• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Kedinizle İlk Adımlarınız

Kedinizle İlk Adımlar
19 May, 2016

Kedinizle İlk Adımlarınız

Yeni Kedinizle İlk Adımlarınız

Kedinizle ilk adımlarınız attıktan sonrası için ihtiyacınız olacak tüm malzemeleri temin edin daha sonra, evinizin meraklı bir kedi için güvenli olup olmadığını kontrol edin. Artık onu eve getirebilirsiniz.

Kedinizle İlk Adımlarınız ve Kedinin Eve Getirilmesi

Kedinizle İlk Adımlar- Kedinin Eve GetirilmesiKediyi uygun bir kutuda taşımak önemlidir; bakkaldan alınan bir karton kutudan ziyade yapılmış taşıma çantası kullanın. Bir arkadaşınızdan yetişkin bir kedi almışsanız, hayvanın alışık olduğu bir eşyayı onunla birlikte getirebilirsiniz. Örneğin kedinin alışık olduğu tuvalet kabını ya da yatağını onunla birlikte alırsanız, kedinizle ilk adımları attıktan sonra kendisini güvende hissedecek ve bu belki de yeni evine daha çabuk alışmasına yardımcı olacaktır.

Yerleşme

Eve ulaştığınızda kedinizin odaları dolaşarak yeni evini keşfetmesine izin verin ve evdeki diğer hayvanları yanına çıkarmayın. Küçük çocukları da, özellikle daha önce evcil bir hayvanları olmamışsa, kediyi rahatsız etmemeleri için kediden uzak tutmak akıllıca olacaktır.

Kedinin Dışarı Çıkmasına İzin Verme

Kedinizle İlk Adımlar- Kedinin Dışarı Çıkmasına İzin VermeKedinizle ilk adımlar ı attıktan sonra ilk hafta içinde kedinizi evin bahçesine bırakmayı planlamışsanız, bunu yapmadan önce onu mümkün olduğu kadar çok kucağa alın ve üzerine titreyin. Sizden önceki sahibinden hayvanın en sevdiği yiyeceklerin ne olduğunu öğrenin ve onu bunlarla şımartın. Kedinizle ilk adımlar ınızı atarken dışarı çıkmasına izin verdiğinizde ilk birkaç bahçe gezmesinde ona eşlik edin ve kaybolma riskine karşı üzerinde isim ve adresinin yazılı olduğu uygun bir tasma takın. Özellikle küçük yaştaki kediler fırtınalı havalarda dışarı bırakılmamalıdır ve yaşı ne olursa olsun yeni gelen hiçbir kedinin gece dolaşmasına izin verilmemelidir.

Evin Güvenliği

Kedilerin meraklı yaratılışı, zararsız gibi görünülen bir ortamda bile onları tehlikeye sürükleyebilir. Yeni kedinizi eve sokmadan önce potansiyel tehlikeleri dikkatlice düşünün  ve kedinin erişebileceği her türlü tehlikeli eşyayı ortadan kaldırın.

Güvenlik Öğütleri

[list type=”default” color=”primary”]
  • Keskin aletleri ortada bırakmayın.
  • Zehirli temizlik ürünlerini erişilebilir yerlerde bırakmayın.
  • Kedinizin mutfak yüzeylerinde özellikle ocak paneli üzerinde yürümesine izin vermeyin.
  • Yemekleriniz ocakta kaynarken kedinizin yanınıza gelmesine izin vermeyin.
  • Polietilen torbaları açıkta bırakmayın, kedi içine girerse boğulabilir.
  • Kedinizin çarpabileceği bir yerde sıcak ütü bırakmayın.
  • Küçük cisimleri kedinizin yutabileceği ya da üzerine basabileceği şekilde yerlere bırakmayın.
  • Kedinizin yüksek balkon duvarlarına çıkmasına izin vermeyin. [/list]

 

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.