• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Balık Yağının Etkileri Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Kedilerde Balık Yağının Etkileri Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey
25 Kas, 2016

Kedilerde Balık Yağının Etkileri Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Sevgili takipçilerim. Saygı değer kedi sever dostlarım. Bugün, sizlere kediler için gerçekten çok faydalı bir konudan bahsedeceğim. Balık yağı …
Balık yağı, bana göre kediler için vazgeçilmezdir. Onlara, en başta tüy ve deri olmak üzere, birçok konuda faydası dokunan bir addedir. Eşsiz bir takviye ve  gıdadır. Kediler ve balık benim hayatımda, ayrılmaz bir ikilidir.
Şimdi, dilim döndüğünce, bildiğim kadar, balık, balık yağı ve türevlerini,  faydalarını, etkilerini sizler için açıklamaya, tecrübelerimi, bilgilerimi paylaşmaya çalışacağım.

Balık Yağı Nedir?

Balık yağı, D vitamini ve DHA yönlerinden çok zengindir. Ancak içerdiği en önemli yararlı madde, bana göre omega 3 yağ asididir. Omega 3 vücudun, tüm imun sistemin gelişimi ve güçlü bir bağışıklık sistemi açısından büyük önem arz eden bir yağ asididir. Piyasada kapsül veya sıvı olarak bulunur. Bunan yanında, Omega 6 ve Omege 9 açısından da zengindir.
Balık Yağı Nedir?
Vücudunuz için balık yağı bir çok organ ve genel vücut sağlığının korunması yönünden büyük önem arz eder. Çok önemli bir besindir. Omega 3 asitlerini içeren diğer yiyeceklerde de balık yağının vücudunuza sağladığı olumlu etkileri okuyabilirsiniz mesela. Örneğin vejetaryenler, Omega 3 içeren çeşitli yosun çeşitleri ile vücutlarının bu gereksinimlerini büyük ölçüde karşılamaktadırlar.
Kolesterol azaltma, karaciğer, böbrek ve kalp gibi iç organlara ve genel olarak bağışıklık sistemine olumlu etkilerde bulunma ve sindirimi hızlandırma, kolaylaştırma gibi etkileriyle balık yağı, insanların sık sık kullandığı, bana göre vücuda faydalı ve yardımcı besinlerin başında gelir. Diyet uzmanları balık yağının bu avantajlarını sunmak için, balık yağı kapsüllerinin diyet programına ekler.

Omega 3 Nedir? Görevleri nelerdir?

Omega 3  ise, Esansiyel Yağ Asitleri bileşimidir.  Omega 3 yağ asitleri, beden için gerekli  ama vücudun üretemediği yağ asitleri toplamıdır.  Gıdalarla alınamadığı durumlarda, gıda takviyeleri ile alınmaları büyük önem arz eder. Temel Omega-3 yağ asitleri alfa-linolenik asit, eikosapentaenoik asit EPA ve dokosaheksaenoik asit DHA lar olarak tanımlanabilir.
Omega 3 Nedir? Görevleri nelerdir?
Omega 3, vücudumuzda pek çok açıdan işi yarar ve bunlar arasında  en önemlileri kalp ve damar sağlığının koruması, beyin hücresini kaplayan zarın üretimi, kanın normal şekilde pıhtılaşmasının sağlanması ve kedigillerde de bunların yanında en başta gelen; tüy ve deri yi olumlu yönde etkilemesi olarak sayabiliriz.
Kuzey denizinde yetişen somonlarda veya Karadeniz dağlarının çaylarında büyüyen alabalıklarda Omega 3  daha fazla  vardır. Muhtemelen Karadeniz balıklarında Akdeniz’dekilerden daha fazla Omega 3 maddesine sahip. Ama siz her balıkta size yetecek kadar Omega 3 bulunduğunu düşünün. Zaten de öyle. Bu yağlar cevizde, keten tohumunda ve yeşil yapaklı sebzelerde de bulunabiliyor. Keten tohumu yağı kullanarak,  ekmek ve kurabiyelerinize keten tohumu ekleyerek daha fazla tam buğday, fındık tüketerek ve salatalarınıza daha çok semizotu ekleyerek vücudunuza daha çok Omega-3 yağı faydası sağlayabiliriz.

Omega 6 Nedir? Görevleri nelerdir?

