• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedi Mama Çeşitleri

19 May, 2016

Kedi Mama Çeşitleri

Hazır Mamalar

Kediler için pazarlanan üç çeşit hazır mama vardır: Konserve et, yumuşak-yaş ürünler ve kurutulmuş yiyecekler. Her üç çeşit de kullanılabilir olmakla birlikte komple bir beslenme süresi olarak değil, komple bir beslenme sürecinin parçası olarak kullanılmalıdırlar. İdeal olanı, haftada en az 2 kez taze besin verilmesidir.

Bunun nedeni patentli mama ların, eğer kedi uzun ve sağlıklı bir hayat yaşayacaksa, ihtiyacı olan eksiksiz bir beslenme sağlayamamalarıdır. Bu ürünlerin eksiksiz bir beslenme sunduğu iddia edilir ve birçoğu, kedilerin beslenme sürecin de  tavsiye edilen protein içeriğine de sahiptir. Ancak bizlerde olduğu gibi kedilerin de yeterli mineral ve vitamin alması için bir miktar taze besin almaları gerekmektedir. Ayrıca bazı hayvanlar monotonluğa katlanabilseler de bu tip hazır gıdalar mönüdeki tek çeşit olarak çok sıkıcı olabilirler.

Konserve Mamalar

Kedi-Mama-Çeşitleri-Konserve-MamalarıBu ürünler genellikle, et, balık tuzları, kıvam veren maddeler, vitaminler, renklendiriciler, su ve bazen de tahılları içerir. Bir çok mamanın içeriği, balık, tavuk, sığır eti, tavşan ve sakatat üzerine kuruludur. Bunlar yüzde 25-30 oranında protein içerirler, dolayısıyla kedinin öğününde ana öğe olarak kullanılabilir. Konserveler steril ve saklanması kolay olduğu için faydalıdırlar. Ancak özellikle kıvamlı çeşitlerinde olduğu gibi konservenin önemli bir bölümü sudan ibaret olduğundan size oldukça pahalıya gelebilirler. Ayrıca, konserveleme süreci ve depolama süresi, mamanın vitamin değerini kaybetmesine sebep olabilir.

Değeri açısından da bu hazır gıdalar bir hayli pahalıya gelirler.
Bununla birlikte zaman zaman mönüdeki tek çeşit olarak hazır gıda kullanmak isteyebilirsiniz. Bu, aylarca değil bir kaç haftalığına olacaksa ve kurutulmuş gıdalarla birlikte çok miktarda su verecekseniz, kediniz için sorun olmayacaktır. Gıda mühendisleri kedileri için yapılmış hazır mamalara
da insanlar için yapılmış gıdalarda kullandıkları kimyasal katkı maddeleri katmaktadırlar. Bu maddelerin, ürünü kedinin kendisinden ziyade, dükkan sahibi veya kedi sahibi için daha uygun hale getirmek amacıyla eklendiği düşünülmektedir. Elbette bu ürünlerin iyi olup olmadığına dair son söz tüketicinindir. Onlar reklamlardan etkilenmeyecekler, ürünün tadını ya beğenecekler ya da beğenmeyeceklerdir.

Kuru Mamalar

Kedi Mama Çeşitleri- Kuru MamalarBu küçük bisküviler ve granüller, tahıl, balık, et, maya, vitamin, yağ ve renklendirici içermektedir. Bunlar hem daha ucuz hem de depolaması ve kullanımı konserve ve yaş mamalara göre daha kolaydır. Ancak bunların da bazı dezavantajları vardır. Kuru mama genellikle yağ ve proteince zayıftırlar bundan dolayı bazı mesane problemlerine yol açtığı düşünülmektedir. Eğer kedinizi kuru mama ile besliyorsanız, her zaman taze suyunun hazır bulunduğundan emin olmasınız.

Yaş Mamalar

Kedi Mama Çeşitleri- Yaş MamalarBu lokmalar, et, soya fasulyesi, yağ, vitamin, koruyucu katkı maddeleri, renklendirici kimyasallar ve çoğunlukla kıvam verici maddelerle şekerden oluşur. ”Yaş” denmesine rağmen bazıları oldukça suludurlar ve yüzde 33’ten fazla su içerirler. Bu anlamda oldukça pahalı oldukları da göz önünde bulundurulursa fazla besin değeri taşımazlar. Yumuşak ve yaş ürünler yüzde 25’in üzerinde protein içerdiklerinden kedinin diyetinin ana parçasını oluşturabilirler. Ancak bunların yağ oranı düşüktür. Küçük folyo kutularda paketlendikleri için, kuru mamalar gibi uzun süreli olmasa da muhafaza edilebilirler.

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.