• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Mantar Hastalığı

İsmail Usta | MEDEN Bilgi Teknolojileri Çekimleri | Scottish Fold Kulubu
26 Kas, 2016

Kedilerde Mantar Hastalığı

Sevgili okurlarım, saygıdeğer takipçilerim. Herkese kucak dolusu, bol patili sevgiler. Yine çok güzel bir yazı ile karşınızda olmaktan mutluluk duyuyorum. Kedilerde Trichophytosis yani Mantar Hastalığı. Belirtileri, etkileri ve tedavileri. Bildiğim kadar, dilim döndüğünce, siz değerli okurlarıma bu hastalığı, etkilerini, önlemlerini ve tedavilerini anlatmaya çalışacağım. İlk önce, bu hastalığın ne olduğu ile başlayalım.

Kedilerde Mantar Hastalığı Nedir?

Trichophytosis yani Mantar enfeksiyonu, genel olarak tüm canlılarda, cilt hastalıkları içinde büyük bir gruba sahip olmaktadır. Mantar hastalığı genellikle kıl, deri ve tırnak gibi keratinize dokulara yerleşen kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve pullanma şeklinde kendini gösteren bir mikrobik enfeksiyondur. Özellikle yaz aylarında ve nemin çok olduğu ortamlarda artmaktadır.
Trichophytosis yani Mantar enfeksiyonu, genel olarak tüm canlılarda, cilt hastalıkları içinde büyük bir gruba sahip olmaktadır. Mantar hastalığı genellikle kıl, deri ve tırnak gibi keratinize dokulara yerleşen kaşıntı, kızarıklık, sulanma ve pullanma şeklinde kendini gösteren bir mikrobik enfeksiyondur. Özellikle yaz aylarında ve nemin çok olduğu ortamlarda artmaktadır.Tedavi edilmediği durumlarda mantar üzerine başka enfeksiyonlar eklenebilir. Mantar dediğim gibi tedavi edilmez ise, kademe kademe vücuda yayılarak, mantar enfeksiyonundan çıkarak, egzama, uyuz, sedef vesair bilumum cilt hastalıklarına çevirebilir. Tüm tüyleri dökebilir ve tüm deriyi kızartıp yara yapabilir. Ayrıca lenf bezlerine yayılarak lenfanjit denen lenf bezi iltihabı yapabilir. Selüloit ve erizipel gibi cilt ve cilt altı yumuşak doku enfeksiyonuna sebep olabilir. İlerlediği takdirde fil ayağı denen hastalık bile görülebilir.
Yani mantar dokusunun katılaşarak ve kendi katmanına parça ekleyerek büyümesi durumu. Şöyle hayal edin. Kedinizin patisinde mantar tedavi edilmemiş ve kendine katman ekleyerek kocaman ayrı bir parça oluyor gibi düşünün. Bu yüzden mantar hastalığının erken teşhisi ve tedbirleri artı tedavisi biz kediciler için büyük bir önem arz eder. Çünkü mantar hastalığı feci derecede bulaşıdır ve yayılır. Hem oluşan bedene hem etraftakilere. Mantar şiddetli bulaşıcı bir mikrobik vakadır. Sanırım Mantar kediden insana, insandan kediye geçen tek hastalıktır ve bu geçiş gayet hızlı bir olmaktadır. Mantar mikrobu sıcağı ve nemi çok sever.
Mantar Tedavi edilmediği durumlarda mantar üzerine başka enfeksiyonlar eklenebilir. Mantar dediğim gibi tedavi edilmez ise, kademe kademe vücuda yayılarak, mantar enfeksiyonundan çıkarak, egzama, uyuz, sedef vesair bilumum cilt hastalıklarına çevirebilir. Tüm tüyleri dökebilir ve tüm deriyi kızartıp yara yapabilir. Ayrıca lenf bezlerine yayılarak lenfanjit denen lenf bezi iltihabı yapabilir. Selüloit ve erizipel gibi cilt ve cilt altı yumuşak doku enfeksiyonuna sebep olabilir. İlerlediği takdirde fil ayağı denen hastalık bile görülebilir.Bu ortamlarda, birgün içinde bile vücudun yarısına yakınını kaplayabilir. Sayısız örneklerini gördüm. İşte bu yüzden biz nelere dikkat etmeliyiz? Neler yapmalıyız? Ne gibi tedbirler almalıyız? Ne gibi yöntemler tedaviler uygulamalıyız? Şimdi bildiğim ölçüde, bunca yıllık tecrübelerime nazaran, bunlara dilim döndüğünce değinmek istiyorum.

