• Önemli: Kediler hakkında sorularınız için ilan üzerinden iletişime geçmelisiniz.

Veteriner Hekimi ve Klinik Seçimi

18 Eki, 2016

Veteriner Hekimi ve Klinik Seçimi

Veteriner Hekimi ve Klinik Seçimi

Sevgili takipçilerim ve saygı değer okurlarım. Herkese en içten dileklerimle Merhabalar ve Sevgiler. Bugünkü yazım, kedi bakımı kadar önemli bir konu. Veteriner Hekimi ve Klinik Seçimi hakkında dikkat etmemiz gereken, en önemli ve can alıcı noktalar. Bunları 23 senelik kedi bakım tecrübem doğrultusunda bildiğim kadar sizlerle paylaşmaya ve sizlere anlatmaya çalışacağım. 23 sene dile kolay tabi. Daha küçük yaşlardan beri, yaklaşık 8-10 yaşlarımdan beri, kliniklerle, veterinerlerle, Belediye Veterinerleri, Fakülteler, Araştırma hastaneleri, Testler, aşılar gibi bir sürü kişi ve kişilerle, olaylarla muhattap olmaya başladım. Tabi bir can bakıyorsak bunu en iyi şekilde yapmalıyız. Zira o canın sorumluluğu var üzerlerimizde. Bakımı, barınması ve beslenmesi kadar sağlığından bizler sorumluyuz. Çok şükür küçük yaştan beri hep olgun düşüncelere sahibimdir.

Veteriner Hekimi ve Klinik Seçimi
Veteriner Hekimi ve Klinik Seçimi

O yüzden kedilerime bir şey olduğu zaman, daha o yaşta gücüm yetmiyorsa bile en azından Belediye veterinerine götürüyordum. Günümüzde olduğu gibi Sosyal Medya platformlarında ulu orta bir ileti açıp sormuyorum. Bu olaya çok kızıyorum. Bir grupta ilan açılıyor, işte efendim kedimin şurası şöyle neyi var. Yahu bir sürü insan abuk subuk bir sürü şey yazıyor. Bilen de yazıyor bilmeyen de. Son derece yanlış bir davranış. Kedinizde bir şeyden şüpheleniyorsanız kaptığınız gibi uzman bir veterinere götürün. Gruplarda, sosyal mecralarda çare aramayın. Sorduğunuz insan benim gibi Cattery veya uzman olsa bile. Çünkü kediyi görmüyorum. Hali ile bakma imkanım da yok. Yalnızca anlattığınız kadar yardımcı olabilirim. Ben zaten mutlaka ve mutlaka bir veteriner öneriyorum. Sadece veterinere gidene kadar bir önlem olabilir belki.

Veterinere Gitmekten Çekinmeyin

Dediğim gibi ben veteriner değilim. Lütfen veterinerlere gitmekten imtina etmeyin. Ben sadece çok iyi derecede, ultra üst standartlarda kedi bakan bir yetiştirici, catteryim. Tabi ki bildiğim şeyler ve tecrübelerim çok ve her zaman bildiğim kadar yardım etmekten çekinmem. Yinede bilmediğim bir şeyi veya kedilerime uygulamadığım ve sonuçlarını görmediğim bir şeyi veyahut bilinçsizce ilaç tavsiyesinde bulunmam. Zira ben veteriner değilim. Bunu üstüne basa basa yazma ihtiyacı duyuyorum. Benden bile bilgi alsanız lütfen şüphelendiğiniz bir durumda kedinizi veterinere götürün. Bir hemogramına ve değerlerine bakılsın.

Veterinere Gitmekten Çekinmeyin
Veterinere Gitmekten Çekinmeyin

Şu da yanlış anlaşılmasın bana sormayın demiyorum veya sıkılıyorum demiyorum. Ben her zaman belirttiğim gibi insanlara yardım etmeyi severim. Lakin yine söylüyorum bir uzman veteriner kadar olamam. Sadece kedilere zararı olmayan ilaçaları veya vitaminleri tahminen veririm. Birçok olumlu sonuç aldım. Olumsuz hiçbir sonuçla karşılaşmadım. Dediğim gibi önce veteriner. Yavrumuzun sağlığını düşünüyorsak böyle olmalı bu husus. Sağdan soldan bilgi alarak, sağa sola yazarak hastalık ne teşhis edilir ne de geçer. Geçen gün bir hanım aradı.