Omega 6, çoklu doymamış yağ asitleri grubunda yer alan esansiyel yağ asitlerindendir. Omega 6 (n-6) yağ asitleri,  asıl olarak linoleik asitten türerken, omega 3 (n-3) yağ asitleri de alfa-linolenik asitten türemektedir.
Omega 6 Nedir? Görevleri nelerdir?
Omega 3 ve Omega 6 yağlarının vücuda belli oranlarda kesinlikle alınması gerekiyor
Güçlü bir imun sistemi, en başta güçlü tüyler ve deri sağlı için kedilerde mutlaka alınması gereken bir maddedir.
Bunların yanında;
1)Hücre mebranı sabitler: Hücre memranların iyi çalışması omega-3 ve omega-6 ile olur. DHA özellikle retina ve sinir hücre membranlarında çok miktarda bulunur.
2)Görme: DHA isimli omega-3 göz dibindeki retina hücrelerinde yüksek konsantrasyonda bulunur. Retinanın gelişimi için DHA yağ asiti çok çok önemlidir.
3)Sinir Hücreleri: beyindeki gri dokuda bulunan posfolipidler yüksek oranda DHA yağ asiti ve araşidonik asit bulunur. Hayvan çalışmaları beyindeki DHA azaldığında öğrenmenin azaldığını büyük ölçüde kanıtlamıştır.
4) İltihap hormonları üretimini azaltır
5) Gen etkileşimi yapar.
Yağ Asit Yetmezliği;
Esansiyel yağ siteleri eksikliğinde klinik olarak bebeklerde büyüme ve gelişmede azalma, enfeksiyonlara eğilimin artması, yara iyileşmesinin zor olması gibi belirtiler olabilir. Omega-3 ve omega-6 az alınınca omega-9 kanda artar. Kronik yağ emilim bozukluğunda, kistik fibroziste yağ asit yetmezliği çok sık görülür. Bunun için Omega 3 ve Omega 6 kullanmaya özen gösterelim.

Omega 9 Nedir? Görevleri nelerdir?

Omega 9 da bir esansiyel yağ asididir. Daha çok zeytinyağı gibi ürünlerde bulunan omega 9,en bilinen örnekleri oleik asit ve mead asit türlerinden olmasıdır.
Omega 9 da, Omega 3 ve Omega 6 gibi, imun sistemin sağlığı, en başta kedilerin tüy ve deri sağlıkları için şiddetle kullanılması gereken bir maddedir.
Omega 9 Nedir? Görevleri nelerdir?
Bu yağlar genel anlamda iyi kolestrol düzeyinin yükseltilmesinde olumlu etkiye sahip yağlardandır. Bu yüzden zeytinyağının, kalp-damar sağlığı için son derece önemli olduğu günümüzde aşikar bilinmektedir. Ayrıca bu yağlar cilde uygulandığında sedef, egzama, kuruluk ve kaşıntı gibi sorunları giderilmesine yardımcı olurlar. Mango yağı kuru saçlar ve kuru ciltler üzerinde çok etkilidir. Fındık yağı kılcal damarlar üzerinde çok etkilidir. Ayrıca bu yağ ile masaj yapıldığında kas gevşetici özelliğe sahiptir. Shea yağı meme ucu çatlakları ve doğum sonrası çatlakları üzerinde etkilidir. Ayrıca beyin gelişimi, vücut direncinin güçlenmesi, koroner kalp hastalıklarının önlenmesi gibi özellikleri de bulunmaktadır bulunmaktadır. Yetersizliklerinde ciltte kuruma gibi bazı deri hastalıkları, astım, büyümede gerileme, şeker ve bazı kanser türleri görülebilmektedir. O yüzden omega 9 içeren yiyecekleri özellikle de zeytinyağını soframızdan sakın ama sakın eksik etmeyiniz.

Balık Yağını Kedilere Vermek Doğru mu?

Balık, türevleri ve balık yağının kedilere verilmesi, onların bağışıklık sistemlerinin güçlenmesi, en başta da tüy ve deri sağlığı ve bakımı için oldukça önem arz eder. Yani verilmelidir.  Ben yıllardır veriyorum. Faydalırını oldukça fazla sayıda gördüm. Hem dahili olarak hem de harici olarak …
Balık Yağını Kedilere Vermek Doğru mu?
Bu yağları, balıkla ve türevleri ile verebiliceğiniz gibi, kapsül ve sıvı şeklinde de verebilirsiziniz. Piyasada her türlüsünü bulmak mümkün artık günümüzde. O yüzden zorluk çekeceğinizi sanmıyorum.
Velhasıl, bana göre, kediler için balık, balık türevleri ve balık yağları benim için, bunca yıllık kedi bakım tecrübemde vazgeçilmezimdir. Dahili ve harici olarak kullanırım. Hem oral yoldan veririm, hem mamalarına katarım hem de bazı deri hastalıklarında yaralarına sürerim. O yüzden benim ayrılmaz ikililer. Kedi ve balık …

Balık Yağının Kedilere Faydaları Nelerdir?

