• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Beslenme Yöntemleri

Kedilerde Beslenme Yöntemleri
20 May, 2016

Kedilerde Beslenme Yöntemleri

Kedilerde Beslenme Yöntemleri

Kedilerde beslenme yöntemleri için dikkat etmeniz gerekenler; gürültülü, çok ışıklı ve keşmekeş olmayan yerlerde, temiz kaplardan az miktarda ve sık sık taze yemek yemekten hoşlanırlar.

Kedinizi Nerede Beslemelisiniz

Kedilerde Beslenme Yöntemleri-Kedinizi Nerede BeslemelisinizKedilerde beslenme yöntemleri dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biridir kedinize yemek servisini, evdeki genel trafik akışının olmadığı bir yerde, örneğin mutfağın bir köşesinde yapmalısınız. İdeal olanı, kedinizin huzur içinde yemek yiyebileceği, zemini kolay temizlenebilir, sürekli olarak kullandığı bir yeri olmasıdır. Dökülen şeylerin etrafı kirletmemesi için yemek kaplarının altına tepsi, hasır veya gazete kâğıdı gibi şeyler koyabilirsiniz. Yemeği daha çabuk bozulabileceği ve haşarat çekme riski olduğu için mümkünse kedinizi evin dışında beslemeyin.

Yiyecek Kapları

Kalın plastikten ya da içi sırlı toprak kaptan üç adet kaba ihtiyacınız oalcaktır. Bunlardan biri yemek için, biri su için biri de süt içindir. Her bir kedinin kendi yemek seti olmalıdır. Her yemekten sonra kedinizin kaplarını kendi bulaşıklarınızdan ayrı tutarak yıkayın.

Ne Kadar Yemek Vermelisiniz?

Bilim adamları yüzde 25 protein içeren bir öğünle beslenen bir kedinin günlük yemek gereksiniminin vücut ağırlığının her 450 gramı için 14gr. yiyecek olduğunu hesaplamışlardır. Obez kedilerin genellikle sağlık problemi yoktur. Şov kedilerinin vücut ölçülerine dikkat etmesi gerekebilir ama sıradan şömine kedilerinin incelmeye ihtiyaçları yoktur.

Bir Kediyi Ne Sıklıkta Beslemelisiniz?

Taze besin ve su, kediler için bir ”gereklilik” olduğundan, bir kediyi beslemenin ana kuralı sık sık küçük miktarlarda gıda vermektir. Kediler bayat buldukları yemeği bir kenara itip yemedikleri için bu yöntem yemek israfını önemli ölçüde önleyecektir.

İştah Kaybıyla Başa Çıkmak

Kedilerde Beslenme Yöntemleri-Kedilerde İştah Kaybıyla Başa ÇıkmakKedilerde beslenme yöntemleri. Kedinizin iştahını kaybetmesi muhakkak hasta olduğu anlamına gelmez. Gezmekten dolayı midesi altüst olmuş olabilir ya da sıcak, nemli havanın etkilerini hissediyor olabilir. Ayrıca sıcak havada dişi kediler serinleyene kadar bazen yemek yemeyi unutabilirler.

Bir kedinin yemeğini reddetmesinin bir başka sebebi de et veya balığının bozulmuş olmasıdır çünkü kedigillerin burnu çok hassastır et ve balık hafif de olsa bozulduğunda, ortaya çıkan kimyasal maddelerden dolayı bunu hemen fark ederler. Bu açıklamaların hiç biri sizin kedinize uymuyorsa o zaman kedinizin yemeğini bir başka yerden temin edip etmediğinden emin olun. Kedilerin öğünleri başka yerlerden temin etmeleri olağandışı değildir ve bu verdiğiniz yemeğe karşı ilgisiz davranmasına neden olabilir, özellikle de ona sunduğunuz yemek aynı eski yemeğiyse.

Bununla beraber kediniz hazırladığınız taze yemeği yarım günden fazla süreyle reddediyorsa bu durumda bir hastalığı olabilir. Eğer kediniz 24 saatten fazla süreyle yemek yemeyi reddetmişse o zaman bir veterinere başvurmalısınız.

Reçete Beslenme Süreleri

Kedilerde Beslenme Yöntemleri-Reçete DiyetlerÖzel ihtiyaçları ya da bir takım rahatsızlıkları olan kediler, veterine tavsiyesiyle özel konserve mamalarla beslenebilirler. Zayıf böbrekleri olan kediler için düşük protein beslenme süreleri, obezler için düşük kalorili beslenme süresi ve idrar yolu problemi olan kediler için PH kontrol Beslenme süresileri gibi pek çok farklı tip beslenme süresi uygulanabilir.

 

Avatar

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.