Bir cattery kedisine 10 gün kullanması için bir ilaç vermiş. Sorunu hatırlamıyorum fakat bir ilaç, vitamin veyahut her ne ise 3-4 günden fazla kullanılmaz. Mutlaka ara verilmeli ve tekrar başlanmalı. Aksi takdirde bu ilaçlar böbrekleri zorlar. Velhasıl kedide idrar problemleri başlamış. Başlar tabi o kadar küçük kediye o kadar yüksek doz ve 10 gün boyunca. Kedinin ölmediğine şükretmeli. Tabi direkt veterineri önerdim. Vakit kaybetmeyin dedim. Şu an bildiğim kadarı ile iyi durumu.

Sağdan Soldan Aldığınız Bilgilere Güvenmeyin

Gördüğünüz gibi sağdan soldan bilgilerle kediye zarar bile verebilirsiniz. Bu cattery bile olsa. Ne yazık ki böyle catteryler de var. Bir belge almakla cattery olunmuyormuş onu da gördük. Yazık ne diyeyim. Her ne ise konumuz çok dağılmasın. Evet benim çocukluğumda zaten böyle günümüzde olduğu gibi her yerde klinik bulmak da çok zordu. Özel veterinerler yok denilecek kadar azdı. Artık Belediye veterinerlerini anlatmama gerek yok sanırım. Maşallah çok ilgililer. Salla başını al maaşını düşüncesinde değiller ? Velhasıl, küçük yaştan beri başlamanın ve gerçekten iyi olmayan veterinerlerle karşılaşmam, beni bu konuda uzman yaptı diyebilirim.

Sağdan Soldan Aldığınız Bilgilere Güvenmeyin
Sağdan Soldan Aldığınız Bilgilere Güvenmeyin

Söyledikleri hastalıkları vesair tedavileri o zamanlar tabi internet yok kitaplardan, çevreden araştırmaya başladım ve günden güne bugün de internet, birçok yurt dışı sitesi ve yine tıbbi kitaplar sayesinde bugüne geldim. Yani ben İsmail Usta kolay olmadım. 20 sene sokak kedisi baktım. 3 senedir de evimde cins kediler ile ilgileniyorum. 20 sene tüm kedilerime sokakta bakmak zorunda kaldım. Zira annemin o zamanlar kedilere karşı fobisi vardı. Maalesef eve alamıyordum. Bu son 5 senedir artık bitti. Artık benden çok seviyor kedileri ? 23 sene dediğim gibi dile kolay, ne veterinerler ne hastalıklı kediler, ne hastalıklar, ne tedaviler gördüm.

Yazsam Bağdata kadar yol olur. Her türlü hastalık dahili, harici her türlü veteriner. Sağolsunlar hepsi ile karşılaştım ve beni bugüne getirdiler. Benim de bilmediğim şeyler vardır tabi. Feline yani kedi sürekli gelişen bir tıp dünyasına sahip. Aynı doktorluk gibi. Takip etmek, okumak, araştırmak gerek. Ne diyorduk? Evet sanırım şu an harici ve dahili bilmediğim bakım, hastalık, rahatsızlık, tedavi çok az gibi. Tabiki beni aşan konularda veterinerlere gidiyorum. Ben veteriner değilim veya bu işin okulunu okumadım ama alaylıyım diyebiliriz ?

Birçok Veterinerden Daha Fazla Bilgi Sahibiyim

Tabi birçok veterinerden de çok fazla bilgi sahibi olduğumu çok rahatça iddia edebilirim. Oturup birçok tıbbi konuda tartışabilirim. Çok tercih etmem, yani bir uzmanın yani bir veterinerin yapmasının taraftarıyım, lakin çok mecbur kaldığım durumlarda, damar yoluna girerim, serum da bağlarım, dikiş de atarım, iğne de yaparım. Dediğim gibi uzman varken bunlar tercih etmeyeceğim yöntemler. Çünkü yineliyorum ben bir veteriner değilim. Tabi ki veteriner var veteriner var. Günümüzde artık çoğu veteriner tacir olduğu için, iyi veterineri bulmak çok zordur.

