• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Şecere & Cattery Belgesi Yasal Kedi Yavrusu Satışı İçin Yeterli mi?

22 Eyl, 2016

Şecere & Cattery Belgesi Yasal Kedi Yavrusu Satışı İçin Yeterli mi?

Bu makaleyi okuduğunuzda neler öğreneceksiniz?

[list type=”check” color=”primary”]
  • Kedi satışı yasal mı değil mi? Öğreneceksiniz.
  • Kedi satışı yapmanın ne olduğunu öğreneceksiniz.
  • İnternetten veya fiziki mağazalardan kedi satışı yapmanın farklarını öğreneceksiniz.
  • Mağazadan kedi satışı yapmanın ne olduğunu öğreneceksiniz.
  • Cattery yani kedi yetiştirici belgesinin ne olduğunu öğreneceksiniz.
  • Şecere Belgesi (pedigree certificate) nin ne olduğunu öğreneceksiniz.
  • Zorunlu ev ve süs hayvanları satış belgesinin ne olduğunu öğreneceksiniz.
  • Petshoplar’da kedi satışı yapmanın yasal olup olmadığını öğreneceksiniz.
  • Cattery’lerin kedi satışı yapmasının yasal olup olmadığını öğreneceksiniz.
  • Bu konuyla alakalı belgelerin nasıl alındığını ve ne işe yaradığını öğreneceksiniz.
[/list]

Kedi Satışı Nedir?

Kedi satışı yasal mı?daha doğrusuŞecere & Cattery Belgesi yasal kedi yavrusu satışı için yeterli belgeler mi?Sorularının sık sık gelmesi ve bu soruların yanıtını bilmeyen insanların yanlış yönlendirmeler yaptığına şahit olduğumuz için bu makaleyi yazmak zorunda kaldım. Kedi satışı yasal mı? Sorusunu tek kelime ile yanıtlayabilirim lâkin o zaman, bu konu hakkında bilgi sahibi olmadan; fikir sahibi olan insanlardan bir farkım kalmaz. 

1-kedi-yarismasi-kedi-guzellik-yarismasi-cat-show-secere-cattery-belgesi-yasal-kedi-yavrusu-satisi-icin-yeterli-mi

Bu nedenle önce hangi belgenin ne amaçla verildiğine, sonrasında yasaların bize ne söylediğine ve son olarakta yakın zamanda bu konu hakkında yapılan yasal yaptırımlarla bilgi vererek konuyu bağlayacağım. Bu yazıyı anlayarak okumalısınız ki, ister kedi alıcısı olun ister kedi satıcısı olun, yasal bir boyut ile karşı karşıya kaldığınızda kendinizi savunabilesiniz. 

İnternetten veya Fiziki Mağazayla Kedi Satışı Arasında Fark Var mı?

İnternetten kedi satışı nedir? Sorusunu sormadan önce internetten kedi satışı yapmakla, internet dışındaki bir mecra üzerinden kedi satışı yapmak arasında bir fark olup olmadığını sormalıyız. İnternet veya internet dışında ev ve süs hayvanları satışı yapmanın şu an için herhangi bir farkı yoktur. Ancak zannedilmemelidir ki normal ürünler içinde bu geçerlidir.

0-kedi-yarismasi-kedi-guzellik-yarismasi-cat-show-secere-cattery-belgesi-yasal-kedi-yavrusu-satisi-icin-yeterli-mi

Normal ürün satışları internetten yapıldığında fiziki mağazadan farklı olarak ‘ Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmelik ‘ üzerinden işlem görür. Lâkin Kedi satışı ‘ Ev ve Süs Hayvanları Üretim, Satış, Barınma ve Eğitim Yerleri Hakkındaki Yönetmelik ‘ üzerinden işlem görür. Dolayısıyla internetten veya fiziki mağaza üzerinden kedi satmanın özel cezai bir farkı yoktur.

Kedi Satış Çeşitleri

İnternetten Kedi Satışı Nedir?

