• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Kışa Hazırlık, Ev Kedisi ve Sokak Kedileri İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

7 Kas, 2016

Kedilerde Kışa Hazırlık, Ev Kedisi ve Sokak Kedileri İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Herkese Merhabalar efendim. Bugünkü yazımda, malum kış geliyor, kedilerimizi kışa nasıl hazırlarız, neler yapmamız gerekir, ne gibi tedbirler almamız gerekir vs. bunlardan bahsetmek istiyorum. Sokak kedileri, yani sokakta batığımız kediler ve ev kedileri olmak üzere bu konuyu iki  başlıkta ele almak istiyorum.

Kedilerde Kışa Hazırlık, Ev Kedisi ve Sokak Kedileri İçin Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Efendim malumunuz sokakta beslediğimiz ben de dahil, kedilerimiz ev kedilerimize oranla tüm hastalıklara karşı daha zayıftırlar. O yüzden özellikle kış mevsiminde dikkat edilmesi gereken ve yapmamız gereken önemli hususlar vardır. Mesela hepimiz kapımızın önüne su koyarız. Lakin bu sular kış mevsiminde donar. Bir manası kalmaz koyduğumuz suyun zira kediler içemez bunu. İçmeye çalışırlar soğuk buzu yalamaya çalışırlar ve hali ile dilleri ve boğazları zarar görür. Hiç iyi bir durum değil onlar için. Zaten yeteri kadar kötü durumdalar. Sokakta yaşamak, hırpalanmak, aç kalmak vs. uzar gider bu üzücü durumlar.
Sokak Kedilerine Su Vermeyi Unutmayalım
Sokak Kedilerine Su Vermeyi Unutmayalım

Bizim yapmamız gereken, malum hepsini evlerimize alamayacağımız için hayatlarını, yaşayışlarını biraz olsun kolaylaştırmak. En azından bunu yapalım. Kedilerin su içmesi önemli bir husustur malumunuz. O yüzden dışarıya kedilere su koyarken, kış mevsiminde, kabın içine mutlaka kabın 6 da 1 veya 8 de bir oranında kaba göre saf zeytinyağı koyun. Zeytinyağı suyun buz olmasını, donmasını önler ve fazla soğumasını engeller. Artı bağırsak, mide florasını düzenler ve kabızlığı önler. Ayrıca bu kabın içine mutluka ve mutlaka evde kendi kedilerimiz için kullandığımız toz vitaminlerden veyahut eczaneden kolaylıkla alabileceğimiz Polivit, Supravit, İmunex (aynı zamanda gıda takviyesidir) gibi vitaminlerden yine kaba göre 1 veya 2 ml ilave edin.

Sokak Kedilerine Gerekli Vitaminler
Sokak Kedilerine Gerekli Vitaminler

Bu vitaminler sokakta yaşayan kedilerimizin bağışıklığının düşmesini engeller. Onların güçlü bir bağışıklıkla dışarda kışı geçirmelerini sağlar. Yemek bulamadıkları zaman onları zinde tutar. En azından ölmesini engeller. Birkaç gün idare eder duruma getirir ve yine eczaneden temin edeceğimiz ekinezya kapsülü de bu karışıma katın artı Kantaron yağı da katabilirsiniz. Bunlar bağışıklığı güçlendirir, enerji ve ısı verir. Dediğim gibi zaten çok kötü şartlardalar, sokaktalar, savunmasız, çaresiz ve açlar. Lütfen en azından bir veya ikisini katın. Onlar sokakta yaşıyor ve dayanma güçleri çok sınırlı. Bizler onları bu şekilde destekliyeceğiz. Göz damlalarını da unutmamak lazım. Yine eczaneden Genta, Pred Forte veya Supragut hepsi olur alabilirsiniz. Kış aylarında enfeksiyon kapma riskleri üşütmeden dolayı daha fazla o yüzden gözleri sorunlu kedilere günlük bunlardan birini damlatabilirsiniz. Onların ışığını söndürmeyelim. Onlar zaten sokakta en azından görme yetilerini kaybetmesinler.