Kedilerde Mantar Hastalığında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Mantar, dediğimiz gibi oldukça bulaşıcı ve sıcağı, nemi seven bir mikroptur. Erken tespiti gerçekten çok önemlidir ve erken tespit edip hemen müdahale edilmesi. Zira bir kedimizde dahi Mantar hastalığının olması bütün kedilerimize de bulaşma riskinin bir göstergesidir. Mantar olan bir kedi sürekli huzursuzdur. Davranışlarını etkiler. Çünkü sürekli kaşıntı halindedir. Olmadık davranışlar huysuzluk, sinir, stres, gece yarısı bağırmalar, etrafa çiş, kaka yapmalar gibi olumsuz davranışlar geliştirebilir. İştahsızlık görülebilir.
Mantar, dediğimiz gibi oldukça bulaşıcı ve sıcağı, nemi seven bir mikroptur. Erken tespiti gerçekten çok önemlidir ve erken tespit edip hemen müdahale edilmesi. Zira bir kedimizde dahi Mantar hastalığının olması bütün kedilerimize de bulaşma riskinin bir göstergesidir. Mantar olan bir kedi sürekli huzursuzdur. Davranışlarını etkiler. Çünkü sürekli kaşıntı halindedir. Olmadık davranışlar huysuzluk, sinir, stres, gece yarısı bağırmalar, etrafa çiş, kaka yapmalar gibi olumsuz davranışlar geliştirebilir. İştahsızlık görülebilir.Bazı durumlarda ateş dahi görülebilir. Çünkü mantar iltihaba çevirip vücuda yayılırsa bu iltihap tüm sistemi etkiler. Kedinizi takip etmek işte bu gibi hastalıkları önceden teşhis edip önlem almakta çok önemli bir durum arz eder. Hatta bu mantar mikrobu bize bile bulaşabilir. Bizden de diğer aile fertlerine. Öncelikle, şunu özellikle belirtmek istiyorum. Tavuklu tüm gıdalar, yaş mama kuru mama. Mantar yapmaz! Bu şehir efsanesini artık bir kenara bırakın.
Mantar yapmaz ama mantar hastalığını tetikler. Bu gerçeği kabul edersek daha sağlıklı bir bilgilenme ile önlem alabiliriz. Mantar hastalığını tavuk ve türevleri tetikler. Neden mi? Çünkü tavuk ve ürünleri deriyi ve tüyü artı tüm keratin dokularını, oluşumlarını olumsuz yönde etkiler. Uzun süreli kullanımlarda bu tabi. Yani sürekli kedinizi tavuklu gıdalarla beslemek. Tavuk, hindi, ördek, kaz vermek gibi. Bu yüzden en başta kedimize fazla tavuk ve türevlerini vermemeye dikkat edeceğiz. Bunları arada vereceğiz. Öncelikle bunu gıda zincirine arada vermek gibi ekleyelim. Aklımızda daima bulunacak bu durum.Mantar yapmaz ama mantar hastalığını tetikler. Bu gerçeği kabul edersek daha sağlıklı bir bilgilenme ile önlem alabiliriz. Mantar hastalığını tavuk ve türevleri tetikler. Neden mi? Çünkü tavuk ve ürünleri deriyi ve tüyü artı tüm keratin dokularını, oluşumlarını olumsuz yönde etkiler. Uzun süreli kullanımlarda bu tabi. Yani sürekli kedinizi tavuklu gıdalarla beslemek. Tavuk, hindi, ördek, kaz vermek gibi. Bu yüzden en başta kedimize fazla tavuk ve türevlerini vermemeye dikkat edeceğiz. Bunları arada vereceğiz. Öncelikle bunu gıda zincirine arada vermek gibi ekleyelim. Aklımızda daima bulunacak bu durum.

