• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Scottish Fold Kedilerde Beslenme

Scottish-Fold-Kedilerde-Beslenme-Scottish-Fold-Kulübü-858x400
18 Ağu, 2016

Scottish Fold Kedilerde Beslenme

Scottish Fold’larda Beslenme

Scottish Fold kedi ırkının diğer kedi ırkları gibi özel bir beslenme veya herhangi bir diyet programına ihtiyacı yoktur. Aynı gruptaki diğer kedilerin aksine periodontal, ontodontal problemleri olmadığı için beslenmeleri ile alakalı hekimlerin ve yetiştiricilerin önericeği kuru mama ve belli özel durumlarda gerekirse ödül vb şeyler için konserve, ıslak mama verilmesi yeterli olucaktır.

Çünkü Scottish Fold kedi ırkının ağız yapısı çok kuvveli ve ayrıca çeneside aynı şekilde diğer kedi ırklarına nazaran hem sağlık açısından hem de çenenin ısırma gücü açısından Scottish Fold’larınkiler diğer kedilerden çok daha farklı ve kuvvetli olmaktadır.Scottish Fold Kedilerde Beslenme Scottish Fold Kulübü

Scottish Fold’ların Tüy Yapısı

Scottish Fold Kedilerde Beslenme Scottish FoldScottish Fold kedi ırkında çoğu kedi ırkındada olduğu gibi beslenme şekiller tüy yapılarını etkilemektedir ve Scottish Fold kedileride diğer kedilerde olduğu gibi alerjik önleme hassasiyet gösterirler. Fakat tüy örtüleri daha sık oldukları için ve yılın belli dönemlerinde özellikle İlkbahar aylarında daha kısa tüylü oldukları için  deri ve tüy sağlığıyla ilgili hekimlerin önderliğinde mama ve diyetler kullanmak gerekir.

Fakat her ne olursa olsun Scottish Fold ırkı içinde çeşitlilik, bir kediyi beslerken dikkat edilmesi gereken en temel noktadır. Yavru kedinizi sütten kesildiği andan itibaren bol çeşide alıştırmalısınız. Evcil kedilerde beslenme sürecinin yüzde 25’inin protein olması gerekse de onlar vahşi kuzenlerinin yolundan gitmeli ve önemli kısmı et ve balıktan olan bir miktar sebze ilave ederek, çeşitli bir mönü yemelidirler.

Scottish Fold kedinizi beslerken bunada dikkat etmeniz gerekir Balıktan başka bir şeyle beslenmeyen kedide B1 vitamini eksikliği olabilir, yalnızca ciğerden oluşan bir mönü kedinizin bağırsaklarını bozabilir, sadece yağsız et yenildiğinde kalsiyum ve vitamin eksikliği meydana gelebilir.

 

Mert Eden

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.