Kedi Evlerinide Unutmamak Lazım Tabi
Kedi Evlerinide Unutmamak Lazım Tabi

Kedi evlerini de atlamıyoruz tabi ki. İnanın o kadar basit ki bunu yapmak. Bir milyoncudan iki leğen alın yapıştırın veya vidalayın ortadan kedinin girebileceği bir delik açın ve içine bir eski yün kazak yerleştirin. Bu onları aşırı soğuktan korur. Maliyet on lira bile değil. Bunlardan sonra da, kasaba gidiyoruz çorbalık kemik alıyoruz. Kilosu bir lira. Kaynatıp içine ekmek doğrayıp veriyoruz. Tamam kuru mama veriyorsunuz ama bu yeterli değil. Hava çok soğuk proteini yükseltmek gerek. Protein yükselirse ısı ve enerji yükselir. Yani soğuk çok etkilemez.  Bu onlar için yeterli. Lütfen çok şey değil bunlar. Siz Mevla’nın yarattığı yerdeki sessiz kullarına merhamet edin ki, gökteki Yaradan da size rahmet ve merhamet etsin.

Ev Kedileri İçin Yapılması Gerekenler ve Alınması Gereken Önlemler

Evet gelelim evdeki kedilerimize. Sokak kedilerimize oranla daha az tedbirler var ama yine de belirtmek gerekir. Zira zaten iyi bakılıyorlar. En azından ben öyle umuyorum : ) İyi bakıyorsunuz değil mi kuzularıma 🙂 Şimdi efendim kedilerin dayanabilecekleri, onların vücut bütünlüklerinde bir aksama olmaması için, sıcaklık aralığı 22 – 30 derece arasıdır. Yani kış aylarında sıcaklığının 22 den aşağı olmamasına dikkat etmeliyiz. Siz en iyisi benim gibi yapın 25-26-27 derece arası tutun ve kışın cam, kapı açık kalmamasına, esmese bile kedilerimizin soğuğa maruz kalmamasına dikkat ediyoruz. Çünkü ev kedileri çok hassastır. Çok şeye dikkat etmek gerekir. Sokak kedilerimiz kadar dayanıklı değiller maalesef.
Kedilerimiz Süperman Değillerdir
Kedilerimiz Süperman Değillerdir

Tamam onlarda aşırı süpermen değillerdir. Onların da dayanıksız olduğu noktalar var. Ama en azından ev kedilerine göre daha dirençliler. Evde beslediğimiz kedilerimiz, hep ev ortamında oldukları için dışarıdan gelen en ufak soğuk bile onları etkiler. En kolayı nezle olurlar, soğuk alırlar veya kabız olurlar. Bu durumda da yine ekinezya kapsülümüzü, yukarıda saydığımız vitaminlerimizi ve sıcak su torbalarımızı, saf zeytinyağımızı, artı Viyo veya Promega gibi besin takviyelerimizi eksik etmiyoruz ve her gün mutlaka kulaklardan ve patiden bebek ateşi bakar gibi ateşlerini kontrol ediyoruz. Mümkünse  çok soğuk aylarda rektumdan, termometre ile ölçüm en sağlıklısı. Aşırı ateş veya soğuk durumlarında hemen soluğu veterinerde alıyoruz ve bir hemogram tablosuna baktırıyoruz. Tabi arada mamalarına mutlaka zeytinyağı ve kantaron yağı artı badem ve susam yağı katınız. Hem bağışıklık kuvvetlenir hem de kış döneminden dolayı çok uyuyacakları ve biraz bünyeleri ağır çalısacağı için tüy yapısının bozulmasını engeller. Artı enerji ve ısı verir.

Efendim kış ayları biliriz karanlık olur. Biz nasıl etkilenirsek kediler de bu durumdan güneş olmamasından karanlık olmasından etkilenirler. Bazen onları da kasvet basar. Bu durumda da doğal sakinleştirici ilacımız Pasiflora ve bitki sakinleştiricilerimiz Ginseng tozu, Papatya çayı ve Kedi otu kökünü eksik etmiyoruz. Kedi otu kökü ve ginseng tozunu az suya karıştırıp, 1-2 saat bekletip süzüp suyunu az oranda mamaya katıyoruz çok huysuz olduğu dönemlerde. Pasiflora şurubu kilo/ml hesabı içiriyoruz. Papatya çayını yine suda demleyip mamaya katabiliriz. Psikolojilerine gelmişken özellikle kış aylarında lütfen loş da olsa bir ortam yaratın alanlarında. Kediler her ne kadar karanlıkta görseler de karanlıkta kalmayı sevmezler.
Hafif Bir Klasik Müzik Kedimizi Sakinleştirebilir
Hafif Bir Klasik Müzik Kedimizi Sakinleştirebilir

