• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedi Yatakları

Kedi Yatakları
13 Haz, 2016

Kedi Yatakları

Kedi Yatakları

Kediniz çoğu geceyi size sokularak geçiriyor olsa da, onun da kendine ait bir uyuma yerine ihtiyacı vardır. Kediler genellikle kedi yatakları değilde, sizin yatağınızı ya da belirli bir yastık veya koltuğu tercih edebilir. Ancak hasta olduğu ya da kendini güvende hissetmediği zamanlarda, yatağı onun psikolojik ihtiyacını gidereceği en önemli sığınak olacaktır.

Yatak Seçimi

Yatak SeçimiGünümüzde, bir çok hayvan mağazası kedi yatakları satıyor. Belki siz de kedi arkadaşınızı bunlardan alarak mutlu etmek isteyebilirsiniz. Kedi yatakları, büyük yastık keselerden (içinde polistiren granüller bulunan geniş, yuvarlak yastıklar), kedi ”iglo”ları (isminden de anlaşılabileceği gibi bunlar buzdan yapılan Eskimo evleri şeklinde yataklardır -tabii ki kedi igloları buzdan değil plastikten yapılmıştır) kadar geniş bir çeşitliliğe sahiptir.

Geleneksel hasır sepetler oldukça göz alıcıdır ve yavru kedilerin sepetin gıcırtılı sesini rahatlatıcı buldukları söylenir ancak bu sepetlerin temizliği pek kolay değildir. Daha ucuz bir alternatif olarak, malzemesi tahta ya da içi gazete kağıdı parçaları ile doldurulmuş bir karton kutu da aynı derecede uygun bir yaşam alanı olacaktır. Üstelik karton kutu atılabilir olduğundan, yatak kirlendiğinde rahatça yenisiyle değiştirebilirsiniz. Kedinizin yatakları yumuşak ve sıcak malzemelerle her zaman konforlu ve çekici kılmalısınız.

Kedi Yatakları-Yatak SeçimiBunu yatağı önce gazete kağıdı, arkasından yumuşak kumaşla döşeyerek yapabilirsiniz. Eski yünlü bir kazağınız kolaylıkla lüks bir kedi battaniyesine çevrilebilir. Eğer yeni küçük bir yavru kediniz varsa, annesini ya da kardeşlerini özleyebileceği için, yatağına ona arkadaş olacak yumuşak bir oyuncak bırakabilirsiniz.

Yatakların Temizliği

Kediler yaratılışları gereği, temiz yaratıklardır ve kirli bir yatağa burun kıvırıp yanaşmayacaklardır. Bu nedenle kedinizin yatağını ve iç malzemelerini düzenli olarak temizlemelisiniz. Plastik çeşitler aralarında yıkaması en kolay olanlarıdır ve pire barındırma riski düşük olması gibi ek bir avantaja sahiptirler. Yatağı zehirli madde ihtiva etmeyen sulandırılmış bir dezenfektanla iyice fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Yatak kuruduktan sonra gazetelerden bir kat yapıp üzerine yıkadığınız ya da yenilediğiniz kumaşı yerleştirin.

Kedinin Yatak Odası Nerede Olmalıdır?

Kedi Yatakları-Kedinizin Yatağı Nerde OlmalıdırKedilerin kıvrılıp uyumak için evin en sıcak yerini bulmak gibi esrarengiz bir hünerleri vardır. Eğer eviniz merkezi ısıtmalı ise kediniz uyumak için büyük olsalılıkla ısı kaynağına yakın bir yer seçecektir. Burası cereyan almayan, korunaklı bir yer olduğu sürece, kedinizin yatağını koyacağınız en iyi yerdir. Soğuk havalarda, daha fazla ısı için kedinizin kutusuna ısıtma yastığı (tıpkı elektrikli battaniye gibi elektrikle ısıtılmış yastık) koyabilirsiniz. Bu yastığı ortalayarak değil, yatağın bir kenarına koyduğunuzdan emin olun böylece yatağın bir tarafı sıcak, diğer tarafı soğuk olacak, kediniz isteği sıcaklığı kendisi seçebilecektir.

Kedinizin Uyku Saatleri

Kedi Yatakları-Kedinizin Uyku SaatleriKedinizi yatağına yollayabilirsiniz ama orada kalmasını ve uyumasını sağlayamazsınız. Bu konuda kedilerin büyük bir çoğunluğunun, ailenin kurallarıyla başları derttedir. kedinizi dört ayaklı bir karyola ile ödüllendirseniz bile, yatma saati geldiğinde sizin yatağınızda kıvrılıp yatması gibi bir ihtimal her zaman söz konusudur. Eğer yatağınızı, kürklü bir su torbası ile paylaşmaya itirazınız yoksa, bir sorun yoktur. Ama sakin gece uykularını sevenlerdenseniz, kediniz daha henüz bir yavruyken evin kurallarını ortaya koymanız gerekmektedir.

Gece vakti, yatmaya gitmeden önce onu kendi yatağına koyarak işe başlayın. Işığı söndürün ve kedinizin ”yatak odasının” kapısını kapatın. Yemek kabı ve suyunu ulaşabileceği bir yere koymayı unutmayın. Başlangıçta, yavru kediniz muhtemel bu zoraki ayrılıktan hoşlanmayacak ve bunu sık sık sesli olarak protesto edecektir. ama bir veya iki hafta içerisinde, bir kere bu düzenle alışınca geceleri sessiz yerine çekilecektir.

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.