• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Solunum

Kedilerde Solunum-Problemleri
29 May, 2016

Kedilerde Solunum

Kedilerde Solunum Yolu Problemleri

Kedilerde Solunum-Kedilerde Bronşit ve AstımKedilerde solunum yolundaki problemler enfeksiyondan kaynaklı olabilir belirtileri ise şunlardır; Kediler sıklıkla öksürme, hapşırma, sulanmış gözler ve akan bir burun gibi insalardakilere benzer solunum yolları problemleri yaşarlar. Genellikle bu problemler hafif bir rahatsızlık belirtisidirler ve dikkatli bir bakım ile birkaç gün içinde yok olacaklardır. Bununla birlikte acil veteriner müdahalesi gerektiren, daha ciddi bir hastalığın, hatta ölümcül bir enfeksiyonun belirtisi de olabilirler. Bir enfeksiyonun ne derece ciddi olduğunu sadece bir veteriner söyleyebilir bu nedenle bu belirtiler görüldüğünde derhal bir veterinere başvurmalısınız.

Kedilerde Virüse Bağlı Hastalıklar

Kediler insanda hastalık yapan virüslerden etkilenmezler; kimi afif kimi daha ciddi hastalık yapan kendilerine has çeşitli solunum yolu mikropları vardır. Aynı alışılmışın aksine ölümcül etkiler yaratacak bir tarzda ortaya çıkan insan ”gribi” gibi, kedigillerin virüsleri de ölümcül olabilir. Kedilerin üst solunum yollarını etkilediği bilinen.

Kedi Enflüanzası ya da ”Kedi Gribi” olarak bilinen hastalığa yol açan en az üç virüs ve bir diğer bakteri (rickettsia) vardır. Bu virüslerden en önemli ikisi feline viral rhinotracheitis virüs’ü ya da herpervirus ile feline calici virüs dir.

Kedi Gribinden Nasıl Korunulur?

Kedi gribinden korunmanın başlıca yolu aşı kullanımından geçer. Yüzde yüz koruma sağlamasa da son derece güvenlidir ve çok tehlikeli tarzda grip bazen hastalığın hafif belirtilerini gösterecek şekilde ortaya çıkar ve çok nadiren kedi aşılandığında hastalığa bağışıklık geliştirmekte başarısız olur.

Kedinizi aşılatmanızın yanı sıra, onu enfeksiyon riskinin fazla olduğu yerlere götürmekten de kaçınmalısınız. Benim görüşümce kedi bakım evleri en büyük tehlike merkezleridir. Eğer evden uzak olduğunuzda kedinize göz kulak olacak yardım sever bir komşunuz yoksa ve kedi bakımevi kullanmak zorundaysanız, seçiminizi yaparken çok dikkatli olun ilk ve her şeyden önemlisi kedileri kabul etmeden önce aşılanmalarını şart koşan delil olarak aşı sertifikası talep eden kedi bakım evlerini seçmelisiniz.

Kedinizin Aşılanması

Kedilerde Solunum-Kedinizin AşılanmasıVeterinerinize kedinizi kaç yaşında aşılatmanız gerektiğini sorun. Normal olarak kediler ilk grip aşılarını 9 haftalık olmadan önce yaptırmazlar. İkinci bir aşı 3-4 hafta sonra yapılabilir. 9 haftadan küçük yavru kediler kanlarında hâlâ anneden gelen grip antikorunu muhafaza ederler ki bu aşı olunması durumunda bağışıklık gelişimine engel olacaktır. Bununla birlikte büyük bir enfeksiyon riski varsa veterinerinizin yavru kedinizin aşılanmasını tavsiye edebilir. Bazı aşılar grip ve başka hastalıklara karşı koruma sağlarlar.

Aşı Listesi

  • Tüm kedilerin bir yıllık destek dozuna ihtiyaçları vardır.
  • Eğer kediniz hamileyse, asla canı tipte değil, ölü ya da etkisizleştirilmiş tip aşı ile aşılanmalıdır.
  • Sadece sağlıklı kediler aşılanmalıdır.
  • Hiçbir hayvan ikinci doz alımından bir hafta sonrasına kadar bağışıklık kazanmazlar. 
Avatar

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.