Kedimizde Mantar Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Mantar, ilk önce deride bir nokta ile başlar. O noktada kızarıklık oluşur ve mikrobun çeşidine göre aşırı veya hafif kaşınma olur. Bunu kedinizin bir noktaya sürekli odaklanıp, kaşınmasından anlayabilirsiz. Sonra günler geçtikçe, bir önlem alınmaz ise bu kızarıklık ve kaşınma artar artı mantar deriye yayılmaya başlar ve büyür ve iltihap evresine geçerek, harici başlayan rahatsızlık vücuda dahili olarak yayılmaya başlar.
Genelde çoğu kedide o bölgede tüy dökümüne neden olur ama bu sizi yanıltmasın her tüy dökümü mantar olmayabilir. Egzama da direkt başlayabilir. Bunun tespiti yani mantar mı egzamamı olduğu önemlidir tedavi açısından. Veterinerler o bölgeden deri kazıntısı alırlar ve mikroskobik ortamda çeşitli yardımcı sıvılarla incelenir.
Mantar, ilk önce deride bir nokta ile başlar. O noktada kızarıklık oluşur ve mikrobun çeşidine göre aşırı veya hafif kaşınma olur. Bunu kedinizin bir noktaya sürekli odaklanıp, kaşınmasından anlayabilirsiz. Sonra günler geçtikçe, bir önlem alınmaz ise bu kızarıklık ve kaşınma artar artı mantar deriye yayılmaya başlar ve büyür ve iltihap evresine geçerek, harici başlayan rahatsızlık vücuda dahili olarak yayılmaya başlar.Genelde bir sıvı içinde birgün bekletilerek tespit edilir ve mikroskobik incelemelerle sonrasında ise mantar mı yoksa egzama olup olmadığı tespit edilir. Deride tüy dökülüyor dedik ama bazı mantar hastalıklarında da deride tüy dökülmez. Hatta kızarıklık bile çok az olur. Hatta beyaz kedilerde genelde deri rengi pembeye yakın olduğu için bu anlaşılmaz bile ama kaşıntı, huzursuzluk, iştahsızlık, davranış değişiklikleri ile ele verir kendini bu hastalık.

Kedilerde Mantar Hastalığının Çeşitleri Nelerdir?

Mantar hastalığının birçok çesidi var. Mesela kedilerde özellikle yavru kedilerde, yemekten sonra çenelerini, ağız kenarlarını yalamamalarından dolayı, özellikle çene altı ve ağız kenarında oluşan siyah noktalar, çene uyuzu, çene mantarı diye de tabir edilen bu noktalar da bir mantar türevidir. Çenede veya ağız kenarlarında, kedinin yalanmamasından dolayı oluşan artıkların, evrim geçirerek mikrobik bir duruma dönüşmesi sonucu oluşan bu siyah noktalarda, çene ve ağızdan başlayarak boyun, beden, kulak ve tüm vücuda yayılabilir.
Mantar hastalığının birçok çesidi var. Mesela kedilerde özellikle yavru kedilerde, yemekten sonra çenelerini, ağız kenarlarını yalamamalarından dolayı, özellikle çene altı ve ağız kenarında oluşan siyah noktalar, çene uyuzu, çene mantarı diye de tabir edilen bu noktalar da bir mantar türevidir. Çenede veya ağız kenarlarında, kedinin yalanmamasından dolayı oluşan artıkların, evrim geçirerek mikrobik bir duruma dönüşmesi sonucu oluşan bu siyah noktalarda, çene ve ağızdan başlayarak boyun, beden, kulak ve tüm vücuda yayılabilir.O yüzden böyle bir durumla karsılastığınız zaman, yani bir kasıntı, bir bölgeye yoğunlaşma veya herhangi olası olmayan bir durum gördüğünüzde, eğer kendiniz yeterli bilgiye sahip değilseniz hemen uzman bir veteriner hekime gidiniz. Hastalık tespit edilsin. Lütfen ama lütfen, bunu yine belirtme gereği duyuyorum, ben de dahil gruplarda bulunan insanlar hiçbirimiz veteriner değiliz. Bu işin okulunu okumadık ama biz Catteryler belirli eğitimler alarak ve tecrübeler yaşayarak belli seviyelere gelmiş insanlarız.

