• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedi Bakımı

Kedi-Bakımı-Muayene
20 May, 2016

Kedi Bakımı

Kedi Bakımı İlk Adımlar

Kedinizi taramak için en iyi yer, eğer hava şartları elveriyorsa evin dışıdır. Dışarıda yapılan bir kedi bakımı sonrasında tarama tozu, tüyü ve pireleri evin dışında tutacak, ayrıca kedi tüyü ve deri döküntüsüne alerjisi olan kişilere de yardımcı olacaktır. Eğer tarama dışarıda yapılamıyorsa, ikinci en iyi yer bir veranda, banyo ya da kalorifer dairesidir. Tarama sırasında kedinizi bir parça kağıt ya da naylon üzerinde tutmak iyi bir fikir olacaktır.

Kulak, Göz ve Pençelerin Kontrolü

Kedinizi fırçalamaya ve taramaya başlamadan önce potansiyel bir sağlık problemine ait belirtilerin olup olmadığını görmek için kulaklarını, gözlerini ve pençelerini kontrol edin.

Kulak Bakımı

Kedi Bakımı- Kulak BakımıKediniz sağlıklıysa kulaklarının fazla bakıma ihtiyacı olmayacaktır. Kulak kepçesinin iç kısmında kir olup olmadığını kontrol edin ve zeytin yağına batırılmış bir parça pamukla temizleyin. Eğer kediniz ısrarla kulağını kaşıyıp, tırmalıyorsa bir enfeksiyon olabilir, kulakların içinde koyu renk, mumumsu kalıntılar olup olmadığına bakın.

Eğer kulak temiz görünüyorsa, enfeksiyon durumu yoktur. Israrlı kaşıma için alternatif bir açıklama kulakların kulak kiri ile kapanmış olması olabilir, tıkanıklığı gidermek için dıştan masaj yapmayı deneyin. Eğer kediniz kaşınmaya devam ediyorsa bir veterinere başvurun.

Yüz Temizliği

Uzun tüylü kediler, gözyaşı kanallarındaki bir tıkanıklık problemine eğilimlidirler. Bu olunduğunda, kedinin yanaklarından süzülen gözyaşları kedinin yüzünde hoş olmayan, koyu lekeler bırakır. Lekeyi temizlemek için seyrek tuz çözeltisine batırılmış pamukla yüzü silmelisiniz. Eğer sorun tekrar ediyorsa, bir veterinere başvurmanız gerekecektir.

Ağız Kontrolü

Kedi Bakımı- Ağız BakımıKedinizin dişlerinde tartar olup olmadığını kontrol edin. Tartar gelişimini önlemek için kedinizin dişlerini haftada bir temizlemelisiniz. Kediniz bu onur kırıcı muameleyi reddedebilir ama her halükarda diş temizliği ve cilası için veterinere yıllık ziyaretinizi yapmanız gerekecektir.

Göz Bakımı

Kedinin gözleri etrafındaki kir kolaylıkla silinebilir. Kedinizin gözleri parlak ve temiz olmalıdır. Eğer gözlerinde iltihap veya akıntı varsa hayvanın gözlerinde veya gözyaşı kanallarında ciddi bir sağlık problemi olabilir.

Pençelerin Bakımı

Kedi Bakımı- Pençelerin BakımıSağlıklı, aktif bir kedinin pençeleri sürekli hareket halinde olduğundan yıprandığı için otomatik olarak budanır. Ancak kediniz yaşlı ve eve hapsedilmişse pençelerini, kesilmeye ihtiyaç olabileceği için düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Pençeler kesilmediği takdirde patilerin içine doğru büyüyebilir ve veteriner müdahalesi gerektirebilir.

Pençelerin Kesilmesi

Kedinizin pençelerini kesmeniz gerekiyorsa, kedinizi kucağınızda sıkıca tutun, pençelerin öne doğru çıkmasını sağlamak için parmaklarınızla patinin yastık kısmına hafifçe bastırın. Pençeleri dikkatlice inceleyin, ana bölüm sinirlerin bulunduğu pembe renkli hassas kısımdır . Bu bölümü kesmemelisiniz. Beyaz uçlar ölü dokudur ve bunları kesmek kedinizin canını acıtmayacaktır.

Pençelerin Temizlenmesi

Genellikle pençelerde kir topakları birikmez, ancak bu olursa nemli kulak pamuğu kullanarak kiri kolayca temizleyebilirsiniz.

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.