• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedi Kürkü

Kedi Kürkü-Taranan Kedi
20 May, 2016

Kedi Kürkü

Kedi Kürkü İle İlgili Sorunlar

Taranmamış kedi kürkü ya da kirlenmiş bir kürk, bir temizlik sorunu olduğu kadar keçeleşmeye de yol açar. Özellikle uzun tüylü kedilerin kürkleri kolaylıkla keçeleşir, bu nedenle düzenli bakıma ihtiyaçları vardır.

Kirli Kürkün Temizlenmesi

Kediler kendilerini temizledikleri için genellikle yıkanmaya ihtiyaç duymazlar ancak kedi kürkü çok kirli ve yağlıysa temizlemeniz gerekecektir. Ayrıca açık renkli kediler bir şova katılıcaklarsa, şov gününden bir kaç gün önce yıkanmaları gerekebilir.

Islak Yöntem

Kediniz, yüzen  türden bir Türk kedisi değilse, banyo suyuyla ilk karşılaşması onu şüphesiz hırcın bir kediye çevirecektir. Banyonun bir güreş müsabakasına dönmemesi için kedinize çok fazla ilgi ve sevgi göstermelisiniz.

Kuru Yöntem

Eğer kediniz suyu şiddetle reddediyorsa o zaman alternatif bir yöntem olarak ona kepek banyosu yaptırabilirsiniz. Bu ”kuru şampuan” yalnızca kısa tüylü kedilerde kullanılmalıdır ve ancak kedi çok kirli değilse etkili olur. İşe 1kg kepeği 150 santigrat a ayarlanmış bir fırında 20 dakika kadar ısıtmakla başlayın. Daha sonra kedinizi bir gazete kağıdının üzerinde tutup, sıcak kepekle kürkünü ovalayın. Kürkünün her yerini kepekle kapladıktan sonra kepeği tarayarak temizleyin.

Keçeleşmiş Kürkün Bakımı

Kedi Kürkü-Keçeleşmiş Tüyün BakımıTaranmamış kedi kürkü ya da dışkı ile kirlenmiş tüyler keçeleşip, karmakarışık, kirli tüy topakları oluşturacaktır. Bu kütleler parazitler için ideal bir ortam oluştururlar ve enfeksiyonlu deri hastalıklarının gelişmesine sebep olurlar.

Keçeleşmiş tüy topaklarını temizlemek kolay değildir, tarakla topakları çekiştirmek yalnızca kedinizin canını acıtır ve deriye zarar verir. Yakındaki deriyi kesebileceğiniz için hiç bir zaman bu topakları kesme de çalışmayın. Bu durumdaki bir kedinin veteriner müdahalesine ihtiyacı vardır. Veteriner, kediye yatıştırıcı verdikten sonra keçeleşmiş tüy topaklarını tıraş edecektir.

Yutulan Tüylerin Etkileri

Taramayla ilişkili diğer bir problemi dökük tüylerin midede ya da bağırsaklarda toplanarak tüy topakları oluşturmasıdır. Bunun iki nedeni vardır: kedinin sahibi tarafından taranmaması ya da kedinin kendi kendisini tarama konusunda fazlasıyla hevesli olması. Sindirim yolunun doğal mukusu tüyleri birbirine yapıştırır ve bunlar da kedinin bağırsaklarını tıkayarak sindirim fonksiyonları alt üst eden sosis benzeri kütleler meydana getirir.

Bazı kediler bu konuyu kütleleri otomatik olarak kusarlar ancak hepsi için bu söz konusu olmaz. Tüy topağı sorunu bazı uzun tüylü kedilerde de sık sık görülür. Her ne kadar düzenli günlük taramalarla bu sorun kontrol altında tutulabilse de titiz bir kedi kendini temizlediği sırada tüy topağı oluşmasına yetecek miktarda tüy yutabilir.

Eğer kediniz bu tür bir hayvansa, sıvı parafini doğrudan ya da yemeğine karıştırarak vererek ona yardımcı olabilirsiniz. Bu, kitleyi yumuşatacak böylece bağırsaklardan geçerek dışkıyla vücuttan dışarı atılabilecektir. Benim tavsiyem kedinize üç dört haftada bir, üç gün süreyle günde bir defa bu yağdan bir çay kaşığı olarak vermeniz. Bu uygulamayı sürekli olarak yapmanız bazı önemli vitaminlerin emilimini azaltacağından, kedinize her gün sıvı parafin vermemelisiniz.

Kedinin Yıkanması

Banyo için en iyi yer banyo lavabonuz olacaktır. Banyoya başlamadan önce tüm kapı ve pencelerin kapalı olduğundan ve odada soğuk hava akımı olmadığından emin olun. Kedinizin ayağının kaymaması için lavaboya bir lastik paspas yerleştirin.

kedinizin karşı koyacağını düşünüyorsanız onu yalnız başı görünecek şekilde pamuklu bir torbanın içine koyun. Şampuanı torbanın içine boşaltın ve torbayı suyla doldurun. Daha sonra torbanın dışından kedinizi ovabilir ve köpük oluşturabilirsiniz.

[list type=”default” color=”primary”]
  • Lavaboyu 5-10 cm. kadar sıcak suyla doldurun. Suyun sıcaklığı mümkün olduğu kadar kedinizin 38 santigratlık vücut sıcaklığına yakın olmalıdır. Kedinizi kaldırmak için bir elinizi arka bacaklarının altına koyun, diğer elinizle de boynundan tutun. Eğer kedinizin ön pençelerini suyun dışına uzatmak istiyorsa buna izin verin.
  • Bir sünger kullanarak, yüzü hariç kedinizin kürkünün her yerini ıslatın. Toksik ollmayan bir kedi veya bebe şampuanıyla kürkünü, tüylerin içine doğru ovarak köpürtün. Kürk köpükle dolduğunda durulama suyunda hiç sabun kalıntısı kalmayıncaya kadar sıcak suyla baştan aşağı durulayın. Bu iş için en etkili aracın, musluğa bağlı bir duş başlığı olduğunu göreceksiniz.
  • Kediyi lavabodan çıkartıp, büyük, ılık bir havluyla sarın. Şimdi, ılık suya batırılmış bir parça pamukla yüzünü temizleyebilirsiniz. Kediniz tamamen kuruyuncaya kadar onu sıcak bir yerde tutmalısınız. Eğer saç kurutma makinesinden korkmuyorsa, kürkünü yakmamaya dikkat ederek, düşük ayarda kurutabilirsiniz. Kürk kuruduğunda, tüyleri hafifçe tarayın. [/list]

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.