• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Hakkında Her Şey

Kedilerde Tüy Dökülmesi Hakkında Her Şey
22 Ağu, 2016

Kedilerde Tüy Dökülmesi Hakkında Her Şey

Kedilerde Tüy Dökülmesi Hakkında Her Şey

Kediler en yakın dostlarımız arasındadır. Onların varlığı bizlere huzur verir. Evimizde beslediğimiz bu sevimli dostların bazı problemleri de oluyor. İlk akla gelen durum ise tüyleri çok dökülüyor sorunudur. Kediler için gayet doğal olan bu süreç bazen bazı hastalıklarında habercisi olabiliyor. Ama bilmeliyiz ki eğer bir kedi besliyorsak kedimin tüyü çok dökülüyor diye feryat etmemeliyiz.

Kedilerde Tüy Dökülmesi
Kedilerde Tüy Dökülmesi

Tüy dökülmesini hakkında iyice bilgi sahibi olalım ve sevimli dostlarımıza en iyi şekilde yardım edebilelim. Tüy dökülmesi tüm kedilerde olan bir durumdur ve bu durum ciddi oranlarda görülür. Yetişkin kedim neden tüy döküyor, yavru kedilerin tüyleri neden dökülür gibi sorular sizi endişelendirmesin. Bu konu hakkında tüm bilgileri sizlere aktaracağız.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nedir?

Kediler özellikle mevsimsel olarak tüylerini dökerler. Evinizde görebileceğiniz tüy yumakları kedilerde tüy dökülmesi diye adlandırılır. Ayrıca taradığınızda dökülmüş olan tüyler de kedilerde tüy dökülmesine örnektir. Evinizde kedi besliyorsanız ve nerden geldiğini anlamlandıramadığınız tüyler oluyorsa bilmelisiniz ki sevimli dostunuz tüy döküyor. Bu durumu tüy dökülmesi ilacı ve farklı yöntemlerle önleyebilirsiniz. Ayrıca tüy dökülmesi ve yara birbirine karıştırılmamalıdır. İkisi farklı durumlardır.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nedir?
Kedilerde Tüy Dökülmesi Nedir?

Tüy dökülmesi kediniz için genellikle normal bir süreçtir. Yaralar ise daha ciddi sebeplerden oluşabilir. Eğer kedinizde tanımlayamadığınız yaralar olursa veteriner hekime başvurmanız önerilir. Ancak tüy dökülmesinin nedenlerinden olabilecek mantar egzama gibi durumlarda tüy dökülmesi ve yara oluşabilir. Kediniz bunun için bir tedavi olmuyorsa veterinere götürerek bir tedavi süreci başlatılmalıdır.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Oluşur?

Tüy dökülmesinin birçok farklı sebebi olabilir. Yazlık ve kışlık olarak mevsimsel tüy dökümü ise en belirgin sebeptir. Bunun dışında tüy dökülmesi nedenleri arasında kalitesiz mamaların, aşırı tavuk tüketiminin, kızgınlık döneminin, dişi kedilerde hamilelik ve yavru büyütme sürecinin etkileri vardır. Ancak en belirgin neden kesinlikle strestir. Mevsimsel döküm dışında kedimin tüyü çok dökülüyor diyorsanız ilk düşünmeniz gereken sebep strestir. Bu canlıların da stresli olabileceğini, küsebileceklerini unutmamalısınız. Bunların dışında çevresel faktörlerde tüy dökülmesine yol açabilir.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Oluşur?
Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Oluşur?

Bunların yanı sıra mantar, böbrek, egzama ve karaciğer sorunları da tüy dökülmesine sebep olabilir. Gözlemleyebileceğiniz belirtilere kedinizde rastlamadıysanız ama hala tüyleri çok dökülüyor diyorsanız bu içsel hastalıklar yüzünden olabilir. Sizin teşhiş etmeniz mümkün olmayacaktır. Bu sebeple bir veterinere kedinizi göstermeniz gerekir. Kedinizin dökmüş olduğu tüy veteriner tarafından tespit edilerek sebepleri size aktarılacaktır. Tüy dökülmesi sadece yetişkin kedilerde olan bir durum değildir. Bu sebeple yavru kedilerin tüyleri neden dökülür diye ayrıca endişelenmeyin. Onlar da aynı süreçleri yaşarlar ve aynı durumlardan etkilenebilirler.

Kedilerde Tüy Dökülmesini Arttıran Faktörler Nelerdir?

Bir önceki başlıkta belirtmiş olduğumuz tüy dökülmesi nedenleri aynı zamanda tüy dökülmesini arttırabilir. Mevsimsel dönem haricinde diğer etkenler çözülmediyse ve kediniz hala aynı şekilde besleniyor, aynı stres altında kalıyorsa bu durum giderek artış gösterecektir ve tüy dökmesinde azalma değil büyük artışlar olacaktır. Bu gibi durumlarda dökülmesi azaltıcı ya da önleyici tüy dökülmesi tedavisi gibi yöntemler deneyebilirsiniz.

Kedimizin Tüy Dökülmesini Azaltacak Destek Ürünleri Nelerdir?

İlaçlarla tüy dökülmesi tedavisi uygulamak istiyorsanız, kedinizin döktüğü tüy veteriner tarafından gözlemlendiyse bunu azaltmak için kullanabileceğiniz birkaç önerilen ilaç bulunuyor. Kedilerde tüy dökülmesi için ilaç kategorisinde yer alan bu ürünlerin ilki “marincap”. Balık kapsülü olan bu ürünü eczanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Kedinize 3 ya da 4 günde bir bu kapsülü verirseniz tüy dökümü azalabilir.