Bir Çok Veterinerden Daha Fazla Bilgi Sahibiyim
Bir Çok Veterinerden Daha Fazla Bilgi Sahibiyim

Mesela ben Plasenta dediğimde, plasenta derken ne demek istediniz diyen veterinerlerle bile karşılaştım. Ben damar yoluna giremem başka veterinere götürün diyen veterinerleri de ayrıca öpüyorum. Aşı yerine ne olduğu bilinmeyen sıvıları veya suları enjekte eden veterinerleri de ayrıca selamlıyorum. Yanlış tedavi ve uygulama yapan veterinerleri kediyi daha fazla hasta ettikleri için ayrıca öpüyorum. Artık nasıl bir okul okuduysalar? Nasıl veteriner olduysalar? O da ayrı bir muamma tabi. Öyle gözle bakmayla tedavimi olur? Ya da tahminle. Bunların hepsini çevremden duyuyorum. Sen doktorsan test yaparsın ona göre karar verirsin. Ben böyle tahmin ediyorum demekle tedavi olmaz. Bazılarının da fiyatları gerçekten astronomik. Altı üstü bir iğne yapıcan. 150 TL nedir arkadaş ya.

Bir Çok Veterinerin Gözünü Para Hırsı Doldurmuş

Ben Catteryim gider ecza deposundan daha uyguna alırım o iğneyi ya da getirtirim en fazla on günümü alır. Bir şekilde bir yerden temin ederim. Ya diğer insanlar. Evinde kedi besleyenler. Gerçekten bazı veterinerler ağzımı açık bırakıyorlar bu konuda. Gözlerini para hırsı doldurmuş resmen. İyi bir veteriner ve klinik seçmek gerçekten önemli bir konudur. Ben bu yaşıma kadar abartısız yüzlerce klinik değiştirdim ve yüzlerce hekim gördüm. Hepsinde bir kusur bulmuşumdur. Çok azını beğenmişimdir. İlla hekimlik değil, sosyal olarak da bulduğum kusurlar vardır. Yani veterinerinizle sosyal olarak anlaşabilmeniz, sohbet edebilmeniz de önemli bir konu.

Bir Çok Veterinerin Gözünü Para Hırsı Doldurmuş
Bir Çok Veterinerin Gözünü Para Hırsı Doldurmuş

İyi veterinerler yok mu? Var elbette. Tabi samanlıkta iğne aramak gibi bir şey benim için cidden bu böyle. Duyduklarım, anlatılanlar ve birebir şahit olduğum olaylar beni bu kadar ince eler, sık dokur hale getirdi. Gerçekten iyi ve uzman bir veteriner hekim bulmak çok zor. Bir de hayvanı deneme tahtası gibi kullanmaları yok mu. Bir de birbirlerinin yaptıklarını da beğenmezler. Onlara göre en iyileri kendileridir zaten. Diğer veteriner yanlış yapmıştır kesin onlar için. Sağlık, sağlık ve sağlık. Sayın hekimler ne önemli unsurunuz, ne egonuz, ne para, ne bilmem ne.

En önemli hususunuz kedinin sağlığı. Şu an son veterinerlerimden ve kliniğimden gayet memnunum. Başıma gelen elim hadise ile Sefa oğlumun ölümü ile tanıştık ve o tarihten beri devam ediyoruz. Ben isterim ki veterinerim bir konu hakkında istişare ederken beni sustursun. Yani bilgisi, tecrübesi ile beni bastırsın. Çünkü hekim olan, veteriner olan, bu işin okulunu okuyan o ben değilim. Şimdiki veterinerlerimle öyleyiz. Birçok konuda kendilerine danışırım. Eski bazı veterinerlerimle bu seviyeye bir türlü ulaşamamıştık. Tabi ki iyi veterinerlerdi ama tercih meselesi. Benim beğenmem zor. Hala hali hazırda Murat Aytaç Bey olsun ve gerek yurt dışında gerekse Türkiye’de veteriner olan bir çok arkadaşımla görüşür, konuşurum. Kediler hakkında çok hoş ve uzun sohbetlerimiz olur. İnsanın etrafında veteriner arkadaşları olması çok güzel bir şey ?

Veteriner Hekimimizi Neye Göre Seçmeliyiz?

Neyse konumuza dönelim evet hekim seçmek önemli bir konu. Seçerken bilgisine, tecrübesine, daha önceki hastalardaki tecrübelerine iyice bakıp araştırmak gerek. İnce eleyip sık dokumak gerek. Zira söz konusu olan canımın parçası dediğiniz evladınız. Onlar bizim canımızın parçası değil mi? Onların canı yansa bizim canımız daha çok yanar. O yüzden bence çok dikkat edilmesi, özenle araştırılması gereken bir husus veteriner ve klinik seçimi.

Veteriner Hekimimizi Neye Göre Seçmeliyiz?
Veteriner Hekimimizi Neye Göre Seçmeliyiz?

