• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedileri Tırmalama Tahtasına Alıştırmak

25 Eki, 2016

Kedileri Tırmalama Tahtasına Alıştırmak

Ne Olursa Olsun Kedinizi Eğitebilirsiniz

Sevgili takipçilerim, saygı değer okuyucularım. Herkese kucak dolusu sevgiler ve merhabalar. Yine bugün çok sevdiğim bir konu ile karşınızdayım. Kedileri tırmalama tahtasına alıştırmak, tırmalama tahtası eğitimi. Bir kediye eğitim vermek, onu bir şeye alıştırmak en sevdiğim olay. Ciddi manada büyük bir uğraş ve sabır gerektiren bir iştir. Şahsım zoru başarmayı sevdiği için ve uğraşmayı çabalamayı sevdiği için, bayağı bir ilgimi çeker kedi eğitimi.

Ne Olursa Olsun Kedinizi Eğitebilirsiniz
Ne Olursa Olsun Kedinizi Eğitebilirsiniz

Bir yandan da size gerçekten sabırlı olmayı öğretiyor, bir kediye bir konuda eğitim vermek. Bu en azından benim için öyle. Çünkü gerçekten bir kediyi eğitmek büyük sabır ve meşakkat gerektiren bir olaydır. Bir köpek eğitmeye benzemez. Köpekler içgüdüsel olarak komut alırlar. Tabi ki onların da belli başlı eğitim zorlukları vardır. Ama bir kediye göre daha kolaydır. Zira, hepimizin malumu kediler komut almazlar, çağırdığınızda gelmezler, pek söz dinlemezler, özgür ruhludurlar ve rahatlarına düşkündürler.

? Komut olan ve söz dinleyen kediler çok nadirdir. Mesela benim kedilerim aşırı uğraşmalarım sonucu komut alırlar, ne dediğimi anlarlar. Mesela en son kızım Maya’ya git getir eğitimi vermiştim. Attığım şeyi getirme eğitimi. Büyük bir başarı ile artık yapıyor. Bunları yapan kediler çok azdır. Ama genel olarak zaman, sabır ve uğraşı ile olmayacak şey yok bence. Umudunuzu kaybetmeyin. Karşınızdaki her ne kadar son derece Saraydan Çıkma gibi tavırlar sergileyen, evde diktatör ve hükümdar edası ile dolaşan, sizi takmayan bir kedi bile olsa.

Kedileriniz Sizleri Anlayabilir

Aslında bunların hepsinin başında daha önemli bir unsur geliyor. Çok basit ve çok güzel bir unsur. Sevgi. Sevgi ile olmayacak hiçbir şey yoktur. Ne demiş atalarımız, tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkartır. Evet sevgi, kalbinizdeki o sevgiyi, o merhameti öyle bir hissettirmeniz gerekir ki kediniz bunu anlamalı. Konuşmadan gözlerle konuşabilmelisiniz kedilerinizle. Ben mesela kedilerimle çok az konuşurum. Genelde vücut dili ve gözlerle yani kalp yolu ile anlaşırım. Onlar beni anlar ben de onları anlarım.

Kedileriniz Sizleri Anlayabilir
Kedileriniz Sizleri Anlayabilir

23 senedir onlarla o kadar özdeşleştim ki artık tek bir hareketlerinden ne demek istediklerini çok kolay bir şekilde hissedebiliyorum, anlayabiliyorum ve bu onların gerçekten çok hoşuna gidiyor. Anlaşıldıklarını anlamak. Bunu gerçekten hissedebiliyorum. Bakışlarından bile anlayabiliyorum bunu. Mesela kedilerde göz kırpmak selamlamak seni seviyorum demektir. O göz kırptığı zaman siz de gözünüzü kırpın. Bu da sizin ona, seni seviyorum demenizdir. Bunu anlar emin olun. Evet konumuza gelelim.

Yeni Aldığımız Tırmalama Tahtasına Kedimizi Nasıl Alıştırırız?

Evet bu tırmalama tahtaları artık oyuncaklıktan çıktı ve büyük bir ihtiyaç haline geldi. Hem kedilerinizin tırnaklarını doğal olarak törpülemesini sağlarsınız hem de evinizdeki birçok mobilyayı enkaz haline gelmekten kurtarırsınız ? Bazen görüyorum gerçekten mobilyalar kullanılmaz hale geliyor. Çünkü kişiler gerçekten eğitim vermeyi bilmiyorlar.

