• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Hakem Değerlendirmesi Nedir?

Kedilerde-Hakem-Değerlendirmesi-Nedir
27 Nis, 2016

Kedilerde Hakem Değerlendirmesi Nedir?

Neden Değerlendiriyor?

Kedilerde Hakem Değerlendirmesi Nedir? Sorusu kedi yarışmasına ilk defa katılacak insanların sıkça sorduğu bir sorudur. Kediler ırklarına göre bazı standartlar üzerinden değerlendirilirler. Ait olduğu ırkın yüksek standartlarını taşıyan kedilere üreme izni verilerek, ırk standartlarının genetik problemlerden arındırılması amaçlanır.

Kimler Değerlendiriyor?

Bu doğrultuda yetkili kedi dernek / federasyonlarının organizasyonlarıyla yarışmalar düzenlenir. Ancak düzenlenen organizasyonlarda amaç kedilerin yarıştırılması değildir. Gün boyunca ırk standartları değerlendirilen kedilerin gelecek nesillere taşıyacağı kalıtımsal problemleri varsa üremesinin engellenmesi, yoksa üremesinin desteklenmesi ve onaylanması için kontroller düzenlenir.

Dünya’da Kedi Irk Felinoloji Federasyonları

[list type=”default” color=”primary”]
  • ACF – The Australian Cat Federation
  • CCCA – Co-Ordinating Cat Council of Australia
  • CFA – The Cat Fanciers’ Association
  • FİFE – Fédération Internationale Féline
  • GCCF – Governing Council of the Cat Fancy
  • NZCF – The New Zealand Cat Fancy
  • SACC – The Southern African Cat Council
  • TICA – The International Cat Association
  • WCF – The World Cat Federation
[/list]

Kedi Yarışması ile Ne İlgisi Var

Gün boyunca değerlendirilen kediler şecere belgesi ile kayıt altına alınır ve günün en yüksek ırk standartlarındaki kediler birbirleri ile eğlenceli bir güzellik yarışmasına girerler. Yarışmada sadece kedilerin değil, kedi sahiplerinin bakım standartları da yarışır. Irk standartları daha düşük bir kedi, grooming standartları gereğince daha yüksek puan alması durumunda; ırk standartları daha yüksek bir kediyi geçebilir.

Yarışmanın Bize Faydaları Nedir?

Gün içerisinde değerlendirilen tüm kediler hakem ve dernek onaylı belgelerini alırlar. Yarışmada derece almış kediler ise birbirinden farklı ödüller alırlar. Örn. Kupa, madalya, şilt, rozet, kokart, mama veya para vb.

Kedilerde Hakem Değerlendirmesi Nedir?

Kedilerde Hakem Değerlendirmesi Nedir? sorusunun yanıtı, iyi kedilerin kötü kedilere göre ayrıldıkları bir organizasyon değildir. Gelecek nesillere kalıtımsal hastalık veya bozuklukları taşıyacak kedilerin üremelerini engelleyerek, kedilerin ırk standartlarını koruma altına alan bir değerlendirmedir.

 

Mert Eden

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.