• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedi Derneği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mert Eden & Nermin Sarıbaş Felinoloji Dernegi Kedi Güzellik Yarışması MEDEN Bilgi Teknolojileri
28 Eyl, 2016

Kedi Derneği Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Değerli Okurlarım, bugün biraz teknik konulara, kedi derneği, kedi yarışmaları ve seminerlerle ilgili görüşlerime değineceğiz. Aslında doğru bir kedi derneği seçimi sadece Cattery’lerin değil, tüm yetiştiricilerin, üreticilerin ve kedi besleyen herkesin gözetmek zorunda olduğu bir unsurdur. Zira dernekler bağlı olduğumuz kurumlar olup, faaliyetlerinin ne derece kaliteli ve doğru olduğu bizi ve yaşamamızı etkiler.

Kedi Derneği Ne Yapar?

Kedi derneğinin ne yaptığını kısa bir özet geçersek, dernekler sizin işlerinizi kolaylaştıran, haklarınızı korumak ve gözetmekle mükelleftir. Evrak, iş ve işlemlerinizi sizin adınıza yapan, yaptığınız işlerde yanınızda her daim olmaya çalışan devlete bağlı kuruluşlardır. Kedi derneği tabi öncelikle doğru hal ve hareketlerinizi gözetirler. Doğru hak ve menfaatlerinizi korurlar. Kedi dernekleri de tam olarak bu şekilde çalışmalıdırlar.Kedi Derneği & Kedi Yarışması & Simge Eden

İlk Olarak Nelere Dikkat Etmeliyim?

[list type=”arrow1″ color=”primary”]
 • Kedi Derneği seçerken ilk önce yönetim kuruluna bakmak gerekir.
 • Resmi web sitesinde yönetim ve denetim kurulu şeffaf bir şekilde belirtilmiş mi?
 • Tek kişi ile yönetilen yarışmalar dışında hiçbir bilgi paylaşmayan yerleri tercih etmem.
 • Kurullar belirtilmişse, kim bu insanlar, ne iş yaparlar?
 • Geçmişte ne gibi işlere imza atmışlar?
 • Bu derneği kimler yönetiyor?
 • Dernek şimdiye kadar yaptığı organizasyonlarda nasıl yorumlar almış?
 • Bu Organizasyonlar hakkında yeterince görsel var mı?
 • Üyelerine yaklaşımı ve yardımları nelerdir?
 • Zaten karışık olan şecere sistemini teknik tabirlerle daha karmaşık hale getiriyor mu?
 • Dernek üzerinden kedilerini pazarlıyor mu?
 • Üyelerinin hak ve menfaatlerini gözetiyorlar mı?
 • Web sitesinde bilgisiz insanlar için özel bilgilendirici makaleler var mı?
[/list]

İyi Kedi Derneği Analizi Yapmalısınız

Felinoloji Derneği Kedi Güzellik Yarışması
Felinoloji Derneği Kedi Yarışması

Bu maddelerin dışında çevrenize sorup soruşturmak, olumlu veya olumsuz özelliklerini tespit etmek gerekir. Ama unutulmaması gereken bir konu her derneğin kendi taraftarlarının olduğudur. Dernekler sürekli bir rekabet içerisinde oldukları için büyük ihtimalle birbirlerine olumlu yorumlar yapmayabilirler. Bu nedenle objektif yorumları aldığınıza emin olduktan sonra kendi izlenimlerinizle bu bilgileri birleştirmelisiniz. Dernek konusunu kısaca böyle özetleyebiliriz.

Kedi Derneğinin Ücretlerin İncelenmesi

Derneğin çıkardığı belgeler, batın kayıtları, şecere belgeleri, eğitimler vs. verdiği hizmetlerdir. Burada genellikle Türk insanı hemen fiyat karşılaştırmasına girer. Olması gereken en uygun fiyat değildir. Derneğin sizi memnun edecek, sorunlarınızı çözebilecek donanıma sahip olup olmadığıdır. Buna dikkat etmek gerekir.  Şimdi bana gelelim 🙂

İsmail Usta Hangi Kedi Federasyonlarını Tercih Etti

İsmail Usta şu anda iki farklı derneğe ve iki farklı kedi federasyonu’na kayıtlıdır. Yani iki Federasyondan da Cattery belgem yani lisansım var. Bunlar, World Cat Federation ( WCF ) ve The Cat Fanciers’ Association (CFA) federasyonlarıdır. Tercih ettiğim derneklere gelelim.

İsmail Usta Hangi Kedi Derneklerini Tercih Etti

Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği

alfa-kedi-irklari-koruma-denetleme-dernegi-logosuBaşkanlığını Sayın Mert Eden‘in yaptığı Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği‘ne üyeyim. Alfa Kedi Derneğine neden üyeyim? Çok profesyonel ve işini bilen dinamik bir ekibi var. Herhangi bir federasyona üye olmaması sebebiyle daha bağımsız ve Türkiye şartlarına göre özel çözümler üretebiliyorlar.