Mesela benim evimde tek bir mobilyamda tek bir eşyamda tek bir çizik yoktur. Tırmalama tahtasını aldım. Odaya koydum tırmalar veya aman tırmalasın napim değil olay. Tırmalama tahtasına onu alıştırmanız gerek. En başta zarar vermeyen birşey oyduğunu ona anlatmanız gerek. Çünkü kediler yabancı bir cisim gördükleri zaman, ilk düşündükleri şey, iç güdüsel olarak, bana zarar verir mi bu şey. Acaba eşya görünümünde bir canavar mı? Beni yiyecek mi?

Yeni Aldığımız Tırmalama Tahtasına Kedimizi Nasıl Alıştırırız
Yeni Aldığımız Tırmalama Tahtasına Kedimizi Nasıl Alıştırırız

Bu yüzden ilk önce koklamaya başlarlar. Tırmalama tahtasını kokladı diyelim. Sonra siz kenara çekilip tamam alıştı diyorsunuz. Hayır alışmadı. Sadece onun zararsız olduğunu, kendisine zarar vermeyeceğini anladı. Ama ne işe yaradığını hala bilmiyor. İste tam bu noktada siz devreye gireceksiniz. Ne işi yaradığını, ne amaçla kullanması gerekitğini siz öğreteceksiniz. Nasıl mı ? Aslında çok basit.

Kedinizin Yanında Olun

İlk önce kedinizle birlikte tırmalama tahtasının başına oturacaksınız ve onun dikkatini çeken bir oyuncak alın mutlaka yanınıza. Tabi siz tırmalama tahtası ile ilgilendiğiniz için, merakını cezbedecek ve koklamaya başlayacak tırmalama tahtasını. Bu esnada yanınızdan ayrılmasına izin vermeyin. İlk önce zararsız olduğunu iyice beynine empoze edeceğiz. Sevdiği oyuncağı tırmalama tahtasının arkasından ona gösterin ve tırmalama tahtasının etrafında oyunlar oynayın. Bir yandan da tatlı tatlı konuşun kedinizle. Aman benim yeni oyuncağımı var. Aman çok da güzelmiş gibilerinden. Emin olun sizi anlarlar. Anlamasalar bile bu tür konuşmalarınız onlara güven verir. Ses tonunuzun yumuşaklığı onları huzurlu hissettirir.

Kedinizin Yanında Olun
Kedinizin Yanında Olun

Beni görürsünüz. Bazı videolarda konuşmamı. Bebekle ufacık bir çocukla konuşur gibi konuşurum. Asla sesimi yükseltmem ve kalınlaştırmam. Yumuşak ve tatlı konuşmaya dikkat ederim onlarla. Delimiyim hayır değilim ? Sadece onları anlıyor ve ne istediklerini, nasıl hissettirdiğimi biliyorum ? Siz böyle tatalı tatlı konuşup, tırmalama tahtasının etrafından onla oyunlar oynadıkça, iyice ona zarar vermeyecek bir şey olduğunu anlayacaktır.

Sonra yavaş haraketlerle ön patilerini tutun ve tırnaklarını konuşa konuşa anlata anlata tırmalamaya sürtün. Bu durum pek hosuna gitmeyecek ve kendini geriye çekecektir. Geriye çekme hareketini yaptığı an bırakın. Zorlamayın. Zorlarsanız sıkılır ve bir daha hiç yanaşmaz tırmalama tahtasına. Sonra tekrar oyunla, tatlı tatlı konuşarak ve yavaş haraketlerle tekrarlayın bunu. Gün içinde bunu birer saat arayla, 4-5 kere yapın. 2. gün de yapın bunu. 3. gün göreceksiniz ki kediniz tırmalama tahtasında tırnaklarını törpülüyor ve kendini geriyor. Evet kedilerin gerilmesi. Kediler tırmalama tahtasını aynı zamanda, kaslarını germek için de kullanırlar. Patilerini tahtaya takarak vücutlarına yere doğru gerdirirler.

Bu Kediler için Bir Jimnastiktir
Bu Kediler için Bir Jimnastiktir

Böyle biraz geniş bir u şekli alırlar. Bu onlar için bir jimnastiktir aslında. Yatmaktan, sabit durmadan uyuşan kaslarını, vücutlarını, kemiklerini harketlendirirler. Kan dolaşımlarını hızlandırırlar. Aslında onlar bizden daha çok biliyorlar kendi ihtiyaçlarını. Onun için tüm kediler bence dünyanın en akıllı hayvanları diyebilirim. Sadece dört ayak üstünde yürüyorlar ve konusamıyolar. He bir de tüyleri var tabi ? Olsun benim için hiç farketmiyor onlar benim için muhteşem sadık birer can yoldaşları. Ve tabi bazı profosyonel noktalardan da bahsetmek istiyorum bu alıştırma konusunda. Mesela kedi nanesi kurusu veya spreyini de kullanabilirsiniz. Ama bunları yaptım diye alıştırmalardan vazgeçmeyin. Çünkü nane sadece tırmalamaya yaklastırır onu. Tırmalama tahtasının amacını öğretmez. Bunu yine siz yapacaksınız.

