• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi

17 May, 2016

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi

Aslında İskoçya’dan Değil Çin’den Gelmektedirler Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi Komik Kedi

Scottish Fold kedi ırkının tarihine göz gezdirdiğimiz zaman düşük kulak mutasyonuna uğramış kulakları hakkında neler biliyoruz? Kırık kulak diğer bir deyişle düşük kulak  çok nadir görünülen bir mutasyondur. İlk olarak Çin’de kırık kulaklı bir Scottish Fold kedisinin görüldüğü söylenilmiştir. Bir bilim adamı Çin’de 1700 lü yıllar da böyle bir kediye rastladığını belirtmiş ve belgelemiştir. 1896 da ise bir kitapta Çin’de görülen bu kediden bahsedilmiştir. Tarihte Scottish’ler hakkında çok az bilgi sahibiyiz.

İlk Scottish Fold Yetiştiricileri

Uzun zaman sonra insanlar tekrardan düşük kulakları olan bir kediye rastladıklarını söylediler. 1961 senesinde İskoçya’da bir çiftçi kırık kulakları olan bir kedi bulmuş ve kediye Susie ismini vermişti. Kedinin sahipleri annesinin kulaklarının normal olduğunu fakat babasını bilmediklerini söylediler. Susie’nin bir de kardeşi vardı, kulakları Susie’nin ki gibiydi. Anne geçmişte Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi ilk Yetiştiricileribir kırık kulak mutasyonu geçirmiş ve sonucunda genler yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlamış. Scottish Fold’ lar çiftçinin çok ilgisini çekmiş ve bir yavru almak istemiş. Çiftçinin aldığı yavrudan da kırık kulaklı bir kedi doğmuş. Susie öldükten sonra  Scottish’ler Susienin kızı ile çiftleştirilmeye başlamıştır. Bu nedenle Susienin kızı bütün Scottish’lerin anası olmaktadır. Scottish kedileri ilk olarak cins olmayan kediler ile çiftleştirilmişti, ortaya çıkan yavruların bazıları düz kulaklı, bazıları ise kırık kulaklı idi.

Çin’den Geliyor Ancak İskoç Kedisi

Scottish Straight ve Fold Scottish Kedi Irkının Tarihleri5 yıl sonra ise Scottish Fold’ lar kedi yarışmalarına götürülmeye başlandı. İlk zamanlarda sadece beyaz tüylü Scottish Fold’ ları götürdüler ve beyaz, kısa tüylü klasmanında yarışmaya başladılar. Bir kaç yarışma sonrasında bu kediye bir isim koyma kararı alındı. ‘’Scottish Fold’’ isimi buradan gelmektedir, İskoçya’da yetiştirilmeye başlanılan bir ırk olduğu için ona Scottish Fold ismini koymaya karar verdiler. Scottish Fold’un ikinci batını bir British ile gerçekleşti ve bu batından da kırık kulaklı kediler ortaya çıkmıştır.

Scottish Fold Kedilerinin Sağlık Problemleri

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi Kırık KulakDevam eden çiftleştirmeler sonucunda düşük kulak geninin baskın bir gen olduğu anlaşılmış. Düşük
kulaklı kedilerin ortaya çıkması için annede veya babada kırık kulak geninin bulunması yeterlidir. Scottish’ler sadece beyaz British’ler ile çiftleştirilmişti. Beyaz kedilerin ne tür bir sağlık problemleri olduğunu bilmediğimizden dolayı çoğu kedi sağar doğdu. İlk zamanlarda beyaz kedinin sağlık problemleri yüzünden değilde kulaklarından dolayı sağır olduğu zannedilmişti. Bu sebepten dolayı FIFE’ de ve İngiltere’de artık Scottish Fold cinsi bulunmamaktadır.

Scottish Fold’lar Resmi Olarak Kabul Ediliyormu? 

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi İlk İskoç KedileriAmerikan yetiştiriciler sayesinde halen Scottish Fold’u elde edebilmekteyiz. 1970 li yıllarda Amerikan bilim adamları Scottish Fold’u araştırmaya başladılar. Neil Todd isimli bir bilim adamı 1970 li yıllarda Scottish Fold’ları Amerika’ya getirdi ve kırık kulak mutasyonu ile ilgili araştırma yapmaya başladı, ne yazık ki düşük kulak mutasyonu ile ilgili bilgi elde edememiş fakat Scottish Fold cinsini sisteme kayıt ettirmeyi başarmış. 1978 senesinde gerçekleşen bir yarışmada Scottish Fold cinsi resmi olarak kabul edilmeye başlanıldı. 

Günümüze Gelen Fotoğrafları

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi ilk Yetiştiricileri

Scottish Straight ve Fold Scottish Kedisinin Tarihi

Scottish Straight ve Fold Scottish Kedi Irkının Tarihleri

Scottish Straight ve Fold Scottish Kedi Irkının Tarihi

Scottish Straight ve Fold Scottish Kedi Irkının Geçmişleri

Scottish Fold Kedisinin Tarihi

Scottish Fold Kedi Tarihi

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi İskoç Kedisi

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi Düşük Kulak

Scottish Fold Kedi Irkılarının Tarihi

Scottish Fold Kedi Irkının Tarihi İlk Kedi Fotoğrafları

Bertan

1 Yorum

  1. […] en evcil ve en sağlıklı kalmayı başarabilen kedi türlerinden bir tanesi olmasıdır. Scottish Fold ilk olarak, 1960’lı yıllarda iskoçya kırsallarında bir çiftçi aile tarafından keşfedilmiştir. […]

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.