Mert Eden & Murat Aytaç
Mert Eden & Murat Aytaç

Bunun dışında Alfa Derneği ırklara özel derneklerde yönetmektedir. Örnek vermek gerekirse, Scottish Fold Kulübü; Scottish Fold kedi ırkları hakkında yetiştiriciler olarak ihtiyacımız olan tüm bilgileri ansiklopedi bölümlerinde anlatıyorlar. Dolayısıyla ihtiyacımız olan bir bilgide sürekli birilerine muhtaç kalmak zorunda kalmıyoruz. Son 1 senedir ansiklopedi içeriklerine rütbeli yetiştiricileri de dahil ettiler.  Bu sayede ben bir Scottish Fold Kulübü yazarı olarak tecrübelerimi sizinle paylaşabiliyorum.

Yine aynı amaçla kurulan ikinci bir kulüpleri ise; Exotic Shorthair Kulübü burada da aynı özellikler mevcut. Bu kulüplerin diğer bir faydası ise yetiştiricilerin kedilerini sahiplendirmesi için özel araçlar sunmasıdır. Hem nasıl kedi seçeceğimizi anlatıyor hem nasıl bakacağımızı anlatıyor hem nasıl besleyeceğimizi anlatıyor hem kedilerimize eş bulmamızı sağlıyor hemde doğan yavruları yeni ailelere ulaştırıyor. Üstüne üstlük bunlardan tek bir lira ücret almıyorlar.. Daha ne olsun? Kedi sektörüne katkı diye buna derim!

Felinoloji Derneği

Felinoloji Derneği Logosu | MEDEN Bilgi TeknolojileriBaşkanlığını Sayın Feyza Nur Çelik‘ in yaptığı Felinoloji Derneği‘ne üyeyim. Felinoloji Kedi Derneği’ne neden üyeyim? Araştırmayı seven, bilgi seviyesi yüksek yenilikçi ve profesyonel bir ekibi var. WCF’ye bağlı olarak çalışıyor. Türkiye’de ilkleri yaparak, kedi sektörünü hızla dünya standartlarına çıkartıyor. Yüksek standartlarda, yetiştiricilerin de konforunu ön planda tutan yarışma, eğitim ve diğer organizasyonları başarıyla düzenliyor.

Feyza Nur Çelik
Feyza Nur Çelik

Kimseye eyvallahı olmayan. Sadece doğruya odaklanan , hataya tahammülü olmaya ve sürekli büyüyen bir kedi derneğidir. Bağlı olduğu federasyonun değil, kedi sektörünün gelişmesi için çaba sarfediyor. Federasyonunu amaç değil araç olarak kullanıyor. Dolayısıyla federasyonlar değil kedi sektöründe, doğru, dürüst ve eksiksiz çalışan profesyonel kedi yetiştiricileri yani catteryler kazanıyor.

Kedileri yarıştırmıyor, kedilerin ırk standartlarını geliştiriyorlar. Kedi yetiştiricilerine özel eğitimler düzenleyerek daha yüksek standartlarda kedi yetiştirmeleri için ihtiyaçları olacak tüm bilgi ve dökümanları sağlıyorlar. Bununla yetinmeyip kedilerin bakımları için özel grooming eğitimleri dahi düzenliyorlar.

Neden İki Derneğe Üyeyim?

Mert Eden Feyza Nur Çelik Felinoloji Derneği Kedi Güzellik Yarışması
Feyza Nur Çelik & Mert Eden

Aslına bakarsanız iki farklı kedi derneği gibi gözüküyor olsa da Alfa ve Felinoloji Derneği aynı amaca hizmet ettikleri için bir bakıma beraberler. Birbirlerinden haberdar olmasalar bile yaptıkları işlerle ortak noktalarda buluşuyorlar. Bu sebeple olsa gerek, Felinoloji Derneğinin yaptığı bir organizasyonda ALFA Yönetim Kurulunu, Alfa Derneğinin yaptığı bir iştirak olduğunda da Felinoloji Derneği’nin Yönetim Kurulunu görüyoruz.

İki Derneğin arasındaki en büyük farka gelirsek, Felinoloji Derneği organizasyonların planlanması ve hayata geçmesi konusunda çalışırken, Alfa Derneği ise ilgili organizasyonlara katılacak insanlara eksik kaldıkları konularda bilgi akışını sağlıyor. 2 sene öncesine kadar kedi yarışması nedir? Kimler gidiyor bu yarışmalara? Neler yapıyorlar? Bende gidebilir miyim? Gibi sorulara yanıt verecek insan bulamazken bugün bu kuruluşlar sayesinde yüzlerce döküman, fotoğraf, video ve eğitime ulaşabiliyoruz.

Kedi Derneklerimden Memnun muyum?

