• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedi Bakımı – Beslenmesi ve Aylık Maliyeti

Kedi Almayı Düşünenler Tekrar Düşünün
1 Eki, 2016

Kedi Bakımı – Beslenmesi ve Aylık Maliyeti

Kedi sahibi olanlar ve sahiplenmeyi düşünenler için önemli bilgiler.

Kedi Bakımı – Beslenmesi ve Aylık Maliyeti

Merhaba,

Evinde, sokakta kedi besleyenlerin ilgisini çekecek bir yazıyla beraberiz. Kedilere olan zaafımı takip edenlerden bilmeyen kalmamıştır. Zira Cattery (Kedi Evi) olma yolunda ilerliyorum. Adım atıp Cattery ismimi almış, buna göre planlarımı yapmış olsamda bu konuda öğrenecek daha çok şeyim var. Ben aceleci adımlar yerine doğru adımlar atmaya çalışıyorum. Bu çok derin bir konu ve bunu ilerleyen dönemlerde ayrıca sizlerle paylaşabilirim.

Kedi Bakımı - Beslenmesi ve Aylık Maliyeti
Kedi Bakımı – Beslenmesi ve Aylık Maliyeti

Kedi bakmanın marketten aldığınız ucuz bir mama, kum, birkaç aşıdan ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Belli bir ırkın standarlara uygun şekilde devamı ve nesillere aktarılması ile yani Cattery’lerin emek verdiği yetiştiricilik ile uğraşmıyorsanız yükünüz biraz daha hafif sayılır.

En İyi Mamayı Seçmeye Çalışıyoruz

Piyasada pek çok mama çeşidi bulunsa da bizler nasıl ki kendimiz ve çocuklarımız için her şeyin en iyisini, katkısızını almaya çalışıyorsak. Evde bizimle yaşayan artık evin bir bireyi olarak görmek zorunda olduğumuz evcil dostlarımız içinde aynı özeni göstermeliyiz.

Marketlerde satılan pek çok mama içerik ve besleyicilik açısından maalesef yetersiz. Hem fazla katkı maddesi ve tuz içeriyor hemde besin kalitesi düşük. Uzun vadede bu tarz mamaların ciddi rahatsızlıklara yol açtıkları tespit edilmiş ve veteriner hekimlerin tavsiye etmediği mamalar. Fiyatlarına baktığınızda piyasadaki orta ve üst sınıf mamaların fiyatlarının çok ciddi altında rakamlarda olduğunu görebilirsiniz. Aslında buradan bir fikir oluşması gerekir. Şöyle düşünün etin kilosu 45 TL olmuşken siz sucuğun kilosuna 5-10 TL veriyorsanız, onun sizin bildiğiniz etten olmadığı aşikardır.

En İyi Mamayı Seçmeye Çalışıyoruz
En İyi Mamayı Seçmeye Çalışıyoruz

Kediler etcil hayvanlardır. Evet besinlerinde et dışında şeyler yer alsada bu besinler çok az bir miktarını oluşturur. Ben evde kendim yaptığım yemeklerden veririm ile kedi beslenmez maalesef. Sürekli et ile beslemeye maddi güç gerekir. Ayrıca sürekli yaş beslenme diş problemlerine sebebiyet verir. Yedikleri kuru mama sayesinde dişleri üzerindeki tartarlar daha az oluşur. (Veteriner hekimimden aldığım bilgidir.)

Kediniz için Gerekli Olan Bütçe Miktarı

Royal Canin Mother and Babycat 10 KG Yetiştirici Yavru Kedi Maması

Yetişkin bir kedi ayda ortalama 2-3 Kg civarında kuru mama tüketir. (Premium mamalardan bahsediyorum. Çünkü besin değeri düşük market mamalarında tüketim daha fazladır. Bunun nedeni düşük besin değerleridir. Hayvan doymak için daha çok yeme ihtiyacı duyar.) Kediniz için alabileceğiniz orta ve üst sınıf mama fiyatları 1,5 – 2 kg üzerinden konuşursak 75 TL civarından başlar. 10 Kg’lık büyük paketler alarak daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Bazı mama markaları verebilirim. Bunlar orta ve üst sınıf mamalardır.

