• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Kışa Hazırlık, Ev ve Sokak Kedileri için Neler Yapılması Gerekiyor?

9 Eyl, 2016

Kedilerde Kışa Hazırlık, Ev ve Sokak Kedileri için Neler Yapılması Gerekiyor?

Sokak Kedileri

Genel olarak uzak olduğumuzu düşündüğümüz ancak işe, okula, komşuya, bakkala veya herhangi bir yere giderken sürekli haşır neşir olduğumuz canlılardır sokak kedileri. Kedi yetiştiricileri ile hayvan sever olduğunu düşünen insanların sürekli çatışmaya girmesine sebep olan hayvanlardır sokak kedileri.

Sokak Kedileri
Sokak Kedileri

Aslında genel olarak düşündüğümde taraf çatışmalarına verilen enerjinin sokak kedilerine ayrılması durumunda çok daha hızlı sonuca ulaşılabilecek bir konudur sokak kedileri.

Sokak Kedilerine Gerçekten Yardımcı Olmalıyız! GERÇEKTEN!

Sokak kedilerini beslemek ve onların üremeleri için doğru ortamları oluşturmak onlar için faydalı bir aksiyon mudur? Yoksa onları kısırlaştırdıktan sonra en iyi şartlarda bakılmasını sağlamak mıdır yardımcı olmak? Bence ikincisi, unutmayın bir sorun oluştuktan sonra ona çözüm üretmek her zaman çok daha zordur. Sorunun oluşmasını engellediğimiz taktirde çok daha hızlı ve başarılı bir aksiyon almış oluruz. Belediyelerimizin yetersiz kaldığı kısılaştırma operasyonları için elimizi taşın altına koyduğumuz taktirde kısa sürede bu sorunu çözmemiz çok daha kolay olacaktır.

Sokak Kedilerine Gerçekten Yardımcı Olmalıyız! GERÇEKTEN!
Sokak Kedilerine Gerçekten Yardımcı Olmalıyız! GERÇEKTEN!

Devlet Veteriner Üniversitelerinde ücretsiz kısırlaştırma operasyonlarına destek olalım. Boş zamanlarımızda oturduğumuz semtteki kedileri kısırlaştırmakla başlar sokak kedilerine yardımcı olmak. Gelişmiş ülkeleri incelediğimiz taktirde sokaklarda başı boş hayvanların olmadığını görüyoruz. Türkiye’de de bunu yapmanın çok zor olmadığını hepimiz biliyoruz. Soruna çözüm ürettiğimiz zaman seviliyoruz, bu sorun neden oluştu dediğimizde sevilmiyoruz. Unutmayın sorunları oluşmadan çözmek veya oluşmasına izin vermemek her zaman en kolay ve en hızlı yoldur.

Sokak Kedilerine Misafir Olalım

Öyle zannediyoruz ki kedisi olmayan sokak mahalle yoktur. Hatta mahallelerde ne kadar çok sokak kedisi varsa o mahallede yaşayan insanlarda sevgi dolu ve duyarlıdır. Şayet bir kediyi sokaktan alıp evde besliyorsak dışarıdaki kedilere de aynı duyarlılığı ve sevgiyi göstermemiz gerekir.

Aynı dünyada yaşıyorsak bizim kadar sokaktaki kedi ve köpeklerin de yaşama hakkı vardır. Sokaklarımızda yaşayan kedileri sadece sevmek yetmez. Onlarında her canlı gibi yaşamlarını idame ettirmeleri için birçok ihtiyaçları vardır. Onlara yararlı olabilmemiz için bizlerinde bu konuda bilinçli olmamız gerekir. Bilgili olmak bizi güçlü kılar. Sokak kedilerinin kızgınlık ve üreme dönemleri coğrafi koşullara göre gün ışığının fazla ya da az olması durumunda değişiklik gösterir.

Sokak Kedilerinde Doğum

Kediler genellikle hamilelik ve doğumu ocak şubat aylarında yaşarlar. Kediler Ekim ayına kadar gün ışığı azalmadığı sürece 14-21 gün kadar bir dönemde kızgınlık gösterirler. Bu dönemde çiftleşen kediler 55-60 günlük bir zaman sonunda doğururlar. Yeni doğum yapmış sokak kedilerinin sütten kesilene kadar özenle bakılması gerekir. Yavru kediler üç ay kadar anne sütüyle beslenmelidir.

Sokak Kedilerinde Doğum
Sokak Kedilerinde Doğum

Böyle bir durumda anne kedinin iyi beslenmesi gerekir ki yavruları besleyebilsin. Anne kediye çoğunlukla süt ve vitamin bakımından zengin kuru mama verilmelidir. Sokak kedileri kışa hazırlık aşamasında havaların soğuması ve yağışlı havalar sokak kedilerinin yaşamını oldukça zorlaştırır. Sokak kedilerinin soğuk ve yağıştan korunmaları için, hiç masrafsız barınaklar yapılabilir. Bu basit barınaklar onlar için konforlu birer ev vazifesi görecektir. Kedi evi yapımı oldukça basittir.