İnternetten Kedi Satışı Nedir? ‘ sorusunu sürekli almıyoruz. Ancak ‘ kedi satmak yasal mıdır? ‘ sorusunun yanıtı için ihtiyacımız olan bir ayrıntıdır. İnternetten kedi satmak, rekabete dayalı günümüz dünyasında, çok daha fazla kedi alıcısına ulaşmak için kullanılan bir yöntemdir. Kedi yetiştiricileri, üreticileri veya petshoplar internetin avantajlarını kullanarak satışı yaptıkları canlının çok daha fazla insana ulaşmasını sağlamayı amaç edinirler. 

6-kedi-yarismasi-kedi-guzellik-yarismasi-cat-show-secere-cattery-belgesi-yasal-kedi-yavrusu-satisi-icin-yeterli-mi

İnternetten Kedi Satış Çeşitleri Nelerdir?

İnternet üzerinden ‘ sahibinden ‘ veya ‘ mağazasından ‘  kedi satmanın farklı farklı yöntemleri vardır. Aşağıda şimdiye kadar gördüğüm yöntemleri inceleyebilirsiniz.

[table class=”table-bordered” cols=”Satış Alanı,Gördüğü Rağbet” data=”Cattery Sitesinden Satış,Yüksek (artma oranı çok yüksek),İlan Sitelerinden Satış,Çok Yüksek,Facebook Gruplarıyla Satış, Düşük, Facebook Reklamlarıyla Satış, Çok Düşük,Google Adwords Reklamlarıyla Satış, Çok Düşük”]

Mağazadan Kedi Satışı Nedir?

Mağazadan kedi satışı halk arasında petshoptan kedi satışı olarak geçiyor. Kedi, köpek, kuş, sürüngen vb. evcil hayvanların temel ihtiyaçlarını satan petshop mağazalarının şu an için gerekli izinleri alması durumunda canlı hayvan satışı yapması da yasaldır. Dolayısıyla herhangi bir petshop üzerinden istediğiniz evcil hayvanı sözleşme yaparak satın alabilirsiniz.

7-kedi-yarismasi-kedi-guzellik-yarismasi-cat-show-secere-cattery-belgesi-yasal-kedi-yavrusu-satisi-icin-yeterli-mi

Petshoplar evcil hayvanları nasıl seçiyor? Evcil hayvan üretim çiftliklerinin ürettiği evcil hayvanlar, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yasa ve yönetmeliklerinde belirtilen şartları oluşturdukları taktirde satılabiliyorlar. Dolayısıyla bir petshopun yasal satış yapıp yapmadığını öğrenmek istiyorsanız, duvarında asılı olması gereken ev ve süs hayvanları satış belgesinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Belgelerin Açıklamaları

Şimdi gelelim en can alıcı kısımlardan bir tanesine, kedi derneklerinden temin edilen belgeler ne işe yarıyor? Bazı kedi dernekleri verdikleri belgeler ile yasal kedi üretimi yapılacağına dair açıklamaları yapmaktadırlar. Ama buradaki hata sadece kedi derneklerinde bu açıklamayı yapan kişilerde değil. Bu açıklamayı duyduktan sonra araştırma yapmayarak, yasal olduğunu düşünenlerdedir. Özellikle belirtmek istiyorum, yasal sonuçları olan konularda söylenenlere değil araştırmalarınızın sonucunda; resmi kaynaklardan elde ettiğiniz bilgilere önem vermenizdir.

4-kedi-yarismasi-kedi-guzellik-yarismasi-cat-show-secere-cattery-belgesi-yasal-kedi-yavrusu-satisi-icin-yeterli-mi

Bu bölümde kedi derneklerinin hangi belgeleri hangi amaçla verdiğini anlatmaya çalışacağım. Şecere belgesi nedir? Nasıl alınır? Hangi amaçla verilir? Cattery yani Yetiştirici Belgesi nedir? Nasıl alınır ve hangi amaçla verilir? Gibi soruların yanıtını alacaksınız. En önemli noktalardan bir tanesi, bu yazıyı kedi derneklerine düşman birisi olarak değil. 2016 tarihi itibariyle Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneğinin yönetim kurulu başkanı olarak yapıyorum. Dolayısıyla benim kedi yetiştiricilerine doğru bilgiyi aksettirmek dışında bir amacım olmadığının farkına varmanız zor olmayacaktır.

Cattery Belgesi Nedir?

