• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedinin Gelişine Hazırlık Yapılması

Kedinin Gelişine Hazırlık Yapılması- Kedi
19 May, 2016

Kedinin Gelişine Hazırlık Yapılması

Kedinin Gelişine Hazırlık Yapılması

Kedinin gelişine hazırlık yapılması için kedinizi eve getirmeden önce bir kaç parça malzemeyi evde hazır bulundurmanız akıllıca olacaktır.

Temel Parçalar

Kedinin Gelişine Hazırlık Yapılması- Temel ParçalarKedinin gelişine hazırlık yapılması için  bulundurmanız gereken öncelikli parçalar tuvalet kabı ve kedi yatağıdır. Her ne kadar kediniz bulunduğu en rahat yeri uyku alanı olarak benimseyecekse de, ona kendi yatağı verilmelidir. Tuvalet kabına duyulan gereksinimden söz etmeye gerek yok. Diğer ihtiyaçlar, su ve beslenme kapları dır. Her kedi, daima temiz tutulması ve evin çanak çömleğinden ayrı yıkanması gereken, kendine ait kaplara gereksinim duyar. Kedinizin ayrıca bazı tarama aletlerine, taşıma kutusuna ve isim etiketi olan bir tasmaya ihtiyacı vardır. Tasmasından yakalandığında (örneğin ağaca tırmanırken bir dala takıldığında) boğulmaması için, kısmen esnek bir tasma seçmelisiniz.

Faydalı Malzemeler

Kedinin Gelişine Hazırlık Yapılması- Faydalı MalzemelerBu temel malzemelerin yanında, kediniz için belirli başka malzemeler temin etmek isteyebilirsiniz. Özellikle yavru kediler yeni evlerine alışana kadar güvenlikli bir ortam oluşturacak portatif çocuk parkı işinize yarayabilir. Bir tırmalama sütunu veya yastığı kedinizi pençelerini keskinleştirmek için mobilyaları kullanmaktan vazgeçirebilir özellikle de eve kapatılmışsa. Eğer kedinizin dışarı çıkmaya izni varsa, rahatça girip çıkabileceği bir kedi kapısı monte edebilirsiniz, böylece kedinin eve giriş çıkışıyla ilgilenmeniz gerekmez. Tüm kediler oyun oynamaktan hoşlanır ve günümüzde piyasada pek çok kedi oyuncağı bulunmaktadır. Pamuklu iplik makarası gibi basit ev malzemelerinden de iyi oyuncak olur ancak yumuşak lastik nesneleri oyuncak olarak kedinize vermemelisiniz çünkü kedinizin bunu yutması halinde boğulmaya ve iç hastalıklara yol açabilirler.

Kedinizi Diğer Ev Hayvanlarınızla Tanıştırma

Kedinin Gelişine Hazırlık Yapılması-Kedinizi Diğer Ev Hayvanları İle TanıştırmaYavru ya da yetişkin kedinizi eve getirdiğinizde evi tanımaya vakti oluncaya kadar diğer hayvanları ondan uzak tutun. Kediyi diğer hayvanlarınızla belli bir süre sonra tanıştırmalısınız. İlk karşılaşmalara dikkatli bir şekilde nezaret ederek kedinizi tutun ve diğerlerinin odaya girmesine izin verin. Çoğu zaman ilk karşılaşmalarda bir antipati yaşanır ve bu saatler hatta haftalarca sürebilir ancak bu durum yavaş yavaş normale dönecektir. Sonunda tüm taraflarda makul bir uyum ve genellikle iyi bir arkadaşlık doğacaktır. Mutlaka tüm hayvanlarınıza sevgi gösterin ve yeni gelen hayvanınızla fazla ilgilenirken diğerlerini ihmal etmeyin. Kedilerin yaşadıkları bölgeleri sahiplendiklerini ve yeni gelen kedinin eski kediniz için davetsiz bir misafir olduğunu unutmayın. Ev hayvanlarınız arasında sosyal uyum gerekir ve  sadece onlar bu konuyu çözebilir.

Dostluk Kurmak

Evinizde halen başka hayvanlar varsa, kabul edilme olasılığı daha fazla olduğu için yetişkin bir kediden ziyade yavru bir kedi almanız daha akılcı olacaktır.

Yeni Kediniz İçin Yeni Malzemeler

Kedinin gelişine hazırlık yapılması için her ne kadar hayvan mağazalarında kediler için çok çeşitli malzemeler satılıyorsa da bunlardan bir kaçı çok önemlidir. En önemlileri: Kedi sepeti, tuvalet kabı ve küreği, taşıma sepeti, yemek ve su kapları, tarama aletleri ve tasma. Diğer malzemeleri kediniz büyüdükçe ihtiyaç duyduğunuz durumda alabilirsiniz.

 

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.