Kedimizin Tüy Dökülmesini Azaltacak Destek Ürünleri Nelerdir?
Kedimizin Tüy Dökülmesini Azaltacak Destek Ürünleri Nelerdir?

Balık yağı olan bu ilaç sağlıklı bir üründür. Sadece tüyler için değil aynı zamanda kedinizin daha sağlıklı olması için de yardımcıdır. Tüy dökme dönemlerinde kullanabileceğiniz veterinerlerin vermiş olduğu “gabiotan” ilacı mevsimsel tüy dökmelerinde en iyi sonuç veren kedilerde tüy dökülmesi için ilaç grubu arasındadır. Bu dönemlerdeki stresi azaltan ve yoğun tüy dökülmelerini seyrelten bu ilacı kediniz için kullanabilirsiniz.

Kedimizin Tüy Dökülmesini Azaltacak Bakım Ürünleri Nelerdir?

Kedimin tüy dökmesi nasıl önlenir diye bir arayış içindeyseniz öncelikle birkaç pratik bilgiyle bu durumu önleyebilirsiniz. Kedinizi mutlaka düzenli olarak tarayın. Bu tarama işlemi sayesinde evinizin her yerinde karşılaştığınız tüyler en aza inmiş olacaktır. Çünkü tarama işlemi sırasında dökülecek tüylerin birçoğunu temizlemiş olacaksınız. Tarama işlemini kedinizin tüy yoğunluğuna göre yapabilirsiniz.

Günlük Tarama

Eğer kısa tüyleri olan bir kediniz varsa 2 ya da 3 günde bir kez tarayabilirsiniz ancak uzun tüylü bir kediniz varsa kedinizi düzenli olarak her gün taramalısınız. Tarama dışında ürün kullanmadan yapabileceğiniz bir yöntem daha bulunuyor.

Günlük Tarama
Günlük Tarama

Yaz aylarında havaların sıcak olması sebebiyle hem kedinizi ferahlatmak hem de dökülecek tüyleri toplamak amacıyla temiz içme suyu ile kedinizi ıslatabilirsiniz. Bu işlemi kış aylarında, soğuk havalarda yapmanız önerilmez çünkü kediniz üşüyebilir. Bu yöntemler işe yaramadıysa ve tüy dökülmesi nasıl önlenir diyorsanız bunun için bazı yardımcı ürünlerden yararlanabilirsiniz.

Haftalık Fürminator Bakımı

Destek ürünleri arasında yer alan fürminatör kedilerinizin tüy dökülme süresini uzatacaktır. Tüy dökülmeleri böylece azalacaktır. Fürminatör tarak sayesinde dökülmeye hazırlanan cansız tüyler tarama işlemi sırasında gidecek ve daha sonra tüy dökümü olmayacaktır.

Haftalık Fürminator Bakımı
Haftalık Fürminator Bakımı

Bu tarak büyük ölçüde kedinizin tüy dökme süresini uzatır. Fakat kedinizin tüy kalitesini bozabileceğinden dolayı her gün uygulanması doğru olmayacaktır. Haftada bir kez yapılan uygulama daha verimli olacaktır.

Kıtık Tarağı Bakımı

Kedilerinizin tüyleri zamanla keçeleşebilir ve birbirine girebilir. Bu gibi durumlarda kıtık tarağı size yardımcı olacaktır. Kıtık tarağı sayesinde keçe ve toplanmış tüyler açılacak, böylece kedinizin tüyleri hem daha düzgün duracak hem de dökülmesi beklenen tüyleri temizlemiş olacaksınız.

Kıtık Tarağı Bakımı
Kıtık Tarağı Bakımı

Ayrıca köpek kaşıma eldivenleri ile kedinizi ürkütmeden hem sevebilir hem de dökülmeye hazır tüyleri temizleyebilirsiniz.

Psikolojik Faktörler

Anlaşılmış olduğu üzere tüy dökülmesi genellikle normal sebeplerden kaynaklanır. Bunun dışında oluşan faktörler ise bu durumu hızlandırır ve ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Panik yapmadan önce belirtileri kedinizde izlemeniz gerekir. Eğer kediniz çok fazla tavuk tükettiyse, maması kalitesi ise, yarışmalara katılıyor ve bu gibi sebeplerden stres altındaysa, mevsimsel geçiş dönemindeyse tüy dökülmesi normaldir ve tüy dökülmesi ilacı, dökülmeye azaltan destek ürünleri, dökülmeyi azaltan bakım ürünleri ile bu durum azaltılabilir ya da önlenebilir.

Çözülemeyen Tüy Dökülmeleri

Fakat kediniz bu belirtilere sahip değilse, bu durumlardan etkilenmediyse her şey normal seyirinde olmasına rağmen ciddi oranda tüy döküyorsa o zaman veterinere başvurmanız gerekir. Çünkü içsel hastalıklar yani karaciğer, böbrek rahatsızlıkları ya da dışsal olan mantar, egzama gibi hastalıklar kedinizde aşırı tüy dökümüne sebep olabilir. Veteriner hekime kedinizi gösterirseniz en doğru sonuca ulaşabilirsiniz. Eğer kediniz bu hastalıklardan dolayı tüy döküyorsa veteriner hekim size en doğru tedavi süreci ve ilaçları hakkında bilgi verecektir. Kediler bizim sevimli dostlarımızdır. Onlara en iyi şekilde bakmak ise bizlerin elindedir.

 

Scottish Fold Kulübü
Technology Manager
Mert Eden

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.”] Kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”44″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”true” ] [spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.”] Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”24″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”false”]

 

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.