Her Zaman Bir Uzmandan Yardım Alın!

Bazen görüyorum. Çok kötü bir durum. Gruplardan yardım bekliyorsunuz. Arkadaşlar sorduklarınız veteriner değil, artı çerez tavsiye eder gibi ilaç tavsiye etmek çok yanlış bir durum. Karşınızdaki bu işin okulunu okumuş bir Veteriner  ve yıllarca kediler içinde olan, eğitim ve sertifikaları ile kediden anlayan, lisanslı bir Cattery ise amenna ama çoğu insan zaten bu konuda bilgisiz ki ne diye gereksiz bir yol izlersin. Başına gelmiş bir ilaç kullanmış tavsiye ediyor. Yahu yiyecek mi tavsiye ediyorsun. Her hastalık bir olabilir mi? Seninki belki mantardı ama sorulan belki egzama belki uyuz. Mantarı veya olan hastalığı daha kötü bir duruma getirmenin ne manası var yanlış yönlendirme ve tedavilerle. Bilmiyorsan sus bari. Cehaletinle kedicikleri daha kötü duruma getirme. Ben dahi çoğu bildiğim durumda yardım ederim. Geçici çareler üretirim.
Bazen görüyorum. Çok kötü bir durum. Gruplardan yardım bekliyorsunuz. Arkadaşlar sorduklarınız veteriner değil, artı çerez tavsiye eder gibi ilaç tavsiye etmek çok yanlış bir durum. Karşınızdaki bu işin okulunu okumuş bir Veteriner ve yıllarca kediler içinde olan, eğitim ve sertifikaları ile kediden anlayan, lisanslı bir Cattery ise amenna ama çoğu insan zaten bu konuda bilgisiz ki ne diye gereksiz bir yol izlersin. Başına gelmiş bir ilaç kullanmış tavsiye ediyor. Yahu yiyecek mi tavsiye ediyorsun. Her hastalık bir olabilir mi? Seninki belki mantardı ama sorulan belki egzama belki uyuz. Mantarı veya olan hastalığı daha kötü bir duruma getirmenin ne manası var yanlış yönlendirme ve tedavilerle. Bilmiyorsan sus bari. Cehaletinle kedicikleri daha kötü duruma getirme. Ben dahi çoğu bildiğim durumda yardım ederim. Geçici çareler üretirim.Mesela geçen akşam ismini hatırlamıyorum hanımın biri yazdı. Birden kedisinde bir kaşıntı hasıl olmuş. Foto attı. Tabi ki bunu fotodan tespit etmem çok zor. Canlı incelemem gerek ki o bile çok zor. İyice incelemek gerek. Gece yarısı veteriner bulamadım ve deli gibi kaşınıyor. Sabah götürücem acaba ne yapabilirim dedi. Ben sadece o geceyi rahat geçirsin diye ona baticon sürüp arkasından kuruyunca Fenistil yani kaşıntı giderici bir krem sürmesini söyledim ve bunun geçici olduğunu hastalığını bilmediğimi incelemeden yorum yapamayacağımı yarın hemen veterinere gitmesini söyledim.

