• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Büyüme

Kedilerde Büyüme-Kediler
26 May, 2016

Kedilerde Büyüme

Kedilerde Büyüme

Yavrularken yeni doğduklarında cılız, savunmasız hayvanlar iken hızla gelişerek yaklaşık altı aylık olduklarında tamamen bağımsız kediler olurlar. Kedilerde büyüme bedenleri üzerindeki kontrollerinin artmasına neden olur, avlanma ve oyun oynama gibi yetenekler geliştirmeye başlarlar, avlanma ve oyun oynama gibi yetenekler geliştirmeye başlarlar. Bazı davranışları iç güdüsel olduğu halde diğerleri tecrübe ile öğrenilir.

Avlanmayı Öğrenme

Kedilerde Büyüme- Avlanmayı ÖğrenmeYavru kediler yaklaşık üç haftalık olduklarında, dışarıda dolaşmalarına izin verilen dişi kedilerin getirdiği avlarla beslenirler. Bunun amacı yavrularına gözlem, pratik ve rekabet yoluyla nasıl öldüreceklerini öğretmektir. İlk olarak anne ölü av hayvanını getirecek ve yavrularının önünde yiyecektir.

Daha sonra yavrularının yemesi için ölü hayvanı bırakacaktır. Son olarak da canlı avı getirecek ve öldürülmesini yavrularına bırakacaktır. Onlara bu işi, ancak çaresiz kurbanın kaçmasına engel olmak için yavrularının yanında kalır. Eğer yavrular kendi ayaklarının üzerinde duracak yavruların, avlanmayı da öğrenmeleri gerekir.

İş başındaki annelerini seyrederek öğrenirler. İlginçtir ki daha yetenekli olsa da yabancı bir kediyi seyretmek yerine kendi annelerini örnek aldıklarında avlanmayı daha çabuk öğrenirler.

Oyun

Kedilerde Büyüme-OyunDiğer genç etoburlar gibi yavru kediler de oyun oynamaktan hoşlanırlar. Oyun onların bağımsız, yetişkin hayata geçişlerinde bir pratik görevi görür. Saldırı ve savunma hamleleri, kovalama, pusu ve öldürme teknikleri çok aşırıya kaçmadan, oyun arkadaşlarına zarar vermeden oyun sırasında prova edilir.

Yavru kedilerin eğlendikleri açıkça belli olan oyunlarında abartılı ve heyecanlı bir hava vardır. Oyun aynı amanda kediler arasında sosyal anlayışın gelişmesine yardım eder. Gelişme dönemlerinde akranlarıyla oyun oynamak imkânı bulamayan yavru kediler, yetişkin birer kedi olduklarında anti sosyal ve asabi bir mizaç gösterebilirler.

Yeni Ailenin Bakımı

Kedilerde Büyüme-Yeni ailenin bakımıYavru kediler üç haftalık olduklarında veterinerinizle kurt dökücü ilaç verilmesi konusunu görüşmelisiniz. Bu aynı zamanda onları kucağa almaya, okşamaya, bakımlarını yapmaya ve genel sağlık muayenesine alıştırmaya başlamak için ideal zamandır.

Tüm yavru kedileri ve mümkünse annelerini dokuz haftalık olup aşı oldukları zamana kadar ve aşı olduktan sonra da en az bir hafta evden dışarı çıkarmayın. Anne, yavruları sütten kesilene kadar erkek kedilerden uzak tutulmalıdır. Çünkü doğumdan sonra bir kaç gün içinde yumurtlayıp hamile kalabilir ve sağlığına zarar verebilir.

Sütten kesilmiş, üç aylık kediler zaman zaman süt için annelerini rahatsız ederler. Bundan vazgeçirilmeleri gerekir. Dişi kediniz zayıf düşmüştür ve iyi bir dinlenmeye ihtiyacı vardır. Anneyi bir kaç hafta daha fazladan besleyerek güçlendirin, memelerine vazelin ve kininden oluşan acı karışımı ya da toksik olmayan bir sinek savar ilaç sürerek, yavru kedileri süt için annelerine yanaşmaktan caydırın.

 

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.