Benim yıllardır kullandığım basit bir yöntem vardır. Hem ucuz hem kolay. İlk önce bunu denerim. Fayda etmezse kedişimi çekmeye o zaman nane kurusunu veya spreyi kullanırım. Kedilerin yüzde doksanı zeytini çok sever. Nedendir yıllardır çözemedim ama zeytin kokusu ve yağı onları cezbeder. Bir zeytin tanesini alıp, tabi çekirdeği çıkmış olan, saatlerce yalanıp oynayabilirler. Zevkini çıkara çıkara oynamayı ve en son yemeyi çok seviyorlar. Tabi bunu çok sık yapmıyorsunuz çünkü bildiğiniz üzere zeytin yağı faydalı olsa da zeytinin kendisi çok tuzlu ve kedilerin böbrekleri için zarar. Arada verilen bir zeytinin zararı olmaz merak etmeyin. Mesela 2 haftada birtane gibi. Evet zeytini nasıl kullanıyoruz. Zeytinin çekirdeğini çıkartıp, içini tırmalama tahtasına sürtüyoruz. Tahtaya, etrafına her yerine. Ve taneyi de oraya bırakıyoruz. Dediğim gibi nane, sprey ve zeytin sadece kedinizi nesneye çekmeye yarar. Tırmalamanın amacı için eğitim size ait. Yani bunlar tek başına tırmalama tahtasına alıştırmaz. Büyük görev yukarıda bahsettiğim gibi sizin.

Kediler Hayatımın Odak Noktasıdır

Evet kediler, kediler, kediler ? Nazlı totoşlarımız. Benim hayatımın odak noktaları. Yaşama sevincim onlar benim. Sanırım yaşamımda en çok uğrastığım konu. Bizi her konuda yorarlar uğrastırırlar ama bir türlü onları sevmekten vazgeçemeyiz. Bizi ele geçirmiş gibiler. Bazen şahsen ben kendimi bir hükümdarın kölesi gibi hissediyorum. Size de öyle geliyor mu? Evet tırmalama tahtasına ve diğer oyuncaklara, minderlere bu şekilde yöntemlerle kedişlerimizi çok rahatça alıştırabiliriz.

Kediler Hayatımın Odak Noktasıdır
Kediler Hayatımın Odak Noktasıdır

Yani kısaca, tırmalama tahtasını, oyuncağı, minderi, kedi evlerini almakla, önüne koymakla iş bitmiyor. Aman nasıl olsa alışır demekle de iş bitmiyor. Eğer siz kedinizi alıştırmazsanız on sene geçse de kedinizi asla gitmez ona. Beklemekle zamanla olmayacak bir istir kedi eğitimi. Kedi zamanla hiçbirseyi alısmaz. Bunu siz yaparsınız. Yani siz alıstırırsınız. Zamanla sadece belli baslı konularda, kendi kafasına göre huylar edinir. Mesela en sevdiği köşe, en sevdiği yemek, en sevdiği yer gibi. Ya da en çok sevdiği insan gibi.

Bunların yani aldığınız şeylerin kedişlerinize zarar vermeyeceğini göstermek ve amaçlarını anlatmak sizin en başta yapmanız gereken ve en önemli işiniz. Ondan sonra kedim tırmalama tahtasını kullanmıyor, minderine yatmıyor, oyuncakları ile oynamıyor, tırmalama ağacı bile aldım bir kere çıkmadı üstüne diye orda burda sitem etmeyiniz ? Şahsen bende bilmediğim şeyi kullanmam, tereddüt ederim ve güvenmem. Önce inceler araştırırım. Biraz enpati ve sevgi ile herşey çözülür sevgili dostlar. İşin en büyük sırrı, kendinizi kedinizin yerine koymak ve onun gibi düşünmek. Şu soruları sormaktır kendinize; Ben olsam ne hissederim? Ben olsam ne yapardım? Ben olsam ne düşünürdüm? Yineliyorum en büyük olay, sevgi ve içten sevginizi kedinize hissettirmeniz. Sevgiler ve saygılar efendim.

Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 Kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.

 Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.

İsmail Usta

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.