Nasıl Kedi Evi Yapabilirim?

Biraz büyükçe mukavva bir kutu ve bir muşamba yardımıyla bunları kolaylıkla yapabilirsiniz. Biraz daha zaman harcarsanız kedi evi yapımı oldukça keyifli hale gelebilir. Şayet zamanınız yoksa ve uğraşmak istemiyorsanız petshoplar da çok şık kedi evleri bulabilirsiniz. Kedi evi fiyatları ebatları, birçok model ve kalitesiyle değişiklik göstermektedir. Kedi evi fiyatları hakkında en doğru bilgiyi petshoplarda yada internette online satış sitelerinde bulabilirsiniz. Dilerseniz size kolaylıkla yapabileceğiniz sokak kedileri için kedi evi yapımı malzemeleri söyleyebilirim. İki adet domates kasası, zemine sermek için keçe, silikon ve bant. Sokak kedileri için kedi evi yapımı malzemeleri kendi beğeni ve zevkiniz ölçüsünde çeşitlendirebilirsiniz.

Nasıl Kedi Evi Yapabilirim?
Nasıl Kedi Evi Yapabilirim?

Daha farklı modeller üretebilmeniz için ahşap kedi evi yapımı konusunda internetten de yararlanabilirsiniz. Ahşap kedi evi yapımı ile yaratıcılığınızı ortaya çıkartabilirsiniz. Birde strafordan kedi evi yapımı da oldukça kolay ve şık bir tasarım. Bir karton koli, kolinin etrafını kaplayacak kadar strafor, silikon ve maket bıçağı. Strafordan kedi evi yapımı konusunda oldukça şık tasarımlar ortaya koyabilirsiniz.Bu evleri sokaklarımızın değişik yerlerine koyarak bir çok sokak kedisine kışın soğuk havalarda sıcacık yuvalar yapabilirsiniz.

Kış Gelmeden Kışa Hazırlayın

Sıcak Tutun

Sokak kedileri kışa hazırlık olarak birde havaların soğuk olduğu dönemlerde yavrulayan kedilerin kışın soğuğundan korunmaları için kapalı bir yuva ve yuvaya bir beze sardığımız sıcak su torbası koyarak soğuktan korunmaları sağlanmalıdır.

Anne Sütü Verin

Kışın annesiz bebek kedilere ise petshoplarda satılan fazla pahalı olmayan kedi sütü maması alarak bir biberon yardımı ile beslenmeleri gerekir.

Anne Sütü Verin
Anne Sütü Verin

Bu mamalar yavru kediler için hazırlanmış yoğun vitamin ve mineral içeren mamalardır. Hazırlanması çok kolaydır. Bir miktar sıcak suyla hazırlanan bu mamalar yavru kedilerde oluşabilecek ishalleri de önler.

Bilinçli Hayvan Severler Olun

Birçok hayvan sever özellikle son yıllarda sokak kedilerini beslemek konusunda oldukça hassas davranıyor. Onlara su kapları koyuyor ve onları değişik mamalarla beslemeye çalışıyor. Bu hem çok keyifli hem de çok fazla zaman ayırmayı gerektirmeyen bir uğraş hepimiz bunu rahatlıkla yapabiliriz. Sokak kedileri şayet yavru değillerse günde bir öğün yemek yemeleri yeterlidir. Sokak kedilerine vereceğimiz yemekleri aynı kapların üzerine koymamaya özen göstermeliyiz, aksi takdirde yiyecekler bozulur mikrop ve bakteri üretirler.

Yardım Etmek İsterken Zarar Verebilirsiniz

Bozulan yiyecekler mikrop ve bakteri üretirler, sokak kedileri bunu ayırt edemezlerse hastalanabilirler. Temiz kaplarda ve taze gıdalar vermeye özen gösterilmelidir. Bunun için en uygun mama kuru mamalardır, bu ürünleri petshoplarda bulabileceğimiz gibi, marketlerde de rahatlıkla bulabiliriz. Yine bir başka konu sokak kedilerine mama koyarken, farklı yerlere koymaya özen gösterilmelidir.

Yardım Etmek İsterken Zarar Verebilirsiniz
Yardım Etmek İsterken Zarar Verebilirsiniz

Böylelikle hem farklı kedileri doyurmuş oluruz hem de güçlü ve büyük kedilerin diğerlerine müdahale etmesini önlemiş oluruz. Evlerimizde beslediğimiz kedilere ne kadar özen gösteriyorsak sokak kedilerine de aynı özeni gösterirsek çevreden fazla tepki almayız. Sokak kedilerinin beslenme, barınma, gibi konularda belediye veteriner poliklinikleriyle iletişim halinde olunursa, kısırlaştırma, tedavi gibi konularda onlardan yardım alır dayanışma içinde bulunabiliriz.