Cattery yani kedi yetiştirici belgesi, herhangi bir kedi derneği tarafından talep edenlere verilen bir evraktır. Kedi evi belgesi olarak da tanımlanabilir. Kedi dernekleri bu belgeyi vermeden önce yetiştiriciden bazı bilgiler talep etmektedir. Kedi evinin adı, kedi evinin sahibinin adı ve soyadı, kedi evinin adresi gibi bilgiler. Yapılan yönetim kurulu toplantısında uygun görülmesi durumunda ilgili kedi evine belgelendirme dernek tarafından yapılır.

3-kedi-yarismasi-kedi-guzellik-yarismasi-cat-show-secere-cattery-belgesi-yasal-kedi-yavrusu-satisi-icin-yeterli-mi

Peki bu belgeyi veren dernek neler yapabilir? İstediği gün ve saatte kedi evine denetime göndereceği felinoloji uzmanları ve veteriner hekimler ile denetim yapabilir. Bu denetim sırasında neleri kontrol edebilir? Kontrol edebileceği alanlarla aşağıdaki örnek tablodan ulaşabilirsiniz.

[table class=”table-bordered” cols=”Yetkili Tarafından Kontrol Edilecek Alan, Tüzüğe Uygun¹, Eğitim Verilecek², İşlem Uygulanacak³, Var/Evet Yok/Hayır
” data=”Kediler Uygun Besin Değerinde Mamalar ile Besleniyorlar mı?,√ / χ,√ / χ,√ / χ,V / Y,Yaşam Standartlarına Uygun Ortam Oluşturulmuş mu?,√ / χ,√ / χ,√ / χ,V / Y,Kedilerde Hastalık Belirtisine Rastlandı mı?,√ / χ,√ / χ,√ / χ,V / Y,Kedilerde Hastalık Varsa Karantina Oluşturulmuş mu?,√ / χ,√ / χ,√ / χ,V / Y,Hastalık Varsa Gerekli Tedavilere Başlanmış mı?,√ / χ,√ / χ,√ / χ,V / Y,Kedilerin Aşı ve Parazit Tedavileri Uygulanmış mı?, √ / χ,√ / χ,√ / χ,V / Y”] ¹ Dernek tüzüğüne uygun olması durumunda işaretlenir. Yetiştirici puanı arttırılır.
² Dernek tüzüğüne uygun olmayan bazı durumlar tespit edildi. Bu durumlar hakkında eğitim verilecek.
³ Dernek tüzüğü dışında Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi dışında hatalar var. Bu durumda dernek ihtar, disiplin kurulu kararlarına göre durum ilgili resmi mercilere bildirilir.

Yukarıda verilen bilgiler kedi derneklerinin tamamında geçerli olmayabilir. Bu uygulamalar ‘ Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği ‘ yaptırımları baz alınarak yapılmıştır. Şimdi gelelim bu belgenin kedi satışı için yeterli olup olmadığına, cattery belgesi hiçbir yetiştiriciye bir kediyi satma konusunda yetki vermez. Yetiştirici belgesi sadece catterynin bir veya birden fazla kedi derneği tarafından denetlendiğinin göstergesidir. Kedilerinin yaptığı doğumların kayıt ve takip altında tutulduğunu gösterir. Bunun dışında bir yetiştiricinin ağzından açıklanacak olursa;

Ben ‘ev ve süs hayvanları yönetmeliğindeki çiftliği’ açmaya yeticek kadar çok kedi yetiştirmiyorum. Dolayısıyla sadece vergi dairesinin hobi amaçlı gelir yönetmeliğinde belirtilen tutar kadar kazanç sağlıyorum. Kedi derneklerine kayıt olarak, kedilerime en üst seviyede bakmak için elimden geleni yapıyorum.

şeklinde ifade edilebilir. Dolayısıyla cattery belgesi, kedi yetiştiricisinin yasal şartların bir kısmını yerine getirdiğini anlamamız için ufak bir göstergedir.

Şecere Belgesi Nedir?

Cattery yani yetiştirici belgesi sahibi olan kedi sahiplerinin sıkça kullandığı bir belgedir şecere belgesi. Şecere belgesi İngilizce olarak ‘ Pedigree Certificate ‘ olarak adlandırılmaktadır. Şecere belgesi kedilerin anne, baba, dede, babaanne, dedesinin babasını, babannesinin annesi ve babası gibi kayıtları tutmaktadır. İnsanlardaki ‘ Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ‘ belgesine benzemektedir.

