• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kediler İçin Taze Yiyecek

Kediler-İçin-Taze-Yiyecekler
20 May, 2016

Kediler İçin Taze Yiyecek

Kediler İçin Taze Yiyecek

Eğer çoğunlukla konserve mama ile besliyorsanız, kedinizin sağlığı için ona haftada bir iki kez kediler için taze yiyecek lerden vermek isteyebilirsiniz. Eğer kedinize özel olarak yemek pişiriyorsanız, yemeğe iyotlu tuz koyun. Bu özellikle hamile kediler için önemlidir.

Et

Toksoplasmo’yu önlemek için bütün etler pişirilmelidir. işlerinin yapısından dolayı kediler çiğneyemezler bu nedenle yiyeceği ya güzelce doğramalı, ya kıyma yapmalı ya da kedinizin koparabileceği şekilde büyük parçalar halinde servis yapmalısınız. Eğer tavuk veriyorsanız, boğazına kaçıp boğulmaması için tüm kemikleri ayıkladığınızdan emin olmalısınız.

Kedilerde Çimen Yemek

Kediler İçin Taze Yiyecek-Kedilerde Çimen YemekKediniz çimen veya yabani ot çiğnemekte ısrar ediyorsa korkuya kapılmayın. Çimen kediler için iyidir. Belirli vitaminleri içerir ve tüy toprakları gibi istenmeyen maddelerin çıkması için etkili bir kusturucu görevi görür. Bununla birlikte sık sık çimen yiyorsa, bahçenizde kullandığınız hiçbir gübrenin toksik olmadığından emin olun.

Sıvılar

Sıvılar kedigillerin sağlığı için gereklidir, buna karşın vücut ölçüleri kıyaslandığında, bizden daha az sıvı alımıyla hayatta kalabilirler.

Su

Kediler İçin Taze Yiyecek-SuSu, kediler de beslenmenin gerekli bir parçasıdır. Et yüksek seviyede protein olduğu kadar yüksek seviyelerde su içermelidir. Zengin bir protein beslenme süresiyle beslenen bir hayvan çok miktarda üre üretecektir. bu atık maddeyi böbrekler yoluyla atmak için de fazla miktarda suya ihtiyacı vardır. O halde, kendi büyüklüklerine göre bizden daha mı fazla suya ihtiyaç duyarlar? Doğrusu daha azı onlar için yeterlidir çünkü mesanelerinde bizim ürettiğimizden daha yoğun idrar üretebilmektedirler (yaklaşık üç kat daha yoğun) ve bu onların suyu tutmalarına yardımcı olur. Ayrıca kediler nefes nefese kaldıklarında veya terlediklerinde çok az su kaybederler, soluk alma sırasında ise önemsiz bir miktar su buharlaşır. Aslanlarda olduğu gibi büyük kedilerin dahi bir yudum su içmeden 10 güne kadar dayandıkları kaydedilmiştir. Pişmiş balık, işkembe ve bazı konserver mamalar kediye ihtiyacı olan suyun büyük bir bölümünü verecektir.

Kediler İçin Taze Yiyecek- Kedilerde SuAyrıca kediler günlük su gereksinimlerinin bir kısmını da kimyasal reaksiyon yoluyla alırlar. Yiyeceklerinde yağ ve karbonhidratlar vücutllarında ”yakılır” ve su molekülleri üretilir.

Yeteri kadar taze yiyecek ve temiz su hazır bulunduğu sürece ve onu sadece kuru mamayla beslemiyorsanız, kediniz az su içiyor diye endişelenmeyin yiyeceklerinden yeteri suyu alıyordur ve yeterli su alımı idrar  yolları problemlerinin önlenmesi açısından önemlidir. Bazı kediler sahiplerinin yanında su içmezler, ancak büyük ihtimal bir su birikintisinden yada banyo küvetinden su içiyorlardır.

Süt

Süt bir besin ve sıvı kaynağıdır ancak kedinizin yanında her zaman suyunu hazır bulunduracağınız için süt vermeniz şart değildir. Esas önemi bir kalsiyum ve fosfor kaynağı olarak 200 ml’sinin yetişkin bir kedinin günlük kalsiyum ve fosfor ihtiyacını karşılamasıdır. Bununla beraber inek sütü bazı kedilerde ishale neden olur.

Alkol

Ne yazık ki bazı kediler bu insanların kötülüğüne kurban olurlar. Brooklyn’li siyah, erkek bir kedi olan Jack, üç yaşşında su içmeyi bırakıp içine Fransız rakısı katılmış süt içmeyi alışkanlık haline getirmişti Büyüdükçe daha fazla süt istedi ve 8 yaşında öldüğünde karaciğeri perişan haldeydi. Miktarı az da olsa kedinize alkol vermeyin. Zehirlenme durumunda panzehir olarak veteriner tarafından önerilmesi durumu hariç, kedilere hiç bir zaman alkol verilmemelidir.

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.