Tabi ekonomik olmalı ve en önemlisi en başta gelen unsur en azından benim için öyle tacir olmamalı. Kediye, köpeğe her ne ise ticari meta olarak bakmamalı. Tamam bu okulu okudun bu isi yapıyorsun ama kedinin sağlığı senin ticari amaçlarından önce gelmeli. Ben böyle düşünüyorum. Tabi Klinik son derece donanımlı ve steril olmalı. Yani röntgen, hemegrom, tahlil, ultrason yapılabilmeli.

Dezenfekte Şartlarına Dikkat Edin

Dezenfekte şartlarına son derece dikkat etmeli. Malesef çoğu veterinerde bunlar yok. Ne kadar üzücü değil mi. Ben Allah korusun kedimin başına bişiy geldiği zaman, direkt veterinerime gitmek isterim. Al bunu Fakülteye götür bizde imkan yok diyen veterinerin kapısından bile geçmem. Benim kedim yerinden kıpırdamamalı. Benim hekimlerim ameliyata kadar müdahale etmeli. He gerekiyorsa prof. lar ameliyat için getirtilmeli veya uygun nakil sağlanmalı ama bana al Fakülteye götür denmemeli. Fakülte kötü mü. Tabi ki değil. Ama neden zaman kaybedelim. Bu durumlarda saniyeler bile önemli. Neden gereksiz yere kedim arabalarda hırpalansın.

Hızlı ve en iyi müdahale hemen uygulanmalı. Bu gerçekten benim için önemli bir husustur. Tabi ki evinize de yakın olmalı. Bazen çok uzakta olabiliyor veya hiç olmayabiliyor. Merkeze yakın yerlerde olabiliyor. Hele taşrada duyduğum kadarı ile veterinerler sürekli büyükbaş, küçükbaş bakıyorlar. Kedi köpeklere bakmıyorlar. Bu da üzücü bir durum. Yani veteriner yok müdahale edilemez diye insan kedi almaya korkar. Evet dediğim gibi tüm bu unsurları detaylı olarak inceleyip iyi bir seçim yapmak gerekir. Kedilerinizin sağlığı için lütfen uzman ve tacir olmayan veterinerlerle muhattap olun ve klinik, veteriner hekim seçerken lütfen ve lütfen ince eleyip, sık dokuyunuz. Mümkün olduğu kadar çok araştırma yapınız. Sevgiler ve saygılar efendim.

Sevgiler ve saygılar efendim.
Scottish Fold Kulübü
Breeder of Excellence Cattery
İsmail Usta
[spacer size=”xs” class=””]

Veteriner hekimlerce kedi bakım, sağlık, aşı, eğitim, yetiştiricilik veya hastalıklarla ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgilere Kedi Ansiklopedisi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

[spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda sponsorlu ilanlar yayımlanmaktadır.”] Kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”44″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”true” ] [spacer size=”xs” class=””] [title type=”bordered” subtitle=”Bu alanda en yeni kedi ilanları paylaşılmaktadır.”] Yeni kedi ilanlarını gördünüz mü? [/title] [jobs_carousel num=”24″ cols=”2″ orderby=”date” featured=”false”]

İsmail Usta

Cattery İsmail Usta, 11 yaşından bu yana yaklaşık 23 yıldır kedi beslemektedir. Her cins/ırk sokak kedisi türüne baktı, büyüttü, besledi, doğurttu, yetiştirdi, tedavi etti ve ettirdi. 2014 yılında merak saldığı profesyonel kedi yetiştiriciliği (cattery) kariyerine başladı. Hobi olarak başladığı profesyonel ırk kedi yetiştiricisiliğinde sırasıyla alması gereken tüm felinoloji eğitimlerini tamamlamaktadır. İsmail Usta Scottish Fold Kulübü, Felinoloji Derneği, Alfa Kedi Irkları Koruma ve Denetleme Derneklerinin ‘Breeder of Excellence Catteryleri’nden bir tanesidir. Kedilerine bakmakta olduğu cattery büyüklüğü yaklaşık 40 m²’dir. Genel alanı ise 120 m² genişliğindedir. Kedilerine eğlenceli, kaliteli, doğal ve konforlu kocaman bir yaşam alanı sunmaktadır.

1 Yorum

  1. […] mutlu, çok sağlıklı ve çok huzurlu yaşamaları  dileğiyle. Sevgiler ve saygılar efendim. Veteriner hekimi ve klinik seçimi hakkında olan yazımızda dikkatinizi çekebilir. Sevgiler ve saygılar efendim. Scottish […]

Yanıt Bırakın

Buraya yanıt vermek için Giriş Yapmanız gerekmektedir.