Peki kedilerde şecere belgesi tutulmasının amacı nedir? Günümüzde safkan kedi ırkları maalesef bilinçsiz üreticiler tarafından kırmalaştırılmaktadır. Şecere belgesi kedinin geçmişten çiftleşmemesi gereken bir ırkın soyundan gelip gelmediğini kanıtlayabilir. Bu belgeye neden ihtiyaç duyuluyor? Irk standartlarını yüksek olarak karşılayan bir dişi bir erkek kedi aldınız. Bu kedilerin çiftleşmesi sonucunda kırma yavrularınız oldu. Bunun sebebi anne veya baba kedinizin genetik tablosunda kırma bir kedinin dnasının olması olabilir. Dolayısıyla minimum 3 4 kuşaktan kayıt altına alınmış bir kedinin şecere belgesi incelendiğinde yapacağı doğum sonucunda hangi cins, hangi renk yavrular doğacağını anlamanız mümkündür.

Şecere belgesi kaydı tutulması için yetiştiricinin bir cattery belgesi sahibi olması gerekmektedir. Yukarıdaki bilgileri göze aldığımızda şecere belgesinin yasal kedi satışı ile yakından uzaktan alakası olmadığını fark edebilirsiniz.

Zorunlu Ev ve Süs Hayvanları Satış Belgesi

Zorunlu ev ve süs hayvanları satış belgesi genellikle bilinmeyen lâkin çok önemli bir belgedir. Bu belge ev ve süs hayvanları üreten işletmelerin, hangi konularda bilgi sahibi olması gerektiğini, hayvanlara nasıl bakılması gerektiğini, hastalıkları, üretim şartları gibi konular da detaylı verilen bir eğitimin sonucunda alınmaya hak kazanılmaktadır.

4-kedi-yarismasi-kedi-guzellik-yarismasi-cat-show-secere-cattery-belgesi-yasal-kedi-yavrusu-satisi-icin-yeterli-mi

Eğitimler genellikle bağlı bulunulan belediyelerde verilmektedir. Eğitim kapsamında ağırlıklı olarak Ev ve Süs Hayvanları Satış, Üretim, Barındırma Yönetmeliğindeki maddeler anlatılır. Ardından salgın hastalıklar, alınması gereken önlemler ve oluşturulması gereken minimum şartların üzerinden geçilir. Her kedi yetiştiricisi, çiftlik ve petshopun alması gereken önemli bir belgedir.

Kedi Satışı

Petshoplar’da Kedi Satışı Yasal mı?

Petshoplarda yani fiziksel mağazalarda kedi satışının yasallığı tartışmaya açılabilecek bir konu değildir. 2012 tarihinde Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hazırladığı yönetmelikle en azından şuan için Petshoplarda,  gerekli şartları oluşturmaları şartı ile canlı hayvan satışı yasaldır. Petshopların oluşturması gereken minimum şartları yazının sonundaki linkten öğrenebilirsiniz. Petshoplarda kedi satışı yasal mı? Sorusunun yanıtını verdik.

Cattery’lerin Kedi Satışı Yasal mı?

Gelelim en çok gelen soruya, catterylerin yani kedi yetiştiricilerinin kedi satışı yasal mı? sorusunun yanıtı Ev ve Süs Hayvanlarının Üretim, Satış, Barındırma ve Eğitim Yerleri Hakkındaki Yönetmelik şartlarını yerine getiren her kedi yetiştiricisinin kedi satışı yasaldır. Bu şartların neler olduğunu aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz. İlgili yönetmeliğin güncellemesi gibi bir durum söz konusu, bu nedenle gerekli şartları ayrıntılı olarak incelemiyorum. Güncelleme yapıldıktan sonra yönetmeliğin istediği şartları ileteceğim.

Ev ve Süs Hayvanlarının Üretim, Satış, Barındırma ve Eğitim Yerleri Hakkında Yayımlanan Yönetmeliğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Scottish Fold Kulübü
Technology Manager
Mert Eden

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.”] Kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”44″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”true” ] [spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.”] Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”24″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”false”]

Mert Eden

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.