• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Hastalıklar

Kedilerde Hastalıklar-Hasta Kedi
29 May, 2016

Kedilerde Hastalıklar

Kedilerde Hastalıklar

Kedilerde Hastalıklar-Kedi HastalıklarıHızlı-referans kutucuklarına müteakip, genel problemlerin, kedilerde hastalıklar ve tedavilerin açıklamaları verilmektedir. Uygulanabilir durumlarda, aşı ve hijyenik tedbirler gibi bazı koruyucu tedbirler de bu bölüme dahildir. Bu rehber bölüm, teşhis her bir kedinin içinde bulunduğu belirli koşullara bağlı olduğu için ve ancak uzman bir veteriner tarafından yapılabileceği için profesyonal bir veteriner desteği yerine geçme amacında değildir.

Bu bölümün amacı bir veterinere başvurma gerekliliğinizin ne derece acil olduğu hakkında sizi bililendirmek ve veterinerinizin teşhis koyduktan sonra kedinizin sorununun ne olduğunu daha iyi anlamanıza yardımcı olmaktır. Bu bölümde bulunan bilgiler basım tarihindeki veterinerlik anlayışını yansıtmaktır.

Göğüs Problemleri

Kedinin bronşlarını ve akciğerlerini etkileyen çeşitli enfeksiyonlar vardır. Problemin ne derece ciddi olduğunu sadece ir veteriner söyleyebilir bu nedenle hemen veteriner incelemesi için ayarlama yapmalısınız.

Zatürree

Kedilerde Hastalıklar-ZatürreeBir kedide zatürreenin başlıca belirtileri güçlükle, hızlı hızlı nefes almak, iştah kaybı ve kırıklıktır. Eğer kediniz bu belirtileri gösteriyorsa, bu belirtiler zatülcenpt de görülebildiği için hemen kedinizin zatürree geçirdiği sonucuna varmayın. Zatürree kediler arasında fazla yaygın görülmez ve genellikle ciddi bir kedi gibi komplikasyonudur. Diğer nedenler arasında, bakteri ya da virüse bağlı enfeksiyonlar, sıvıların teneffüs edilmesi, gaz ya da hava kabarcıklarının tahriş etmesi, akciğer kıl kurdu gibi parazitler bulunmaktadır.

Tedavi

Zatürreenin teşhisi için röntgen, kan testi ve öğüten sıvı örneği alınması gibi teknikler kullanılabilir. Tedavi, teşhise göre belirlenecektir.

Zatülcenp

Kedilerde Hastalık-ZatülcenpKediler arasında son derece yaygın olan zatülcenp göğüs kafesinde ciğerlere bakı uygulayan ve nefes almayı güçleştiren sütümsü , cerahatli bir sıvı toplanmasıdır. Nedeni bazen kandan gelen bakteriyel bir enfeksiyondur ancak çoğu vakada hastalığın bilinmez.

Diğer Göğüs Problemleri

Diğer rahatsızlıklarda zatürree ve zatülcenpte görülen belirtilere benzer belirtiler görünür. Bu rahatsızlıklar arasında, diyaframda yırtıklık, göğüs duvarındaki yaralar, göğüs kanaması, akciğerlerin tahribi bulunmaktadır.

Bronşit

Bu rahatsızlık genellikle öksürükle ortaya çıukan ve nefes borsunu akciğerlere bağlayan hava kanallarındaki (bronşlar) yangının sebep olduğu bir rahatsızlıktır. Rahatsızlığın nedenleri arasında, gazlar ve duman gibi tahriş edici maddeler, yabancı maddeler, enfeksiyon bulunmaktadır.

Akciğer Kıl kurtları

Bu küçük parazitler genellikle kasaba gibi yerlerde kedilerin akciğerlerinde bulunurlar. Çoğu kedi hiçbir belirti göstermezken kimisi kronik, kuru öksürme belirtisi gösterebilir. Genellikle akciğer kıl kurdundan etkilenen kedi bu parazitten kendisi kurtulur ancak ciddi durumlarda ilaç tedavisi gerekli olabilir.

Astım

Kedilerde Hastalıklar-AstımAstım, ağır, sıkıntılı nefes alma ve hırıltı ile ortaya çıkan nöbetlerle seyreden, ağır vakalarda ise dil, damak ve dudaklarda maviliğe neden olan (genellikle hayvanın düşmesi ile beraber gelişen) bir hastalıktır. İnsanlarda olduğu gibi bu hastalığın endeni tam olarak anlaşılamamıştır ancak alerjik duyarlık temel bir faktördür.

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.