Dediğim gibi en büyük faydası; tüy ve derilerinin sağlıklı olmasını sağlamasıdır. Balık yağı, tüy formunu korur, bozuk tüy formunu düzene sokar, deriyi korur, savunmasını arttırır, mantar, egzama vs hastalıklar basta olmak üzere bir çok deri hastalıklarına karıs direnci arttır.
 İlaveten oldukça besleyici ve hücre duvarlarını yenilemesi özelilği ile de hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kan dolasımını rahatlatır. Pıhtılasmayı önler. Daha sayamadığım onlarca özelliği vardır 🙂 Kedilerde balık yağınını kullanımı son derece büyük önem arz eder.
Ben ikisini yarı düsünemiyorum. Mutlaka ve mutlaka kedilerde balık yağı kullanımını şiddetle tavsiye ediyorum. Normal problemi olmayan bir kedide, haftada bir iki defa kilo / ml hesabı mutlaka kullanılmalıdır. Ve kediler bana göre daha çok balık ağırlıklı beslenmelidirler.

Balık Yağının Kedilere Zararları Nelerdir?

Aslında çok da zararı yoktur. En azından benim bildiğim. Ama tabi ki ne deriz ” Her şeyin fazlası zarardır. ” O yüzden dikkatli ve ölçülü verilmesinde fayda vardır. Tüyleri, sağlığı güzel olsun diye de olayı abartmayalım : )
Balık Yağının Kedilere Zararları Nelerdir?
Bu yaşıma kadar bilindik bir zararına hiç rastlamadım. En çok, fazla verilmesinden dolayı, kusma reaksiyonu görülebilir. Çünkü balık yağı oldukça kuvvetlidir. Bu da tabi mide ve sindirim sistemini zorlar.
O yüzden ölçülü ve dozunda balık yağının verilmesinin bana göre hiçbir zararı yoktur. Dediğim gibi yine de dikkat gerek, çünkü balık yağı çok kuvvetlidir. Herşeyin fazlası zarardır. Bunu sakın unutmayalım.

Balık Yağının Kedilerin Tüylerine Faydası Var mı?

Aslında en çok faydasının dokunduğu kısım tüy ve deridir. Tüyleri canlandırır, bozuk, deforma olmuş tüyleri yeniler, muazzam bir tüy bakımı sağlar. Tüylere canlılık ve parlaklık verir. Yumuşacık, pamuk gibi yapar.
Balık Yağının Kedilerin Tüylerine Faydası Var mı?
Ayrıca; mantar. egzema vs bir çok deri hastalığına karşı savunma oluşturur. Deriyi güçlendirir ve korur. Bu tür rahatsızlıklarda harici olarak bile kullanılabilir. O bölgeyi yumuşatır ve besler. Hızlı iyileşmesini sağlar.
Tüylerinin yanında genel gelişimine, iskelet ve sindirim sistemine de bir çok faydası vardır. Faydalarını saymakla bitiremem açıkçası. Bana göre kediler için balık yağı bir mucize gibidir adeta.

Balık Yağını Kedilerimize Nasıl İçirmeliyiz?

Piyasada kapsül şeklinde veya sıvi şeklinde olanları var. Bu kapsüller yutturulabilir. Veya yutturalmıyorsa sıvı olan tercih edilebilir. Kapsül iğne ile şırıngaya şekilip, o şekilde de içirebilir. Veyahut mamalara da katabilirsiniz. Bir çok yolu var.
Balık Yağını Kedilerimize Nasıl İçirmeliyiz?
Ama günlük olarak, 6 aylıktan küçük kedilere 0.3 ml, 6 aylıktan büyük kedilere de 0.5 ml mi geçmemeye dikkat edelim. Dediğim gibi herşeyin fazlası zarar. Günlük olarak içirmelerinizde de, yani tüy formunu güzellistirmek için günlük bir seyir izliyorsanız, mutlaka 3 günde bir 2 gün ara verip tekrar devam edin. Böylelikle karaciğeri ve böbrekleri zorlamamıs olursunuz.
Balık yağından veya tüm yağlardan sonra kedimize mutlaka arkasından su içirmeye dikkat edelim. Unutmayalım. Zira yağlar kedilerin boğazından ağır ağır iner. Bu da onların boğazlarında rahatsızlık hissi verir. Kıhlama durumana geçerler. Bir de mideleri dolu ise arkasından gelecek kusma olayına pek sasırmamak gerekir 🙂

Balık Yağının Kedilerimize Ne Sıklıkla İçirmeliyiz?