Bizler Veteriner Değiliz!

Hanım bunu yaptı o geceyi rahat geçirdi. Sabah vete gitmiş ve egzama çıkmış ve tedaviye başlanmış. Yani her kaşıntı, her açılan deri, dökülen tüy mantar değildir. Bunu bunca yıldır kediler içinde olan, resmi, lisanslı bir Cattery olarak ben söyleyemiyorken sen nasıl ne hadle mantar şunu şunu kullan dersin. Gerçekten çok enterasan durumlar. Zaten bu gruplarda herkes uzman, herkes doktor, herkes Cattery. Dikkat ederseniz ben çok nadir yorum yaparım.
Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneği SeminerHatta genelde yapmam. Zira o kadar ukalanın olduğu bir ortamda yorum yapıp arkasından gelen sataşmaların beni meşgul etmesi kadar boş değilim. Bunlara vaktim yok benim. Doktorlar boşuna okuyor zaten. Biz catteryler de boşuna o seminer benim bu seminer senin, o eğitim senin bu eğitim benim diye koşturuyoruz.
Velhasıl bana danışan herkese mutlaka bir veteriner gitmesini söylerim. Zira ben bu işin okulunu okumadım ben bir doktor değilim. Tecrübelerim, bilgi birikimlerim ziyadesi ile fazla olabilir ama bir uzman hekim kadar asla olamam. Tabu burda kastetitiğim hekimler gerçekten bilgili, işini düzgün yapan hekimler. Tacir olmayan hekimlerden bahsediyorum. Sonuç olarak bu gruplarda hastalıklara çare arayanlar ve bilgisiz, ukala ukala bir doktor edası ile konuşanlar beni ziyadesi ile deli ediyor 🙂 Ne demişler ” Cahili Cühela, Vekile Ukala” Tam bunlar için söylenebilecek bir tabir. Hem cahil hem cahil olmadığını bilmeyecek kadar aptal.

Cattery İsmail Usta'dan Kedi Güzellik Yarışmalarına Katılacaklara Tavsiyeler

Neyse konumuzu dağıtmadan devam edelim. Sanırım kedi bakan ve yetiştiren insanlar  arasında, mantar hastalığı ile mücadele etmeyen, karşılaşmayan yok gibidir. Çünkü mantar öyle bir illettir ki bağışıklığın düşmesi, stres ortamlarında bile baş gösterir. Bağışıklığın düşmesi ve stres mantarın en başlıca nedenleri arasındadır. Bağışıklık düştüğü anda veya az bir bağışıklık sistemine sahip kedilerde daha çok görülür. Aşısız kedilerde de daha çok görülebilir diyebiliriz bu noktada. Özellikle doğum yapan kedilerde ve  yavru kedilerde.

Anne sütünden gelen antikorlar sanırım bir tek Mantar mikrobu ile çok büyük ölçüde baş edemez. Belli bir yere kadar koruma sağlar. Zira dediğim gibi Mantar çok inatçı ve güçlü bir mikroptur. Yıllar süren mantarlar bile biliyorum. Yavru kedilerde, bağışıklığın düşük olması, sıcak ve nemli ortam mantara davetiye çıkartır.
Evet bu illete karşı tavuk dışında ne gibi önlemler alabiliriz? Tedavileri nelerdir? Neler yapmamız gerekir? Şimdi bunlara değinelim.

