• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Beslenme

Kedilerde Beslenme-Kedi
19 May, 2016

Kedilerde Beslenme

Kedilerde Beslenme Gereksinimleri

Vejetaryen kedi diye bir şey yoktur, tüm kediler etoburdur ve hayatta kalmaları için et yemeleri gerekmektedir. Fakat bu, kedilerde beslenme gereksinimleri için bazı meyve ve sebze türü şeylerden hoşlanmadıkları veya yemeğe ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmez. Birçok vahşi kedi arada sırada et yemeklerine lezzetli sebze ve meyve lokmaları ilave eder. Örneğin aslanlar ve kaplanlar avlarını öldürdükten sonra etin en kaliteli olan kemiksiz ve biftek kısmına yönelmeden önce hayvanın midesine doğru yönelir ve başlangıç olarak burada sindirilmekte olan sebzeleri hırsla yiyip bitirirler.

Beslenme İle İlgili Gereklilikler

Kedilerde Beslenme-Beslenme İle İlgili GerekliliklerÇeşitlilik, bir kediyi beslerken dikkat edilmesi gereken en temel noktadır. Yavru kedinizi sütten kesildiği andan itibaren bol çeşide alıştırmalısınız. Evcil kedilerde beslenme sürecinin yüzde 25’inin protein olması gerekse de onlar vahşi kuzenlerinin yolundan gitmeli ve önemli kısmı et ve balıktan olan bir miktar sebze ilave ederek, çeşitli bir mönü yemelidirler.

Enerji kaynağı olarak yağ ve karbonhidrat vermek mantıklıdır zira bunların yokluğunda tamamı proteinden oluşmuş bir et ve balık beslenme süresince, pahalı gıda maddeleri hücreleri onarmak yerine kalori temini için kullanılarak bir nevi savurganlık yapılmış olacaktır. Tümüyle proteinden oluşan bir menü ile beslenmenin başka bir sakıncası sağlıksız olmasıdır. Kedinizin beslenme sürecinde işlenmemiş ette aşırıya kaçılması zararlı olabilir. Balıktan başka bir şeyle beslenmeyen kedide B1 vitamini eksikliği olabilir, yalnızca ciğerden oluşan bir mönü kedinizin bağırsaklarını bozabilir, sadece yağsız et yenildiğinde kalsiyum ve vitamin eksikliği meydana gelebilir. Temel besinlerden yeteri miktarda içeren bir yemek çeşitliliği sunabilirseniz, kediniz beslenmesini içgüdüsel olarak dengeleyecektir.

Kedilerde Beslenme- Kedilerde Beslenme İle İlgili GerekliliklerEğer kendi yemek alışkanlıkları olan yaşlı bir kediye sahiplenirseniz, kerevit ve hayvardan oluşan bir mönü verilmedikçe sürecek olan bir ölüm orucunu az da olsa aşçılık becerilerinizi kullanarak kırmanız mümkün olabilir. Yeni gelmiş bir kediye şeflik yaparken, yeni ve daha sağlıklı bir beslenme süreci için en iyi metot, yeni çeşitleri birer birer, zaman içinde, alıştırarak vermek olacaktır.

Takviye vermek; eğer kedinizin sağlık durumu iyiyse ve onu geniş ve çeşitli bir besin zinciriyle besliyorsanız, ekstra vitamin ve mineral takviyesine ihtiyacı olmaması gerekir. Ekstra vitamin ve mineral takviyesi verdiğinizde, bunlar vücuttan atılacaktır. Bununla birlikte bazen takviyeler yaşlı hayvanlar için yararlıdır, örneğin demir tabletleri anemik bir kedinin iyileşmesine yardım eder. Böyle bir tedavi yalnızca bir veterinerin tavsiyesi ile uygulanmalıdır. İlaç takviyesi hamile ve emziren dişiler için de faydalıdır.

Bir Kedi Yemek Yemeden Ne Kadar Yaşayabilir?

Kedilerde Beslenme- Bir Kedi Yemek Yemeden Ne Kadar Yaşayabilir?Bir kedi yemek yemeden insanlardan çok daha uzun süre hayatta kalabilir, öyle ki ölmeden vücut ağırlığının yüzde 40’ını kaybedebilir ( gerçi bir kedinin vücudundaki toplam suyun yüzde 10-14’ünü kaybetmesi ölümcül olabilir). Kediler olağanüstü koşullar altındaki yemek ve su olmadan haftalarca yaşar diye bilinirler. Örneğin Liverpool’lu Chips  isimli kedi dikkatsizlik sonucu içinde makine parçaları bulunan kutuda paketlenmiş ve gemi ile Mombasa’ya yollanmış. 4 hafta sonra kutu açıldığında biraz zayıflamakla birlikte hâlâ hayattaydı. Makine parçalarını kaplayan yağı yiyerek ve yoğunlaşmadan dolayı ortaya çıkan nemi yalayarak hayatta kaldığı düşünülmektedir.

Avatar

Bertan

1 Yorum

  1. […] Fold kedi ırkının diğer kedi ırkları gibi özel bir beslenme veya herhangi bir diyet programına ihtiyacı yoktur. Aynı gruptaki diğer kedilerin aksine […]

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.