Balık yağının, normal bir tüy formuna sahip, tüylerinde problem olmayan bir kedide, haftada bir kaç kere içirilmesinde hiç bir sakınca yoktur.  Faydası oldukça vardır zararı ise hiç yoktur.
Balık Yağının Kedilerimize Ne Sıklıkla İçirmeliyiz?
Günlük olarak içirmelerinizde de, yani tüy formunu güzellistirmek için günlük bir seyir izliyorsanız, mutlaka 3 günde bir 2 gün ara verip tekrar devam edin. Böylelikle karaciğeri ve böbrekleri zorlamamıs olursunuz. Tüyler düzeldikten sonra da normal haftada bir kaç verme seyrine geçebilirsiniz.
Kedilerimize periyodik olarak, tüy ve deri sağlığının yanında, genel vücut yapılarının sağlığı, sindirim sistemi ve gelişimleri açısından, balık yağı içirmeyi ihmal etmeyelim. Bunun takibini yapalım. Düzenli olarak verilidği takdirde herşey yolunda gider. Tüyleri canlı, sağlıklı, parlak, formda bir kediye sahip olmanın yanında oldukça sağlıklı bir kediniz de olur. Hastalıklara karşı direnci artar. Benim için aslında en önemlisi budur.

Kedimiz Balık Yağını Hangi Besinlerden Alabilir?

Balık yağını, bazı sebzelerden, bitki tohumlarından vs alabilecekleri gibi en çok  balık ve türevlerinden alırlar. En çok balık yağı hamside vardır. Bu benim görüşüm ve tecrübemdir. Hamsi de gördüğüm etki diğer balıklardan daha fazladır. Hatta son zamanda bir firma hamsi balığı yağı üretmiş onu denedim. Sonuç mükemmeldi.
Kedimiz Balık Yağını Hangi Besinlerden Alabilir?
Diğer balıklardan da alabilirler. Hamsinin yanında sıradaki iki balık bana göre, Ton balığı ve somondur. Ben ilk önce hamsiyi tercih ederim. Bulamazsam diğer balıklara yönelirim. Haşlanmış ve az kızarmış şekilde verebilirsiniz.
Bunun yanında omega yağ asitleri içiren besinleri şöyle sıralayabiliriz;
[list type=”arrow1″ color=”primary”]
 • Keten tohumu
 • Keten tohumu yağı
 • Balık yağı (sardalye, ton, somon)
 • Sardalye
 • Ton
 • Somon
 • Uskumru
 • Ceviz
 • Ceviz yağı
 • Kanola yağı
 • Soya Yağı
 • Buğday tohumu yağı
 • Palmiye yağı
 • Hurma çekirdeği yağı
 • Hardal yağı
 • Mısır yağı
 • Kurutulmuş kekik
 • Karanfil
 • Kurutulmuş nane
 • Sarı hardal tohumu
 • Fındık yağı
 • Kabak çekirdeği
 • Kabak çekirdeği yağı
 • Semizotu
 • Ispanak
 • Brüksel lahanası
 • Soya fasulyesi.[/list]
Bunların hepsinde omega yağ asitleri, en başta omega 3 vardır. Harici ve dahili kullanım alanları vardır.

Hazır Balık Yağları Etkili mi?

Ben yıllardır takviye olarak, gerek kapsül gerek de sıvı olarak kullanırım. Baya bir faydasını gördüm. Arada hamsi, ton ve somon alıp da haşlar veya haifi yağda kızartıp veririm. Ama genelde direkt etki için yağ kullanmayı tercih ederim. Hazır yağın daha çok ve hızlı etki ettiğini gördüm.
Hazır Balık Yağları Etkili mi?
Bana göre hazır olarak kullanmak hem benim için çok pratik hem de daha etkili. Direkt verebilirsiniz veya mamalara katabilirsiniz. Ama genelde direkt vermeyi tercih ederim.
O yüzden hazır balık yağı kulllanmaktan hiç tereddüt etmem. Mideden vücudu karısması hem daha kolay hem de daha basit. Etsikisini görmek de tabi doğal olarak ve buna bağlı olarak baya bir hızlanıyor. Taze balık, hamsi bulunmadığı vakitlerde, hazır balık yaağları kullanılabilir. Hiç bir sakınca yoktur.

Hangi Hazır Balık Yağlarını Tavsiye Ediyorum?

