insan da çok. Hoş yıllardır da anlamış değilim ne yaptım acaba diye ben bunlara.

Derneklerimin Seminerlerde Gösterdikleri Özen

Derneklerim seminerde tartışma çıkmaması için çok uğraştılar çünkü, biliyorlardı ki susmam. Kavga olur. Bu riski bile göze almaları benim için muhteşem bir özen ve çabadır. Tabi bir de şu arkamdan konuşan veya konuşmadığım insanların sıfatlarını böyle seminerlerde ve yarışmalarda görmesem benim için daha iyi olacak ama yapacak bişey yok. Mecbur aynı işi yapıyoruz ve mecburen karşılaşacağız. Bir de bazı kendi bilmezlerin boş boş konuşup, vaktimizi çalmaları, konuşmacıları, eğitimcileri oyalamaları da cabası tabi. Her ne ise. Geçelim bunları. Dediğim gibi benim için rüya gibi bir seminer ve rüya gibi bir yarışma idi. Hayatımda bu kadar dışarıda bir yerde rahat ettiğimi hatırlamıyorum. Tekrarları için sabırsızlanıyorum açıkçası. Hele bunu çok açık ve net söylüyorum.

Scottish Fold Kulübünün Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri yazısında makale arasında kullanılan görseldir. Görselde Feyza Nur Çelik, Simge Eden ve Mert Eden TRT haber ile röportaj yapmaktadırlar.
Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri

Beni etrafımda çok yakınım olanlar tanır bilir. Son derece, memnuniyetsiz, mükemmeliyetçi ve zor beğenen bir insanım. Bunları beni kesseler kimse bana zorla söyletemez. Yay burcu’nun da verdiği çirkeflikle memnun olmadığım bir şeyi asla böyle iyi anlatmam, söylemem. O kadar memnun kaldım ki yarışma ve seminerden, hemen arkasında Feyza Hanım’ı ve Mert Bey’i arayıp gördüğüm ayrıntıları söyledim ve memnuniyetimi anlattım. Hele Mert Bey’ in eşi Simge Hanım. Yok böyle bir insan. O nasıl bir eşinin arkasında durmaktı. Eşinin yaptığı işe eşi ile birlikte nasıl bir can vermekti anlatamam. Nasıl bir canla başla çalışmaktı anlatamam. Nasıl bir özendi anlatılmaz yaşanır. Çok duygulandım. Kimsenin görmediği şeyleri gördüm ve zaten kendilerine söyledim. Ben herkesin görmediği pencerelerden bakarım. Düz bakmam. Bütün ayrıntıları inceler öyle değerlendiririm. Biraz ince elerim. Velhasıl yarışmalarda ve seminerlerde ve kedi ile ilgili tüm faaliyetlerinizde rahat etmek istiyorsanız, benim gibi doğru, güvenilir ve kaliteli derneklerle çalışın.

 

Bir önceki yazım Kedi Derneği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? ‘dir. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.”] Kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”44″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”true” ] [spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.”] Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”24″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”false”]

 

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.