• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Kusma

kedilerde-kusma-scottish-fold-kulubu
20 Eyl, 2016

Kedilerde Kusma

Herkes tarafından ciddi manada çok abartılan bir konu olan kedilerde kusma sorununu ele almak istedim. Efendim kediler kusar. Hastalık dışında gayet normal bir olaydır. Evet hastalık dışında kediler neden kusar? Şimdi bunları sıralayalım.

Kediler Neden Kusar?

kediler-neden-kusarKediler gıda değişimlerinden çok çabuk etkilenirler. Bağırsak ve mide floraları çok hassastır zira, en ufak bir gıda değişiminden etkilenebilirler ve mide refleks olarak direk bu gıdayı çıkarır.

İkinci olarak kediler tüylerini yalarlar ve bu sebepten dolayı biriken tüy topağını çıkarmak için kusarlar. Bunun için düzenli olarak haftada bir Malt Macunu kullanmanız gerekir. Malt Macunu kedilerde biriken tüy topaklarını eritir ve dışkı ile atılmasını sağlar. Böylelikle kediniz çıkarmak için zorlanmaz. Tabi illa malt veriyorum kusmayacak diye bir şey yok. Çıkarmak için tekrar refleks gösterebilir. Biz önlemimizi alarak maltımızı vermeyi ihmal etmeyelim.

Onlarda bizler gibi yutak ve gırtlağa sahipler tabi. Su içerken, mama yerken bile boğazlarına birşey kaçabilir. Bu sebepten dolayı bile gıcık gelip kusabilirler.

Dişi kediler için hamilelik döneminde kusma olayı olabilir. Bazı kedilerde olur. Bazı kedilerde olmaz.

Kediniz Kusarken Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Yani efendim canlı besliyoruz. Kusabilir ? Tedirginliğinizi çok iyi anlıyorum. Çünkü kediler kusarken çok iç acıtacak bir ses çıkartırlar ve kusma için vücudunu özellikle karnındaki kasları ileri geri çalıştırır. Bu durum evet farkındayım gayet ürkütücü. Kedimiz ölüyor sanırız. Lakin aslında doğal bir süreçtir. Öncelikle bunu kabul etmemiz gerekir. Kediniz kusarken, büyük yazıyorum, LÜTFEN SESİNİZİ YÜKSELTMEYİN, BAĞIRIP ÇAĞIRMAYIN, KEDİNİZE SAKIN DOKUNMAYIN, AYNI ODADA İSENİZ SESSİZCE OTURUN DURDUĞUNUZ YERE VE İMKANINIZ VARSA EN TAVSİYE ETTİĞİM KAPIYA YAKINSANIZ DISARI ÇIKIN. Neden ? Çünkü, kediler kusarken gıda da çıkabilir ve bunun soluk borusana kaçmasını istemeyiz. Ani panikleriniz buna neden olur.

kedilerde-kusma-ilacBu sebepten dolayı lütfen dikkat ediniz ve kedinizin hastalık olayı dışında normal kusmasını bitirdikten sonra lütfen arkasından büyük kediler için 0,5 ml Rennie mide şurubu ve arkasından su içirin. Bu onun midesini rahatlatacaktır. Rennie mide şurubunu içirirken lütfen şırıngayı kedinin gırtlağına değil, dilinin üstüne tutun ve akıtın. Sebebi ise Kedilerin solunum ve yemek borularının yapışık olmasıdır. Verdiğiniz şurup soluk borusuna kaçabilir.

Kedinize şurubu içirirken yutkunmasını sağlayın ve buna izin verin ve kafasanı lütfen düz tutun arkaya veya yukarı bakmasın o kafa. Unutmamamız gerekenlerden en önemlisi ise mutlaka ne verirseniz verin arkasından su içirin. Bu konuda değineceğim bir nokta daha var. Kedinize vitamin, gıda veya herhangi bir uygulama yapıyorsanız işlemden bir saat önce Rennie şurup içirin. Mideyi aşırı rahatlatırsınız ve ilaçlarımızın soğuk olmamasına, dolaptan çıkar çıkmaz hemen vermemeye dikkat ediyoruz. Oda sıcaklığı lütfen.

Veteriner Hekime Ne Zaman Başvurmamız Gerekir?

kedilerde-kusma-veterinerKediniz bol miktarda köpük kusuyorsa, yabancı bir cisim çıkartmış ise ( zira parçaları içinde kalmış olabilir, röntgen gereklidir ), kusmuğu gıda değil de çürük et, ölü gibi kokuyorsa, kusmuğu aşırı derecede sarı ise ve iltahaplı ise, kusmuğu aşırı derecede yoğun bir kıvamda ise salya tarzı, kusmuğunda kan varsa mutlaka hiç vakit kaybetmeden, Rennie ve bol miktarda su içirip bir veterenire gidiniz.

Sevgiler ve saygılar efendim .
Excellence Cattery İsmail Usta.

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.