• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedilerin Sorumlulukları

Kedilerin-Sorumlulukları-Kedi-Hakları ve Sorumlulukları
19 May, 2016

Kedilerin Sorumlulukları

Bir kediyle yaşamaya karar verdiğiniz zaman kedilerin sorumlulukla ve haklarınıda beraberinde alırsınız. Hafife alınacak bir şey değildir; kedinizi uygun şekilde davranması için eğitmeye zaman ayırmanız gerektiği gibi belirli sorumluluklarınız olacaktır.

Eğitim

Kedilerin Sorumlulukları-EğitimKedinizi eğitmenin en iyi yolu, onu hayatının başından itibaren bir rutine alıştırmaktır. Tuvalet terbiyesi derhal verilmeli, beslenme ve tarama, günü belirli vakitlerinde yapılmalıdır.

Her kediye kendi ismi ile çağrıldığında karşılık vermesi öğretilmelidir. Bu da kedinize bol bol ismiyle seslenerek ve onu ismini söyleyerek şımartmakla olur. Bir çok kedi bir tuzağa ya da tehlikeye düştüğünde, sahibinin çağırısına cevap verdiği için kurtarılmıştır. Özellikle yemek vakitlerinde ismine karşılık vermeyi öğrenmesi çok zor olmayacaktır.

Kedilerin Sorumlulukları- Kedilerde EğitimDiğer faydalı bir beceri, kedinizin kedi kapısını kullanmayı öğrenmesidir. Kediniz başlangıçta bunu bir tuzak sanıp kapıyı kullanma konusunda tereddüt edecektir ancak onu bu konuda da eğitmek zor değildir.

Kedinizi, insanların üzerine atlamaktan ve onları ısırmaktan caydırmak için ” negatif ” bir eğitime de ihtiyacı olabilir. Bunu yapmanın en etkili yolu kedinizle yavruyken çok sert oynamamak ve ona sert bir şekilde ” hayır ” cevabı vermektir. Kediyi kovalamak, onunla oyun oynadığınızı düşünebileceği için iyi bir fikir değildir. Dışarı çıkmasına izin verir ve ona bir tırmalama sütunu sunarsanız, mobilyaları tırmalama olasılığı daha az olacaktır.

Bazı kedi sahipleri kedilerine yiyecek için yalvarmak gibi hünerler öğretmekten hoşlanırlar. Onu lezzetli lokmalarla ödüllendirerek ve okşayarak bunu yapabilirsiniz. Ancak bir kedi bunu canı isterse yapar, ne kadar eğitirseniz eğitin istemediği bir şeyi ona yaptıramazsınız.

Kedilerin Sorumlulukları ve Hakları

Kedilerin sorumlulukları ve hakları ile ilgilenmek önemli bir sorumluluktur. İhmal ya da eziyetten aleyhinizde dava açılabilir. Bu sadece kasıtlı fiziksel zararı değil aynı zamanda hastalandığında veya yaralandığında tıbbi  ihtimam göstermede kusur etmenizi, tatildeyken evden uzaklaştığınızda yeterli erzakı sağlamanızı ya da onu elverişsiz şartlarda tutmanızı da kapsar.

Kedi Satın Alma veya Satma

İngiltere’de kedi sahibi olabilmek veya kedi üretmek için lisans sahibi olmak zorunlu değildir ancak kedi satışlarında bazı yasal düzenlemeler vardır. Cins bir kedi aldığınızda bu kedinin kayıt evraklarında tarif edildiği gibi olması gerekir aksi takdirde tazminat davası açabilirsiniz. Ayrıca eğer kediyi satın aldığınızda ciddi şekilde hastaysa ve siz bundan habersizseniz, paranızın tamamını veya bir kısmını geri isteme hakkına sahipsiniz.

Kedilerin Sebep Olduğu Hasarlar

Kedilerin Sorumlulukları- Kedilerin Sebep Olduğu HasarlarKöpeklerden farklı olarak kedilerin sorumlulukları ve hakları farklıdır. Kedileri kontrol etmek yada belirli bir alana hapsetmek kolay değildir.
Bununla birlikte sevindirici bir durumdur ki kediniz bir başkasının arazisine izinsiz girdiğinde bundan sorumlu tutulamazsınız. Ancak herhangi bir hasara sebep olursa, bunun kedi türüne ait normal bir davranış olmaması (dışı gömmek için bahçeyi eşelemek gibi) ve kedinin tahrik edilmemiş olması durumunda hasardan sorumlu tutulabilirsiniz.

Kedi İle Yolculuk

Eğer kedinizi arabanızda taşıyorsanız ve ona göz kulak olacak başka bir yolcu yoksa, kedinin taşıma çantası dışında yolculuk yapması aykırı bir davranıştır. Yurt dışına yapılan bir yolculuk söz konusuysa kedinizi karantinaya tabi tutmadan ithalatını ve ihracatını yasaklayan, kuduzdan korunma yasaları mevcuttur.

 

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.