Dezenfeksiyon Olarak Sirke Kullanmanızı Tavsiye Ederim

İlk öncelikle evimizde ve kedilerimizin ortamlarında, dezenfeksiyona ve sterilizasyona çok dikkat etmemiz gerekir. Mantar mikrobu çok güçlüdür ama çoğu insanın bilmediği, mantar mikrobunu öldüren çok basit birşey vardır 🙂 Elma Sirkesi 🙂 Elma sirkesi mantar mikrobunu öldürür. Çok inatçı mantarları bile. Bu yüzden dezenfeksiyonumuzda mutlaka sirke kullanalım.
İlk öncelikle evimizde ve kedilerimizin ortamlarında, dezenfeksiyona ve sterilizasyona çok dikkat etmemiz gerekir. Mantar mikrobu çok güçlüdür ama çoğu insanın bilmediği, mantar mikrobunu öldüren çok basit birşey vardır :) Elma Sirkesi :) Elma sirkesi mantar mikrobunu öldürür. Çok inatçı mantarları bile. Bu yüzden dezenfeksiyonumuzda mutlaka sirke kullanalım.Ben kokusunu çok seviyorum. Aslında sirkeyi çok seviyorum. Ekmeğin üzerine döküp yediğim bile oluyor 🙂 O yüzden malzemelerine, ortamlarına sirke spreylemek benim için çok güzel bir olay 🙂 Üzüm sirkesi de olur ama ben senelerdir elma sirkesi kullanıyorum. Elma sirkesinin daha keskin ve etkili olduğu inancındayım.

Kedilerde Mantar Hastalığında Uygulamanız Gereken Tedaviler Nelerdir?