 Kulaktan Dolma İlaçları KULLANMAYIN!

Bir başka önemli konu da kedilerin yaşadığı yerin temiz tutulmasıdır. Sokak kedilerinin su ve mama kaplarının sık sık kontrol edilip hem mama ve su takviyesi yapmak kirlenen kaplarının sık sık temizlenmesi gerekmektedir. Sokak kedilerinde özellikle yavru kedilerde sık sık görülen bir rahatsızlık da gözlerinin çapaklanmasıdır.

 Kulaktan Dolma İlaçları KULLANMAYIN!
Kulaktan Dolma İlaçları KULLANMAYIN!

Böyle durumlarda veteriner hekimlerden yardım ve bilgi alınmalı, sokak kedileri için ilaçlar veteriner hekimin önerisi ile kullanılmalıdır. Bu durumlarda kullanılacak sokak kedileri için ilaçlar göz temizleme solüsyonları ve damlalar bulunmaktadır. Sokak kedilerinde göz çapaklanması bakterilere sebep olacağından bu bakteriler gözlerini kör edebilir. Yine veteriner hekim tavsiyesiyle göz damlaları kullanılarak bu rahatsızlıklar önlenebilir.

Sokak Hayvanlarını Seven Veterinerlere Danışın

Veterinerlerin pahalı olduğunu biliyorum. Ancak sokak hayvanlarına destek olmak için çok yüksek indirimler yapan yüzlerce veteriner kliniği bulunmaktadır. Dolayısıyla sokak kedilerine yardım etmek için bahane değil çözüm üretmeliyiz. Hasta bir kedi bulduktan sonra değil, bulmadan önce veterinerlerle görüşmeliyiz. Birçok sokak kedi ve yavruları aslında çok kolaylıkla önlenebilecek bu rahatsızlık sebebiyle tek ya da iki gözlerini kaybedebilirler. Bu durum maalesef sokak kedilerinde çok sık rastlanan hastalıktır. Sokakta gözleri çapaklı ya da iltihaplı kedi veya yavrusu gördüğünüzde lütfen acil olarak bir veteriner kliniğe götürünüz. Sokak kedilerinde sık görülen rahatsızlıklardan biri de kusmalardır.

Kedilerde Kusmanın Sebepleri Nelerdir?

Kediler de kusma bir hastalık değil birçok hastalığın belirtisi olabilir. Üşüttüyse kusma olabilir, bir enfeksiyon kaptıysa, yediği gıdalardan zehirlendiyse vs. kusma gerçekleşebilir. Birde kedilerde kusmanın sebepleri nelerdir? Diye baktığımızda, kediler kendilerini temizlemek için sürekli yalanırlar, bunun sonucu olarak da yuttukları tüyleri kusarak çıkartırlar, ancak bu bir rahatsızlık değildir. Yutulan tüyler kusma yoluyla çıkarsa kusma uzun sürmez hemen akabinde kesilir.

Kedilerde Kusmanın Sebepleri Nelerdir?
Kedilerde Kusmanın Sebepleri Nelerdir?

Çevremizde sokak kedileri konusunda çok hassas ve duyarlı insanlar olduğu gibi, ne yazık ki çok da bilinçsiz insanlar var. Sokakta yaşayan bu masum ve zararsız hayvanların bakımımıza ihtiyaçları var. Sokakta yavru bir kedi bulduğunuzda onda mutlaka pireler vardır. Onu en yakın veteriner kliniğine götürüp pirelerinden temizlenmesi doğru ilaçlarla tedavisini yaptırmak gerekir. Sokaklarımızda yaşayan kedi köpek gibi hayvanların doğanın ekolojik dengesini sağlama açısından çok faydaları vardır.

Örneğin bir dönem hamam böceklerine karşı kullanılan DDT denen ilaç, böceklerin bağışıklık sistemlerini güçlendirdi. Zehirli olan bu ilaç hamamböceklerinin vücudunda birikerek beslenme yoluyla önce böcek yiyen kertenkelelere geçti, onlardan da sokak kedilerine geçti. Zehirlenen kediler teker teker ölmeye başlayınca, bu sefer fareler çoğalmaya başladı ve hızla ürediler. Bunun sonucunda da veba denen hastalık ortaya çıktı. Bu da doğadaki ekolojik dengenin bozulmasına sebep oldu. Sadece sokak kedilerinin değil doğada bulunan tüm canlıların yaşamaya hakkı vardır. Bu hakkı onların ellerinden almayalım.

Scottish Fold Kulübü
Technology Manager
Mert Eden

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.”] Kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”44″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”true” ] [spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.”] Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”24″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”false”]

Mert Eden

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.