Royal Canin, Hills, Proplan, N&D, Acana, Orijen

Kediniz için Seçmeniz Gereken Kum Hangisidir?

 

Kaliteli Kedi Kumu
Kaliteli Kedi Kumu

Kum olarak en çok kullanılan ve tavsiye edilenler bentonit topaklanan kumlardır. Bunlar kediniz idrarını yaptığında, ıslanan bölge topaklanarak bir araya gelir. Size de sadece bir kum küreği ile onu almak kalır. İdrarın değmediği kumlar topak dışında kalacağından küreğin elek kısmından alta düşer siz sadece topak kısmı alıp atarsınız. Bunun yanı sıra başka tiplerde kumlarda var. Benim tavsiyem bentonit ince taneli topaklanan kumlar kullanmanız. Bu kumlarda markaya göre çok farklı fiyatlara ve kalitelere sahipler. Topaklanmanın iyi olması ve kumun fazla toz içermemesi öncelikle dikkat ettiğim konulardan. Aylık en az 35-40 TL civarı da kuma harcarsınız.

Gelelim bu güzel dostların veteriner masraflarına. Belli dönemlerde yapılması gereken aşılar var. Bunlar hem evcil hayvanımızın hemde bizlerin sağlığı açısından çok önemlidir. Kediniz yavru iken ilk aşılamalar üst üste gelecek ve masraflı olacaktır.

Aşağıdaki aşı takvimi alıntıdır.

Örneğin 1 Ocakta kedimizi sahiplendik:

1 Ocak: İç parazit 40TL, dış parazit 40TL (3 ayda 1) 1Nisan – 80TL, 1Temmuz – 80TL, 1Ekim – 80TL

15 Ocak: 1.Karma 55TL, (Yılda Bir)

25 Ocak: 1.Lösemi 55 TL (Yılda Bir)

31 Ocak: 2.Karma 55TL

11 Şubat: 2.Lösemi 55TL

21 Şubat: Kuduz 55TL (Yılda Bir)

Yani Kediyi sahiplendiğiniz yıldaki aşı maliyeti ortalama

İç Dış Parazit 3 ayda bir yapıldığında 320 TL

2 Karma aşı 110TL

2 Lösemi aşısı 110TL

1 Kuduz Aşısı 55TL

TOPLAM: 595 TL

2.Sene ve sonraki her sene 1 Lösemi ve 1 Karma aşı eksik olacağından 485TL olacak.

Kedimiz Hastalandıkça Ortaya Çıkacak Olan Masraflar

12 Aya bölersek kedimiz hiç hastalanmazsa (ki oda bir canlı nasıl biz hasta olup doktora gidiyorsak oda hastalanacak ve 15 sene bizimle yaşayacağını düşünürsek yaşlanmaya başladıkça rahatsızlıklarda artacak. Sigortasıda olmadığına göre ciddi masrafları olacaktır.) ayda 50 TL aşı parası veririz. Bu ortalama bir rakamdır. Büyük şehirlerde aynı aşı ücretleri semtine göre 2 katını da bulabiliyor. Bir ayda mama, kum ve aşı parası maliyeti bize ortalama 160 TL yapacak. (2016)

Tabiki bu çıplak bir masraf. Eğer kedinize iyi bakmak istiyorsanız ona Tüy yumağı önleyici malt almalısınız. Malt ne işe yarar? (35-45TL)

Kediniz Hastalandığında Ortaya Çıkacak Masraflar
Kediniz Hastalandığında Ortaya Çıkacak Masraflar

Kedinizin beslenmesini çeşitlendirmek onu ödüllendirmek için haftada bir kaliteli bir yaş mama vermelisiniz. (20TL) Deri ve tüy sağlığı için vitamin, mineral kullanmalısınız. (35-70TL) Göz bakımı, akıntı ve koyu lekeler için göz solüsyonu, kulak temizliği için kulak bakım solüsyonu, ağız ve diş sağlığı için ağız bakım suyu, banyosu için şampuan vs. derken bu maliyet iyice yukarılara tırmanıyor. Kediye iyi bir bakım için harcanması gereken aylık miktar kendi deneyimlerimden söylüyorum mama+kum+aşı+malt+vitamin=250-300 TL minimumdur. 160-200TL’den az harcayan bir insan o canlıya yeterince bakamıyordur. Bu çok net.