Gelelim kedimizde mantar gördük ne yapmamız gerekir? Öncelikle eğer şayet bu ufak bir nokta ise, bölgeyi baticon veya sirke ile bir güzel siliyoruz ve temizliyoruz. Sonra kuruduktan sonra, bölgeye bu konuda çok etkili ve iddialı bir krem olan, travazol kremi sürmenizi tavsiye ediyorum. Genelde mantar mikrobu başlangıç ve ufak bir bölge ise, daha iç organlara iltihap şeklinde yayılmamış ise iki uygulamada geçer ama inatçı bir mantarsa birkaç uygulama daha gerekebilir. Bu yüzden uygulamalarınızı duruma göre yapınız. Eğer hala bir gelişme yoksa, ve dahi mikrop daha çok yayılıyor ve çeviriyorsa hiç vakit kaybetmeden dediğim gibi uzman bir veterinere gidin.
Gelelim kedimizde mantar gördük ne yapmamız gerekir? Öncelikle eğer şayet bu ufak bir nokta ise, bölgeyi baticon veya sirke ile bir güzel siliyoruz ve temizliyoruz. Sonra kuruduktan sonra, bölgeye bu konuda çok etkili ve iddialı bir krem olan, travazol kremi sürmenizi tavsiye ediyorum. Genelde mantar mikrobu başlangıç ve ufak bir bölge ise, daha iç organlara iltihap şeklinde yayılmamış ise iki uygulamada geçer ama inatçı bir mantarsa birkaç uygulama daha gerekebilir. Bu yüzden uygulamalarınızı duruma göre yapınız. Eğer hala bir gelişme yoksa, ve dahi mikrop daha çok yayılıyor ve çeviriyorsa hiç vakit kaybetmeden dediğim gibi uzman bir veterinere gidin.Artı evinizi, kedilerinizin dolaştığı yerleri sirkeli suyla silin. Bu önemli bir ayrıntıdır. Etrafa yayılan mantar mikroplarını öldürür ve tekrar bedene geçmesini engellersiniz. Veterinere gittiğinizde şunu şiddetle tavsiye ediyorum. İlk öncelikle mutlaka ama mutlaka deri kazıntısı alınıp incelenmesini talep edin. Neden? Zira mantar ve egzama mikrobu birbirine benzer. Mantar olan bölgeye egzama, egzama olan bölgeye de mantar tedavisi yapılırsa bu tedavi sonuç vermez. Aksine bölgeyi daha kötü bir hale getirir.
Gözle mantar ve egzamayı ayırt etmek çok uzmanlık gerektiren bir iştir. Zira yüzde 90 birbirlerine benzerler. Çok az farkları vardır. Veteriner ne yapar? Veteriner tabi uzman ise ve tacir değilse ilk önce deri kazıntısı alıp incelemekle başlar. Hemogram tablosuna bakarak vücuttaki yayılma oranını tespit eder, lenf kontrollerini yapar ve buna göre bir tedavi yapar. Hemen iğne vurmaz ve sayısız ilaç vermez. Bana göre uzman bir veteriner hekimin yapması gereken budur.
Zira uzmanlık, ehlilik bunu gerektirir. Ben bu inançtayım. Yoksa duyuyorum. Aa bu mantar hemen bir iğne sonra yine iğne bir sürü ilaç vesair katlanan fiyatlar, maliyetler ve yanlış tedaviler ve yanlış ilaç yüklenimi sonucu oluşan karaciğer ve böbrek problemleri. Evet inanması zor ama bunu yapan hekimler var! Ne yazık ki. İnanın veterinerlerin yanlış tedavileri sonucu hem karaciğer enzimlerinde büyük bir artış hem de mantarın ilerlemesi durumunu çok çok büyük ölçüde yaşamış uyuz, egzama veya sedef olması durumunu, birçok kez gördüm, şahit oldum ve çevremde yaşadım. Mantarda doğru tedavi çok çok önemlidir.Zira uzmanlık, ehlilik bunu gerektirir. Ben bu inançtayım. Yoksa duyuyorum. Aa bu mantar hemen bir iğne sonra yine iğne bir sürü ilaç vesair katlanan fiyatlar, maliyetler ve yanlış tedaviler ve yanlış ilaç yüklenimi sonucu oluşan karaciğer ve böbrek problemleri. Evet inanması zor ama bunu yapan hekimler var! Ne yazık ki. İnanın veterinerlerin yanlış tedavileri sonucu hem karaciğer enzimlerinde büyük bir artış hem de mantarın ilerlemesi durumunu çok çok büyük ölçüde yaşamış uyuz, egzama veya sedef olması durumunu, birçok kez gördüm, şahit oldum ve çevremde yaşadım. Mantarda doğru tedavi çok çok önemlidir.
Özellikle evde duran ve birincilik olarak cins kediler. Mantar hastalığına bünyeleri çok hassas olduğu için çok yatkındırlar. En ufak bir bağışıklık düşmesinde, doğumda bile, artı stres yaşamaları halinde bile mantar hastalığı nüksedebilir. Bu yüzden bu benim tercihim ben her sene tüm kedilerime, koruma amaçlı mantar aşısını bir doz yaptırırım.
Büyük etkisini gördüm ve tabi bunun yanında 6 ayda bir Zylexis aşısını mutlaka yaptırırım. İlk dönemlerimde ben de bu hastalıktan çok çekmiştim. İlk dönemler derken tabi 15 – 20 sene önceden bahsediyorum 🙂 Sokak kedilerimi bir türlü kurtaramazdım ama gerekli tedbir ve önlemleri alarak ve uygulamaları doğru düzgün yaparak artık senelerdir yaşamıyorum bu durumu çok şükür. Sirke ile akraba oldum diyebilirim 🙂
Özetle, efendim bu şahane Mantar mikrobu oldukça bulaşıcı, nemi ve sıcağı çok seven, yayılma özelliğine sahip, insana geçebilen, tedavi edilmez ise egzama, uyuz, sedef, fil hastalığı gibi sonuçlara kadar giden lanet, bir o kadar illet bir mikroptur. Dezenfektasyonumuza ve yukarıda saydıklarıma dikkat ederek önlemlerimizi alalım. Tüm kedişlerin çok mutlu, çok sağlıklı ve çok huzurlu yaşamaları  dileğiyle. Sevgiler ve saygılar efendim.
Veteriner hekimi ve klinik seçimi hakkında olan yazımızda dikkatinizi çekebilir.
Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

 Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

İsmail Usta

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.