• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedi Yetiştiriciliği

Kedi-Yetiştiriciliği-Yetiştiricilik
26 May, 2016

Kedi Yetiştiriciliği

Yavru Kedi Yetiştiriciliği

Yavru kedi yetiştiriciliği için dikkat etmeniz gereken en önemli şeyler. Kediler yaşamlarının ilk haftalarında en hassas dönemlerindedirler ve ister anneleri tarafından büyütülsünler ister biberonla beslensinler, bu dönemde sahiplerinden büyük ilgi beklerler sizin ilginiz, özellikle sütten kesildiği dönemde önemlidir.

Sütten Kesilmek

Kedi Yetiştiriciliği-Sütten KesilmekYavru kedinin sindirim sisteminin sütten başka gıdalara alıştırılması süreci, sütten kesilme olarak bilinir ve genellikle yavru üç haftalık olduğu zaman başlar. Sütlü sıvılardan başlayarak, tahıl ve daha sonra et, yavru sekiz haftalık olup, sütten tamamen kesilene kadar, yavaş yavaş kedinin beslenme sürecine girer.

Yavruların yemeyi kabul ettiği yiyecekler onların yetişkin yaşamlarındaki yemek tercihlerini oluşturacağı için, çeşitli ve dengeli bir beslenme uygulayarak, yemek konusunda iyi alışkanlıklar edinmelerini sağlamanız önemlidir.

Vitaminler

Her bir yavruya günde bir kez, bebekler için kullanılan türde bir multi-vitamin şurubu verin. Şurubu sütten kesilmeye başladığı zamandan itibaren en az altı aylık olana kadar bir besinin içine karıştırın.

Yavruları Annelerinden Ayırma

Özel durumlar dışında (tıbbi nedenler vs.) yavruları, en az altı haftalık olana kadar annelerinden ayırmayın. İdeal olanı, yaklaşık sekiz haftalık olup sütten tamamen kesilene kadar beklemenizdir.

Biberonla Emzirme Sonrası

Kedi Yetiştiriciliği-Biberonla Emzirme SonrasıSuni beslenen yavruların da sütten kesilmesi üç haftalıkken başlamalıdır. Birkaç gün, yarım çay kaşığı kadar en ince bebek hafif nişastasını, pürüzsüz şekilde mikserden geçirilmiş bebek mama püresini ( et, balık veya peynir püresi) veya paça eti peltesini biberondaki süte ekleyin. Yavru kediler daha sonra, doğal şekilde emzirilen yavrulara uygulanan şekilde sütten kesilebilirler.

Tuvalet Terbiyesi

Kedi Yetiştiriciliği-Tuvalet TerbiyesiYavrular üç dört haftalıkken ilk defa katı yiyeceklere başladıklarında, tuvalet terbiyesi almalarının vakti gelmiştir. Kedi tuvalet kabını, uygun, kolay erişilir ancak sessiz bir yere yerleştirin ve yavruları sık sık içine koyun, özellikle de idrar yapmaya veya dışkılamaya hazır göründüklerinde ya da gerçekten yapmaya başladıklarında.

Kuyruğu yukarda çömeldiği için, kedinizin idrar yapmak ya da dışkılamak üzere olduğunu anlayabilirsiniz. Yanlış yerde ihtiyaç giderdiklerinde, asla kedilerin burnunu kendi idrarına sürmeyin çünkü bu bölgeyi kalıcı tuvaletleri olarak görmelerine neden olacaktır. Tekrar kirletmelerini önlemek için bu bölgeleri daima titiz bir şekilde temizleyin.

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.