Catteryler ırkın devamı ve iyi bir yetiştiricilik için çok daha büyük miktarları harcamaktalar. Dünya ve Türkiye çapındaki yarışmalara katılabilmek, uzman hekimlere kedilerini gösterebilmek için kedi başına ödenen rakamlar, dernek kayıt ücretleri, şecere çıkarma maliyetleri düşünülünce oldukça masraflı.

Kedi Sahiplenmek için Hevesli misiniz? Tekrar Düşünün

Kedi Sahiplenmek için Hevesli misiniz Tekrar Düşünün
Kedi Sahiplenmek için Hevesli misiniz Tekrar Düşünün

Eğer bir kedi sahiplenmek istiyorsanız bunun geçici bir heves olup olmadığını iyi tartmanız gerekiyor. Onların bir canlı olduğunu, onlarında psikolojilerinin olduğunu, onlarında maddi manevi ihtiyaçları olduğunu, eve alıştıktan sonra dışarıda yaşayamayacaklarını, onlarında bizler gibi hasta olabileceklerini ve en önemlisi hep bir bebek gibi olup asla yanınızdan ayıramayacağınızı, yalnız bırakamayacağınızı iyi idrak etmelisiniz. Kediye alerjiniz varsa, tüyü dökülür mü diye pinpirikleniyor sanız sakın sahiplenmeyin, almayın. Yeri geliyor poposuna bulaştırdığı kakayı siliyorsunuz. Bunu yapabilecek misiniz? Tüm bunların yanında eğer ki maddiatınız aylık 200 TL gibi bir rakamı ayıramayacağınız durumda ise lütfen günahına girmeyin. Şartları daha uygun kişilere sahiplendirilme yapılabilmesi için uğraşabilirsiniz.

En kısa zamanda sizlerle kullandığım ek besin takviyelerini görselleri ve ne işe yaradıklarını anlatacak şekilde paylaşacağım. Ayrıca kedi sahipleneceğinizde almanız gereken malzemeler hakkında da bir yazı yazacağım. Takipte kalın. Yavru kedi bakımı ve beslenmesi hakkında bilgi için Burayı Tıklayınız.

Umarım faydalı ve açıklayıcı bir yazı olmuştur sizler açısından. Hatam varsa affola. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

pudrakokusu.com sitesinden alıntıdır.

Scottish Fold Kulübü

Scottish Fold Kulübü ırk kedi yetiştiricileri ile cins kedi arayanları buluşturan bir platformdur. Türkiye'deki kedi ırk dernek yetiştirici / catterylerin ilanlarına öncelik verilmektedir.

2 Yorum

  1. Kahvem
    şöyle dedi:

    Ben dün kedimi sahiplendim. 2 aylık dediler ancak daha küçük ve zayıf görünüyor. Katı mama verdim ama yemedi. Korkuyorum aç kalacak diye. Öyle ürkek ki. Uçakla yeni gelmiş. Nasıl beslemeliyim. İç dış parazit aşısı olmuş dediler ama karne vermediler emin olamıyorum. Taşrada yaşıyorum. Ona bakabilecek veteriner araştırıyorum. Yiyecek konusunda ne yapabilirim? Teşekkür ederim

  2. Fgnzlmz
    şöyle dedi:

    Merhaba 4 aylık schottish fold kedim kuru mama(orijen) çiğ yumurta sarısı dışında hiçbirşey yemiyor ek olarak neler verebilirim yardımcı olabilirmisiniz 1.5 kilo veterinerimiz kilosunun az olduğunu söyledi

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.