• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Tarama Yöntemleri

Kedilerde Tarama Yöntemleri
20 May, 2016

Kedilerde Tarama Yöntemleri

Uzun Tüylü Bir Kedinin Taranması

Tarama Yöntemleri- Uzun Tüylü Bir Kedinin TaranmasıKedilerde tarama yöntemleri için bir çok yöntem vardır bir taneside uzun tüylü bir kedinin taranma şekli. Vahşi ortamda uzun tüylü bir kedi sadece kışın tüy döktüğü halde ev kedileri suni olarak aydınlatılmış ve ısıtılmış koşullarda tutulan ev kedileri yıl boyunca tüy dökerler. Sonuç olarak ev kedilerinin tarama yöntemleri ile uzun tüylü kedilerin tarama yöntemleriyle arasında fark vardır. Uzun tüylü kediler 15 ila 30 dakikalık iki seans halinde günlük taramaya ihtiyaçları vardır aksi takdirde kürkleri matlaşacaktır. Eğer matlaşmış tüy topraklarıyla zamanında ilgilenilmezse bunları acı verici olacaktır ve bunları bir veterinere kediniz anestezi altındayken tıraş ettirmeniz gerekecektir.

Tarama işine başlamadan önce kedinizin kulaklarının, gözlerinin, ağzının ve tırnaklarının temizliğini ve sağlıklı olup olmadığını kontrol edin. Kedinizin kürkünün yumuşaklığını yoklayın ve kesinlikle mat olmaması gereklidir.

Kedilerde Tarama Yöntemleri

[list type=”default” color=”primary”]
 • Kalın dişli bir tarakla tüy döküntülerini alın ve keçeleşmiş tüyleri açın. Tarak tüylerin arasından kolayca geçmeye başladığında bu tarağı ince dişli bir tarakla değiştirin.
 • Tel bir fırçayla tüm ölü tüyleri temizleyin. Kuyruk kısmına özel dikkat verin, oradan avuç dolusu tüy temizlenecektir.
 • Kürke biraz talk pudrası dökün. Bu kürke hacim verecek ve tüyleri ayırmaya yardımcı olacaktır. Pudrayı hemen fırçalayarak temizleyin
 • İnce dişli tarağı tüylerin arasında aşağıdan yukarı doğru tarayarak gezdirin, tüyleri çenenin çevresinde bir boyun oluşturacak şekilde dışa doğru tarayın.
 • Bir diş fırçasıyla kedinin yüzündeki kısa tüyleri hafife tarayın. Gözlerin çok yakınına gitmemeye dikkat edin.
 • Son olarak tüyleri ayırmak ve dik durmalarını sağlamak için geniş dişli bir fırçayla tekrar edin. Gösteri kedilerinin kuyruklarını kabartmak için kuyruk fırçası kullanın. [/list]

Tarama Araçları

Kedilerde tarama yöntemleri için bir çok araç ve gereç kullanılıyor örneğin. Bir kalın, bir ince dişli tarağa, kürk için kıl ve tel fırçaya ve bir diş fırçasına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca keçeleşmiş tüyleri kesmek için kör uçlu bir makasa, kürkü ovalamak için eğer kedi koyu renkli bir kediyse defne yaprağı tozu (bay rum conditioner), açık renkli bir kediyse talk pudrasına ve şov kediniz için bir kuyruk fırçasına sahip olmalısınız.

[list type=”default” color=”primary”]
 • Kuyruk fırçası
 • Tel ve kıl fırça
 • İnce/kalın dişli tarak
 • Yüz temizliği için bir diş fırçası [/list]

Kısa Tüylü Bir Kedinin Taranması

Kedilerde Tarama Yöntemleri-Kısa Tüylü Bir Kedinin TaranmasıKısa tüylü bir kedinin kürkünün bakımı uzun tüylü bir kedininkine göre çok daha kolay olduğu için kısa tüylü bir kedinin günlük taramaya ihtiyacı yoktur. Ayrıca kısa tüylü kediler, uzun tüylülerden daha uzun bir dile sahip oldukları için kendi kendilerinin etkili bir tarayıcısıdırlar. Bu nedenle haftada iki kez yarım saatlik seanslar yeterlidir.

Doğrusu, bazı insanlar kısa tüylü bir kedinin haftada iki defadan daha fazla tarandığında kendi kendisini taramayı tamamen bırakacağına inanırlar. Eğer hevesli bir kedi bakıcısıysanız ve bu haberler sizi kızdırıyorsa, üzülmeyin. Tarama zevkinizi her gün kürkü tüylerin yatış yönünde sıvazlayarak tatmin edebilirsiniz.

Tarama Yöntemleri

[list type=”default” color=”primary”]
 • İnce dişli, metal bir tarakla kedinizi başından kuyruğuna kadar tarayın. Bu işlemi yaparken küçük, siyah, parlak noktalar arayın, bunlar pire belirtisidir.
 • Bazı kısa tüylüler için plastik fırça yerine yumuşak, doğal kıl fırça tercih edebilirsiniz. Yine, tüylerin yatış yönünde fırçalayın.
 • Tüyleri yatış yönünde fırçalamak için plastik bir fırça kullanın. Eğer kedinizin kürkü Rex türü bir kürkse, bu tip bir fırça deriyi zedelememek açısından önemlidir.
 • Fırçalama ve taramadan sonra kürkü defne yaprağı tozuyla ovalayın. Bu losyon kürkteki yağı alır ve kürkün parlaklığını ortaya çıkarır.
 • Son olarak, kısa tüylü bir kedinin kürkünün parlaklığını ortaya çıkarmak için, özellikle bir şova katılıyorsa şovdan hemen önce, ipek, kadife ya da güderi parçasıyla kürkü parlatın. Tarama seansları arasında tüylerin yatış yönünde kedinizi hafifçe sıvazlayarak kürkün parlaklığını koruyabilirsiniz. [/list]

 

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.