• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerde Üreme

Kedilerde-Üreme-Kedi
27 May, 2016

Kedilerde Üreme

Kalıtım

Kedilerin belirli özelliklerini ebeveynlerinden nasıl aldıkları ancak bu yüzyılda, George Mendel’ın kalıtımla ilgili çalışmaları gün ışığına çıktığında anlaşılmıştır. George Mendel’in çalışmaları cins hayvanlarla ilgili bilimsel üretme programlarının temeli olan genetik çalışmaları başlatmıştır.

Kedilerde Üreme Nasıl Gerçekleşir ?

Kedilerde Üreme- Kedilerde Üreme Nasıl Gerçekleşir?Kediler dahil tüm canlılar hücrelerden oluşmuşlardır. Her bir hücre, ortasında çekirdek olarak bilinen bir kontrol merkezi bulunan sitoplazma adı verilen karmaşık bir maddeden oluşan mini paketlerdir. Çekirdek, hayvanın türüne bağlı olarak belirli sayıda kromozom içerir. Örneğin kedilerin 19 çift halinde 38 kromozomu varken, insanlarda 23 çift olarak 46 kromozom vardır.

Kromozomlar ait olduğu bireyin özelliklerini taşırlar. Her bir kromozomu belirli sırada dizilmiş, farklı renk, şekil ve boyutlardaki halkalardan oluşmuş uzun bir zincir olarak düşünün. Bu dizi, bir bilgisayar yazılımındaki şifreler gibi belirli bir hayvanın vücudundaki tüm yapıların detaylarını temsil ve kontrol eden ”şifre”leri oluşturur. Dolayısıyla ister kedinin kuyruğunun ucundaki ister dilindeki bir hücre olsun, her hücrede kedinin tüm vücudunun bilgisi mevcuttur.

Gen Nedir?

Kromozomu oluşturan bir dizi halkaya gen adı verilir. Her bir gen, vücuttaki bir ve genellikle de bir den fazla özelliği ”tanımlar”. Bazı genler kedinin kürkünün rengiyle ilgiliyken bazıları tüylerin boyuyla ilgilidir . Diğer bazı genler ise vücudun çeşitli bölümleri ve iç organların işleyişi ile ilgilidir.

Genetik Bilgi Yeni Hücrelere Nasıl Geçer?

Hücreler ikiye bölündüklerinde 38 kromozom, hücre bölünmeden önce kendilerine tam olarak benzeyen kopyalarını üretirler. Bilgi, bir nesil hücreden bir sonraki nesil hücreye bu şekilde aktarılır.

Cinsiyet Kromozomları

Kedilerde Üreme- Cinsiyet KromozomlarıKedilerde Üreme esnasında kedinin herhangi bir hücresinin çekirdeğindeki 19 çift kromozom özdeş olmakla beraber bir çift kromozom vardır ki kısmen farklıdır. Bunlar bireyin cinsiyetini belirleyen kromozomlardır. Dişi kedi, ”XX” sembolüyle tanımlanan bir çift”X” kromozomu taşırken, erkek kedi ”XY” sembolüyle ifade edilen bir ”X” ve bir ”Y” kromozomu taşır.

Üreme meydana geldiğinde, farklı bireylerden gelen iki hücre; yumurta ve sperm hücreleri bir araya gelir. ”Üreme Hücresi” olarak bilinen yumurta ve sperm hücreleri, çekirdeklerinde iki set kromozom yerine bir set kromozom içermesi açısından diğer vücut hücrelerinden farklılık gösterir. Bu, gebelik gerçekleştiğinde birleşerek standart bir çift kromozomun meydana geleceği anlamına gelir. Dişinin yumurtalarındaki kromozom her zaman X kromozomu iken, erkeğin spermlerindeki tek cinsiyet kromozomu X ya da Y olabilir.

Kedilerde Üreme- Kedi Cinsiyet KromozomlarıDolayısıyla yavru kedinin cinsiyeti yumurtaya ilk ulaşan spermin X ya da Y kromozomu taşımasına bağlıdır. Eğer sperm bir Y spermi ise X kromozomlu yumurta ile birleşecek ve XY çifti taşıyan bir erkek oluşacaktır. Yumurta ve sperm buluştuklarında döllenmiş yumurta içindeki çekirdekte iki set kromozom birleşir. Her bir üreme hücresi kendinde bulunan genleri getirir ve sonuçta ortaya çıkan döllenmiş yumurtadaki kromozom çiftleri hem yumurta hem spermden gelen genleri içerir ancak bu yeni kromozomlardaki halkaların dizilimi farklı olur. İşte bu yeni gen dizilimi, döllenmiş yumurtaya, dolayısıyla ileride doğacak kediye, kendine has kişisel özelliklerini kazandırır.

Avatar

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.