• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Scottish Fold Kedilerini Tanıyın

Scottish Fold Kedilerini Tanıyın Scottishfold kulübü
14 Ağu, 2016

Scottish Fold Kedilerini Tanıyın

İskoç Kedilerinin Özellikleri

Scottish Fold kedilerini tanıyın öncelikle yumuşak huyludurlar, çocuklar ile arası çok iyidir, evdeki bütün herkes ile çok iyi geçinirler fakat evdeki bir bireyi kendilerine arkadaş olarak belirlerler ve sadece onunla oyun oynarlar.

Görünüş Özellikleri ve Irk Özellikleri

Scottish Fold Kedilerini Tanıyın-ScottishFold

Scottish Fold kedilerini tanıyın derken sadece kulakları düşük kediler olarak değil tüm fiziksel özellikleriyle tanıyın. Böylece gerçek iskoç kedilerini farketmeniz çok daha kolay olacaktır. Genelde kafaları yuvarlak ve yuvarlağa yakın bir görünümdedir ki bu da onların yüzüne bir tebessüm ve gülümseme ifadesi kazandırır. Gözleri ise büyük iri ve birbirinden daha ayrık durumdadır, göz rengi altın ya da bakırın renkleri ve tonlarındadır  bazen iki gözlerde farklı renklerde olabilir.

Scottish Fold kedilerini tanıyın dediğimizde ilk akla gelen şey tahmin edildiği gibi kulaklarıdır. Özetle Scottish Fold ırkının en büyük fiziksel özelliği kulaklarının içeriye doğru kıvrık, düşük, yapışık yani kırık olmasıdır. Bu ırkın tipik bir özelliğidir. Genelde yavrular doğdukları zaman kulakları kıvrık olmadan doğarlar kulak kıkırdak yapısındaki genetik bir bozukluğa göre 3 hafta içerisinde kulak içeriye doğru kıvrıklaşır ve kulak bu şekilde kalır.

Bu kulak Scottish ırkının genel özelliğidir. Fold ırkı genetik kulak yapıları ile dikkat çekmektedir ve fiyatlarındaki artış veya azalış kulaklarının ne kadar dik veya ne kadar kırık olduğuna bağlıdır eğer iyi bir Scottish Fold yetiştiricisi olmayı düşünüyor iseniz kesinlikle mükkemmel kulakları olan bir yavru seçmelisiniz. Scottish Fold’lar hakkındaki en şaşırtıcı bilgilerden biri ise Çin’den geldikleri fakat İskoç kedisi olarak tanındıklarıdır. Gelelim Scottish Fold kedilerini tanıyın derken dikkat etmeniz gereken son noktaya. Scottish Fold kedilerinin tarihi de sizi oldukça şaşırtacaktır.

Scottish Fold Irkının Tarihi

Scottish Fold Kedilerini Tanıyın

Scottish Fold Kedilerini Tanıyın Scottishfold.com.tr1700’lü yıllarda Çin’de böyle kırık kulakları olan bir kediye rastlanıldığı söylenilmektedir. Irkın kökenine indiğimizde ise 1961’li yıllarda İskoçya’da William Ross isimli bir çiftçinin bu ırka ilk defa saptadığı sonrasında bunu çeşitli ırk derneklerine kaydettirmeye çalıştığı fakat çokta başarılı olamadığı gözlemlenmiştir.

Daha sonra İngiltere’ye getiriliyor İngiltere’dende Amerika’ya 1968’li yıllarda götürülüp orada da ırk olarak kaydettirilmeye çalışıyor. Fakat bu kulaklarındaki kırıklığın genetik bir bozukluk olduğu düşüncesi ile bu kayıtlardan vazgeçiliyor.

Daha sonra bir araştırmacı olan Doctor Neil tarafındanda üç ayrı yetiştiriciye bu ırk veriliyor ve bunlardan bir tanesinin Pensilvanya’daki bir çiftçinin yetiştirdiği Scottish Fold’larında tüm dünyaya sonrasında 1971’li yıllarda yayılmasında artık ırk olarak kabul edilmeye başlayıp Amerika’daki en popüler 10 ırk arasına girmeyi başarmıştır.  Scottish Fold kedilerinin tarihi hakkında daha geniş bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Avatar

Bertan

1 Yorum

  1. […] başlarlar. Kedi cinsleri arasında en çok sevilen ve tercih edilen türlerden bir tanesidir. En belirgin özellikleri oyun delisi olmalarıdır. İnsanlarla hemen kaynaşabilen ve bulunduğu ortama hemen uyum […]

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.