• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Şecere Belgesi Nedir? Kedime Nasıl Alırım?

Şecere Belgesi Nedir? Kedime Nasıl Alırım?
2 May, 2016

Şecere Belgesi Nedir? Kedime Nasıl Alırım?

Şecere Belgesi Nedir Nasıl Alınır

Şecere Belgesi nedir? Nasıl alınır? Bu soruların cevabını vermek için buradayız. Kedinizin ailesinin, atasının ve tüm soyunun bilgileri Şecere Belgesinde yer almaktadır. Şecere Belgelerinin amacı çoğu kedinin ırk özelliklerini kaybetmemesinin yanı sırasında ırkına ait olan hastalık problemlerinin azaltılmasına yardım etmektir.

Şecere Belgesi Nedir?

Şecere Belgesi nedir? Şecere aile geçmişini gösteren bir belgedir ırkının nerelerden geldiğini öğrenebileceğimiz bir belge demektir. Şecere Belgeli kedi demek soyu, ailesi, ataları belli olan ve bizim kimlik diyebileceğimiz bir belgeye kayıtlı olan kedi demektir. Bir kedinin şeceresi varsa ırkı, ataları ve soyu belli demektir. Şecere Belgesinde anne ve baba bilgisiyle birlikte tüm soyunun bilgileri Şecere Belgesi kayıtlarında yer almaktadır. Şecere Belgesi nedir? Kedime nasıl alırım?

Şecere Belgesi Nasıl Alınır?Şecere Belgesi Nedir? Kedime Nasıl Alırım?

Şecere Belgesi nedir? Kedime nasıl alırım? Öncelikle kedinizin en az 6 aylık olması gereklidir. Uluslararası bir yarışmada kedinizin ırkının uzmanı 2 hakem tarafından ırkının kaydedilmesi ve tescillenmesi gerekir. Eğer kediniz ırkının safkan özelliklerini taşıyorsa başvuruda bulunabilirsiniz. Irkının safkan olup olmadığını İnternet’ten araştırıp öğrenebilirsiniz. Her ırkın kendine has bir oranı vardır. Bu oranlar göz ölçülerine, kulaklara, burunlarının basıklığına, uzunluğuna veya yüksekliğine göredir. Şecere Belgesi nedir nasıl alınır?

Şecere Belgesinde Ne Gibi Şeylere Dikkat Etmeliyim?

Şecere Belgesinde dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır. Bunlardan bir tanesi ise kedinizin Şecere Belgesini almış olsanız bile ailesindeki ve atalarındaki kedilerin belgesi olmayacağı için geçmişinin bilinmiyor olarak gözükecek olmasıdır. Kedinizin doğacak yavrularının 1. kuşaktan ailesi ve 2. kuşaktan ailesi gözükecektir sonrasından gelecek olan kuşaklar ise kayıtsız gözükecektir. Şecere Belgesi nedir? Kedime nasıl alırım?

Şeceresiz Kedimle Yarışmalara Katılabilir miyim?

Yarışmalarda melez kediler için bile kategori düzenlenmektedir. Kediniz cins kedi ise Şecere Belgesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Şecere belgesi nedir? Kedime nasıl alırım? Şecere Belgenizi almak için yarışmalarda başvuru yapabilirsiniz.

Şecere Nasıl Okunur?

Şecere Belgesi Nedir? Kedime Nasıl Alırım?Şecere Belgenizin başlığında hangi amblem duruyor? FIFe, WCF, CFF, TICA veya CFA eğer Şecere Belgeniz bağımsız bir kulübe ait ise sistem ve standartlar mecburi değildir. Şecere Belgenizde bazı numaralar bulunulur, Şecere Belge numaranız ve üreme kitabınızdaki kayıt numarası aynı olmalıdır. Şecere Belgeniz uluslar arası amblemli ise Şecere Belgenizdeki dilin İngilizce olması daha iyi olur. Şecere Belgenizde kodlamalar bulunabilir. Örnek olarak FIFE’de British Shorthair kodlaması vardır. Kedinizin Şecere Belgesinde annesinin ve babasının Şecere Belge numaraları muhakkak olmalıdır, isimler, ünvanları kısaltılmış şekilde, cins ve rengi yazılı olmalıdır. Şecere Belgenizin kulüp başkanları yada kulüp yöneticisi tarafından imzalanmış olması gereklidir ve imza üstünde kulüp mührü bulunmalıdır.

 

Bertan

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.