Aynı insan gibi. Biraz empati yapabiliriz. Hafif bir klasik müzik veya çizgi film açabiliriz. Bu onların çok hoşuna gider. Sakin ve dingin kalmalarını sağlar. Huzur içinde olurlar ve protein ve kalsiyum alımlarına dikkat ediyoruz. Kaliteli kuru ve yaş mamalar kullanıyoruz. Kış döneminde haftada 1 veya 2 verilmesi gereken yaş mama miktarını, et ve balık yaş mama olarak 2-3 e çıkarıyoruz veya protein ve kalsiyum ağırlıklı gıdalar veriyoruz. Yine ev kedilerimiz için de yukarıdaki göz damlalarımızı eksik etmiyoruz. Çünkü en çok başlarına gelen olay üşütme ve kabız. Kabız için saf zeytinyağı ile akraba olmanız gerek 🙂 Bu doğal bir yöntemdir ve en etkili yöntemdir. Ağır kabızlarda, Duphalac şurup veya rektum müdahelesi libalaks gibi ilaçlar var ama genelde Saf Zeytinyağı bu işi çözüyor.

Kışın Kedilerde Kabız Yaşanabilir
Kışın Kedilerde Kabız Yaşanabilir

Onlar çok derin kabızlarda kullanılır. Mesela 3-4 gün veya olmaz ama nadiren belki 1 hafta tuvalete çıkmamak gibi. Normal bir kedi hergün büyük tuvaletini yapar. Hadi bilemediniz ertesi gün, gün ortasına kadar. Süreç budur. 2 -3  gün büyük tuvalet yapmayan kedi olmaz. İçinde kurumuştur. Mutlaka zeytinyağı içirmeniz gerekir. Müdahele etmezseniz bağırsak ve midede bol bol miktarda parazitleriniz olur. Sonra iç organlara yayılır. Ağır bir enfeksiyon durumu oluşur. Ve veterinerde alırsınız soluğu. İğneler serumlar vs.  Ve en önemlisi kış aylarında kasvet basmasından bahsetmiştik. Bu yüzden evdeyken bol bol oyunlar oynuyoruz. Bol bol vakit geçiriyoruz. Film izliyoruz. Beraber işler yapıyoruz. Bol bol seviyoruz. Evde yokken de mutlaka ya klasik müzik ya da çizgi film açıp gidin. Onların da psikolojileri var.

Kedinizle Film İzleyebilirsiniz
Kedinizle Film İzleyebilirsiniz

Sevip sevmediği şeyler var. Onların bizden farkı yok. Sadece konuşamıyorlar biraz da tüylüler o kadar. He bi de dört ayak üzerinde yürüyorlar bu kadar : ) Onların dört ayak üzerinde yürümeleri, tüylü olmaları ve konuşamamaları benim ve benim gibiler için hiç bir şey fark ettirmiyor. Onlar ne olursa olsun bizim evladımız.  Kendimizi ve insan çocuklarımızı nasıl düsünüyorsak onları da düşünmek zorundayız. Çünkü onlar bize muhtaçlar. Onlara bakmakla ve sağlıklarını düsünmekle her türlü sorumluluğu yerine getirmekle sahipleri olarak biz mükellefiz. Dediğim gibi onlar bizim evladımız, canımız. Onlara bişey olsa içimiz sızlar. Çünük belli bir noktadan sonra canımızın bir parçası olurlar.

Hatta öyle hale geliriz ki bazen kendimizden önce onları düşünürüz Yatakta yanımızda yatarken aman rahatsız olmasınlar diye mesela şekilden şekile gereriz. Mesela ben öyleyim 🙂 Her gece 3 kedi ile yatıyorum ve çok mutluyum. Onlar rahat etsin diye uyku pozisyonlarım bayağı bir edğişiyor. Özetle, kuzularımıza iyi bakalım, aman hayvandır birsey olmaz diye düyünmeyelim. Kendimizi düsündüğümüz kadar onları da bir hayli düsünmeliyiz. Kuzucuklarıma iyi bakın. Sevgiler ve saygılar efendim. Mutlu bol kedili yaşamlar diliyorum.
Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

 Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

İsmail Usta

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.