Mert Eden & Nermin Saribaş Felinoloji Derneğinin Kedi Güzellik Yarışması MEDEN Bilgi Teknolojileri
Felinoloji Derneği Kedi Yarışması

Sürekli kedi derneklerimden memnun olup olmadığımı soruyorlar. Evet, önceki derneğime kıyasla çok daha memnunum. Neden memnunum? Öncelikle derneklerimin organizasyonları ve araçlarını kullanırken çok rahatım. Kedilerle ilgili bakım dışında hiçbir şey düşünmek zorunda kalmıyorum. Onlar benim iki yardımcı meleğim 🙂

Beni uzun zamandır takip eden okurlarım bilirler. Sayın Alla Serimoğlu’ nun Başkanlığını yaptığı Kedi Irkları Derneği’ ne kayıtlıydım. Lakin iletişim, bazı özel nedenler, yarışma alanlarında rahat edememem gibi vs. gibi nedenlerden ötürü kendi isteğimle, Kedi Irkları Derneğinden noter kanalıyla resmi olarak istifa ettim.

Şu anki derneklerimden fazlasıyla memnunum. Gerek yaptıkları güçlerini birleştirerek yaptıkları seminerler, gerek organize ettikleri yarışmalar olsun, benim ve kedilerimin güvenliği olsun, sorun çözmedeki başarıları olsun gayet memnunum. Doğru bir karar verdiğime, sonradan pişman olmadığıma ve beni hayal kırıklığına uğratmadıkları için çok mutluyum. İki derneğin egolarını bir köşeye bırakıp böylesine kenetlenmiş bir şekilde çalışma yürütmeleri beni çok etkiliyor. Bu ve bunun gibi sebeplerle kendi derneklerimin düzenlemediği hiçbir yarışma veya seminere şuan için gitmeyi de düşünmüyorum.

Neden Kendi Derneklerimin Dışındaki Organizasyonlara Katılmıyorum?

Bertan Can Savuran Scottish Fold Felinoloji Derneği Kedi Güzellik Yarışması
Felinoloji Derneği Kedi Yarışması

Ben pimpirikli adamım. Kaldı ki, bazı yarışmalara 2-3 koruma ve yardımcılarımla giderdim. O derece titizim. Ben öyle her yerde, her yarışmada rahat edemem. En başta kedilerimin güvenliği gelir. Yine uzun zamandır bu sektörde olan insanlar bilir. Kedi sektöründe de binbir çeşit insan var. Dost var, düşman var! Kimin niyeti nedir? Ne değildir? Bilemeyiz. Derneklerim bu rahatımı, güvenliğimi son derece üst standartlarda sağlıyorlar. Hatta benim isteklerim ve beklentilerimin de çok daha üst seviyelerine çıkıyorlar. Kısaca benim ihtiyacım olan şeyleri ben bile farketmeden hazırlamış oluyorlar.

Derneklerimle Neden Mutluyum?

Derneklerimin yarışma ve seminerlerine ne koruma ne de yardımcı ile giderim. Çünkü lüzum görmem.  Çünkü derneklerim bana o güveni, o rahatlığı hissettiriyor ve sağlıyor. Kedi Derneği dediğimizde kâr amacı güdülmese bile beklentilerimizin olması çok doğal. Kısaca benim için kedi derneği, tabi ki adaba uygun hak ve menfaatlerimi gözeten, her konuda bana yarımcı olmaya çalışan, bir dost bir arkadas gibidir. En azından benim için öyle.

Felinoloji Derneği Kedi Yarışması
Felinoloji Derneği Kedi Yarışması

İletişim benim için çok önemli, dolayısıyla kedi derneği içinde önemli olmalı. Ben karşımdaki dernek yöneticisinden saygı beklerim. Dernek yöneticisinin bana fazlası ile yardımcı olmasını ve ağzımdan çıkanı hemen anlamasını isterim. Beni yormamasını isterim. Feyza Hanım ve Mert Bey’in yanı sıra ekipleri,  yardımcıları bunu mükemmel bir şekilde yerine getiriyorlar. O sıcaklığı size veriyorlar buna inanın. Hele benim gibi aksi, geçimsiz dediğim dedik bir insanla çalışabildiklerine göre, fazlası ile mükemmeller bence 🙂 Dediğim gibi Derneklerimden son derece memnunum, gerek Mert Bey olsun, Gerek Feyza Hanım olsun ve yardımcıları olsun; gayet ilgili, sıcak, bilgili, donanımlı, soruna odaklanan ve çözen gayet başarılı insanlar. Dernek Başkanı olmayı, sonuna kadar hak eden muhteşem insanlar.

Burada huzurunuzda kendilerine, bugüne kadar bana güvendikleri ve yanımda oldukları için; her sıkıntımı çözdükleri ve en önemlisi maddesel olarak birşeylerin peşinde koşmayan ve ego sahibi insanlar olmadıkları için sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Kendileriyle tanışmaktan ve derneklerinde olmaktan onur duyuyorum.

Ben herkesin görmediği pencerelerden bakarım. Düz bakmam. Bütün ayrıntıları inceler öyle değerlendiririm. Biraz ince elerim. Velhasıl yarışmalarda, seminerlerde ve kedi ile ilgili tüm faaliyetlerinizde rahat etmek istiyorsanız, benim gibi doğru, güvenilir ve kaliteli derneklerle çalışın.

Bir sonraki yazım Kedi Bakımı, Beslenme, Üreme ve Irk Standartları Felinoloji Seminerleri ‘dir. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.”] Kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”44″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”true” ] [spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.”] Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”24″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”false”]

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.