Kapsüllerle birlikte sıvı olan yağlar kullanılabilir. Özellikle malumunuz, bir haftadır saf bir hamsi yağı deniyorum. Kendi kedilerimde ve tüyleri sorunlu bir kedide bir hafta boyunca denedim. Etkileri mükemmeldi.
Tüyler daha bir parlak, daha canlı ve daha formda oldu. En çok dikkatimi çeken seyir de tüylerde sıklaşma yarattı. Hamsi balığının her zaman diğer balıklardan omega yağ asitleri açısından daha zengin olduğunu savunan biri olarak, böyle bir ürünle karsılasmam beni son derece mutlu etti.
Hangi Hazır Balık Yağlarını Tavsiye Ediyorum?
Tüyleri bozuk olan arkaşımın kedisinde de muazzam bir etki ve değişim sürecini bizzat gözlerimle gördüm. İnanılmazdı. Adeta bir mucize gibiydi Hamsi Balığı yağı. Ürün hakkında detaylı bilgi almak, ürünü incelemek ve almak için; https://www.facebook.com/SafHamsiBalikUnuBalikYagi?fref=ts profilini ziyaret edebilirsiniz. Şiddetle tavsiye ediyorum. Tüm kuzucuklar için inanılmaz faydalı olacağına inanıyorum.

Balık Yağı Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?

Balık yağının, kedilerde, tüy ve deri sağlığının yanı sara, hem kediler hem bizler için diğer faydalı etkileri;
Beyin: Düzenli olarak balık yemenin beyin fonksiyonları üzerine olumlu etkisini malumunuz hepimiz biliyoruz. Bu nedenle balık yağı depresyon, psikoz, dikkat eksikliği, hiperkativite bozukluğu, Alzheimer ve beyni ilgilendiren diğer rahatsızlıklarda oldukça iyi gelmektedir.
Balık Yağı Hakkında Bilinmeyenler Nelerdir?
İlaveten, göz kuruluğu, glokom ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi ciddi görme sorunlarına neden olabilen göz rahatsızlıklarının tedavisinde de balık yağı  önemle kullanmaktadır.  Birçok hekim tarafından da şiddetle tavsiye edilmektedir.
Tansiyon:  Hekimler balık yağını yüksek tansiyonu olan kişilere, yükselen tansiyonu ilaç kullanmadan, doğal yollarla belirli oranlarda düşürmek için şiddetle önermektedir.
Omega 3
Balık yağında bulunan omega 3 yağ asitleri damarların bir miktar genişlemesini sağlayarak kan basıncının normal değerlere çekilmesine yardımcı olur. Bu özelliği sayesinde, örneğin kalp ameliyatı sonrası gibi kan basıncının yakından takip edilmesi ve yükselmesinin önlenmesi gereken kritik durumlarda kullanılan besin takviyeleri arasında birinci sıradadır.
Trigliserit: Balık yağı, kalp hastalıklarıyla yakından ilgili olan yüksek trigliseridi düşürmek için kullanılan doğal çözümler arasında ilk  ve en önemli sıralarda yer almaktadır.
Kalp Sağlığı: Balık yağının tansiyonu düşüren ve trigliserit değerlerini normal düzeylere çeken etkisi genel olarak kalp sağlığını korumak için kullanılabilir.
Romatoid Artrit: Balık yağı tek başına veya ilaç tedavisine destek olması için romatoid artrit’in neden olduğu sabah ağrılarını hafifletmek için kullanılabilir. Bazı durumlarda artrit ilaçlarının azaltılması için balık yağı desteği hekimler tarafından önerilmektedir.
Adet Ağrıları (Dismenore): Tek başına balık yağı almak veya B12 vitamini ile birlikte balık yağı kullanmak şiddetli adet sancılarını hafifletebilir. Adet döneminde ağrı kesici ilaçlar kullanmak istemiyorsanız balık yağını deneyebilirsiniz. Özellikle hamile ve doğum yapan kedilerde şiddetle kullanılmasını tavsiye ederim.
Gördüğünüz üzere; balık yağı bir mucize… Yıllardır kulanırım. Ve etkilerini, ortaya çıkardıklarına yüzlerce kez şahit oldum. Kediler için bana göre, en birincil gıda gereksinimidir. Şiddetle ve önemle kullanmanızı tavsiye ederim. Mutlu, sağlıklı patileriniz olsun.
CFA and WCF Registered,
Breeder of Excellence Cattery,
Özel Kedi Bakım Danışmanı,
Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta
[spacer size=”xs” class=””]

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.”] Kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”44″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”true” ] [spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.”] Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”24″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”false”]

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.